fbpx
Bakırköy, İstanbul
+90 212 803 44 90

Çocuklarda Zirkon Kaplama

Çocuklarda Zirkon Kaplama Nedir?

Çocuklar için uygulanan zirkon kaplama yönteminden bahsetmeden önce zirkon kaplamanın ne olduğunu ifade etmek gerekebilir. Kuron uygulaması, halk arasında kaplama olarak bilinir. Zirkon kaplama ise kaplama uygulamasının günümüzde yaygın olarak kullanılan şeklidir. Zirkonyum kaplamalar hem dayanıklılık hem de görünüm açısından en makul, en avantajlı ve en pratik çözüm olarak görülür. Diş üzerindeki maddi kayıplar, dolgu uygulamalarının yetemediği durumlara yol açabilir. Eğer dişteki problemler dolgu yolu ile çözüme kavuşamıyorsa çare, kaplama tedavisindedir.

Zirkon ya da zirkonyum kaplamada doğal diş, kelimenin tam anlamıyla taklit edilir. Yapısı, rengi, dokusu ve diğer parçalar ile uyumu sayesinde aslını aratmayan zirkon kaplamalar, çürümelerin de önüne geçer. Zirkonyum ile diş tamamen kaplanır, bu sayede bir daha çürüme ve benzeri problemler yaşanmaz.

Söz konusu çocuklar olduğunda, diş bakımı daha da önemli hale gelir. Bu yüzden çocuklardaki kaplama uygulamaları da özel, farklı bir yol izler. Erken yaşlarda görülen çürüklerde, kırılan ya da kırılacağı düşünülen dişlerde, gelişime bağlı görülen anomalilerde ve maddi kayıplarda, kaplama uygulanabilir. Çocuklarda kanal tedavi ya da kaplama tedavisi, rahatsızlıkları büyük ölçüde engeller. Süt dişlerinde de kuron (kaplama) uygulamaları yapılabilir. Süt dişlerine uygulanacak paslanmaz çelik ya da zirkonyum kaplamalar, süt dişlerinin dökülmesi ile otomatik olarak dökülecektir.

Zirkonyum kaplamanın çocuklar için uygun görülmesinin bir diğer nedeni, bakımının ekstra bir özen gerektirmemesidir. Çocukların ağız sağlığını korumak için dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak, büyük ölçüde yeterli olacaktır. Zirkon kaplamalar da dişleri tamamen sardığından dolayı fırça ile temizlemede kolaylık sağlar. Çocuklar için özel olarak geliştirilen diş fırçası ve diş macunu kullanılarak yapılan temizlik, diş ipiyle de desteklenmelidir. Çocuklara bu alışkanlıkları kazandıracak olan da ailesinin ilgi ve alakasıdır.

Doktorunuza Danışın
Tedavi süreçleri hakkında detaylı bilgi alın

Çocuklarda Zirkon Kaplama Ne Zaman Yapılır?

Çocuklarda zirkon kaplama, süt dişlerinde görülen bazı durumlar sonucunda yapılır. Kanal tedavisinin ardından estetik amacı ile yapılan zirkon kaplama azı dişlerde, kesici dişlerde, çok yüzlü kırıklarda ve daha pek çok diş probleminde, uzman hekimler tarafından uygulanır.

Zirkon kaplamanın uygulandığı bir diğer durum, beyazlatma meselesidir. Çocuklarda diş beyazlatma da sıklıkla başvurulan bir uygulamadır. Temizletme işlemleri ile sonuç alınamayan inatçı lekelerin çözümü için zirkon kaplamalar da bir alternatif sunabilir. Dişin üzeri zirkon ile kaplanır ve böylece sarı renkli katmanlar gözden kaybolur. Sağlıklı ve beyaz gülüşler, zirkon kaplama ile kolaylaşabilir.

Uzman diş hekimleri, çocuklardaki çürüklerin önüne geçmede en doğal ve en kesin çözümleri veren tedavinin zirkon kaplama tedavisi olduğunu ifade eder. Özellikle süt dişlerinde görülen ve ilerleyen yaşlarda daha büyük problemlere de yol açabilen çürüklerin tedavisi, zirkon kaplama ile mümkündür. Zirkonyumun üzerinde plak oluşumu gözlemlenmesi oldukça nadirdir. Süt dişleri döküldüğünde kendiliğinden dökülecek olan zirkon kaplamalar, diş değişim sürecinin sonuna kadar etkili ve bütüncül bir koruma sağlayacaktır.

Çocuklarda Zirkon Kaplama Hangi Yaşa Kadar Yapılır?

Zirkonyum kaplama çocuklara yapılabildiği gibi yetişkinlere de yapılabilir. Bu nedenle herhangi bir yaş sınırından bahsetmek, mantıklı olmayacaktır. Erken yaşlarda çıkan süt dişleri, çocuklardaki zirkon kaplamaların başlıca parçalarıdır. Ancak yetişkinler de herhangi bir dişi için zirkon kaplama talep edebilir. Tedavinin şekli, yöntemi, süreci ve sonucu, uzman hekimlerin belirledikleri şekilde belirtilir.

4 yaş ve altındaki çocuklar için pediatrik zirkon kaplama şeklinde açıklanabilecek bir tedavi benimsenebilir. Pediatrik zirkon kaplamalar, o yaştaki çocuklar için özel olarak geliştirilmiştir. Ağız yapısının yanı sıra pek çok yönü ile uyumlu bir diş taklidi olan bu kaplamalar, erken yaştaki diş problemlerinde kullanılır. Çürümenin erken yaşlarda görülmesi, bu kaplamaların kullanımını gerektirebilir. Ayrıca ön dişlerdeki yapısal bozukluklar, azı dişler, arka dişler ve kırık bölgelerde zirkon kaplamalar, kesin bir çözüm sunar.

Çocuklarda Zirkon Kaplama

Sağlıklı gülüşler, küçük ya da büyük fark etmeksizin herkes için önemlidir. Ağız ve diş sağlığı genel sağlık için gerekli olduğu gibi estetik bir duruş, psikolojik bağlamda da bir hayli etkilidir. Çeşitli sebeplerden ötürü dişlerde birtakım kırılmalar, kayıplar yaşanabilir. Diş kırılmaları ağız sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği gibi görünüm itibarıyla da insanı kötü hissettirir. Erken yaştaki çocuklarda görülen diş problemleri, ilerleyen zamanlarda daha büyük problemlere yol açabilir.

İşte bu problemler söz konusu olduğunda devreye zirkon kaplama tedavisi girer. Zirkon kaplama ile hem sağlıklı bir diş yapısı hem de estetik bir görünüme kavuşmak mümkündür. Ayrıca zirkon materyalinin yapısı da çocuklar için uygunluk gösterir. Zirkon kaplama, çocuğunuzun ağız sağlığı için gerekli olabilir. Galaksi Diş Kliniği, zirkon kaplama tedavisinde de teknolojinin getirdiği tüm imkanları kullanır. Çocuklarınız, tedavinin ardından sağlıklı gülüşler ile uğurlanır.

Çocuklarda Zirkon Kaplama Fiyatları

Zirkon kaplamaların fiyatları, birtakım değişkenler sonucunda hesaplanır. Net bir fiyat aralığı söylemek mümkün değildir çünkü birçok faktör, fiyat üzerinde etkilidir. Kullanılan materyallerden prova sayısına, diş yapısından diş miktarına kadar pek çok kriter bulunur. Ancak şunu söylemekte fayda var; dayanıklı yapısı ve estetik duruşu göz önünde bulundurulduğunda zirkon kaplama pek çok yönden mantıklı bir tercih olacaktır.

Paslanmaz çelik kuronlar zirkon kaplamalara kıyasla nispeten daha ucuz olabilir. Ancak metal görünümlü dişler estetik açıdan önerilmez. Bu nedenledir ki özellikle son yıllarda herkes, paslanmaz çelik kuron yerine zirkon kaplamalara yönelmektedir. Diş tedavisine yönelik yapılan araştırmalar, çalışmalar ve kullanılan teknolojilerin gelişmesi de zirkon kaplamaların uyum ve dayanıklılığını da giderek artırmaktadır.

Çocuklarda Zirkon Kaplama Zararları Var mıdır?

Çocuklara yönelik uygulanan zirkon kaplama tedavilerinin zararlı olması için hiçbir sebep yoktur. Ağız ile uyumlu olan ve diğer dişler ile büyük ölçüde benzerlik gösteren zirkon kaplama, çocuklardaki süt dişlerde de gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Estetik görünümü ve dayanıklı yapısı başlıca avantajlar olarak sayılabilir. Süt dişlerde uygulanan zirkon kaplama, süt dişler döküldüğünde diş ile birlikte çıkar. Bu durum da ebeveynler tarafından dezavantaj olarak görülse de dişin mevcudiyeti süresince dişler, korunmuş olur.

Geçmiş dönemlerde kullanılan paslanmaz çelik kaplamaların zirkon kaplamalara göre daha esnek olduğu düşünülür. Ancak günümüzde devamlı olarak geliştirilen zirkon kaplamaların bu farkı da ortadan kaldırdığı söylenebilir. Ayrıca metal alerjisi, birçok insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Metale alerjisi olan bireyler paslanmaz çelik kaplamaları kullanamazken zirkonyum kaplamalarda bir sorun yaşamaz. Bu yönüyle de zirkonyum kaplama, çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin herkes için tavsiye edilebilecek bir tedavi yöntemidir. Doğal ve estetik bir görünüm sunmasının yanı sıra plak oluşumunu minimum seviyelere indiren özelliklere de sahip olması, zirkonyum kaplamayı çocuklar için daima bir adım öne taşır.

Galaksi Diş Kliniği, çocuklara yönelik uyguladığı tedavilerin tamamında sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için çalışır. Miniklerin psikolojisinin de göz önünde bulundurulduğu tedavilerde süreç, çocuklarınız için de kolay ve eğlenceli bir hale dönüşecektir. Tedavi sürecinin sonunda da desteklerini sürdüren Galaksi Diş Kliniği, bakım ve kontrole ilişkin gereken bilgilendirmeleri de yapacaktır. Ebeveynler, diledikleri zaman kliniğimiz ile iletişime geçebilir.

Çocuklarda Zirkon Kaplama hakkında sıkça sorulan sorular

Zirkonyum kaplama ne demek?

Diş kaplamaları genellikle porselen kaplama şeklinde uygulanır. Diş kaplamaları metal destekli ve metal desteksiz olarak 2 türde mevcuttur.Zirkonyum kaplama metal desteksiz olup metal destekli kaplamaya nazaran daha doğal ve estetik bir görünüme sahiptir.

Ağzımda tat değişikliği ve kokuya sebep olur mu?

Zirkonyum kaplama metal içerikli olmadığından tat değişikliğine ve kokuya sebep olmaz.

Zirkonyum kaplamaların bakımı nasıl yapılır?

Zirkon kaplama günlük fırçalanmalı ve 6 aylık aralıklarla diş hekiminiz tarafında kontrol edilmelidir.

İşlem sırasında ağrı hissedilir mi?

Zirkonyum kaplama, hasta anestezi etkisindeyken yapılır, dolayısıyla yaptırılırken herhangi bir acı veya ağrı söz konusu değildir. Yapıldıktan sonra kısa bir süreliğine hafif bir sızlama hissedilebilir ancak bu oldukça kısa sürecektir.

Estetik açıdan zirkonyum dişin avantajları nelerdir?

Zirkonyum kaplama, içinde metal bulundurmadığından diş minesine saydam bir görüntü verir ve dişlerinizin normal dişlerde olduğu gibi doğal bir görünüm almasını sağlar.

Diş eti rahatsızlığı bulunanlarda Zirkonyum kaplama uygulanabilir mi?

Diş eti rahatsızlığı bulunanlarda, Zirkonyum kaplama yapılabilmesi için ilk olarak diş eti rahatsızlığının tedavi edilmesi gerekmektedir.

Tedavi süresince estetik açıdan bir sorun yaşar mıyım?

Zirkonyum kaplama işleminden önce ön dişlere yapılan geçici kaplama, akrilik kaplama diş renkleriyle uyumlu olduğundan kötü bir görüntü oluşturmaz.

Metale karşı alerjisi olanlarda uygulanabilir mi?

Metale alerjisi olan hastalar için, metal destekli olmayan Zirkon kaplama seçeneği de mevcuttur.

Zirkonyum dişlerde zamanla renk değişimi olur mu?

Zirkonyum kaplama, pürüzsüz ve kaygan yapılı bir yüzeye sahip olduğundan, leke tutmaz ve renk değişimi olmaz.

Zirkonyum dişler ne kadar süre ile kullanılabilir?

Zirkon kaplama kullanımı için kesin olarak bir süre yoktur. Herhangi bir aşınma problemi olmadığından uzun yıllar boyunca kullanılabilir.

Ne kadar süre sonunda tedavi sonuçlanır?

Zirkonyum kaplama işlemi normal şartlarda 1 haftada tamamlanır, ancak duruma göre diş hekiminizin takdiriyle süre uzayabilir veya kısalabilir.

Zirkonyum değiştirildiğinde dişe zarar verir mi?

Zirkonyum kaplama kesilerek çıkarıldığından, diş üzerinde herhangi bir doku kaybına ve rahatsızlığa yol açmaz.

Zirkonyumun diş etleri ile uyumu nasıldır?

Zirkonyum, diş etleriyle uyumlu bir maddedir. Metal içerikli olmadığından herhangi bir morarmaya neden olmaz bunun yanı sıra, diş etleri çekilme olması durumunda da estetik açından herhangi bir kötü görüntü oluşturmaz.

Hasta Yorumları

Tedavi süreçlerinin her anında sizinleyiz.

Samimiyeti, güler yüzü ve işinin ehli olması, tecrübesini kalitesiyle yansıtması, tercih edilmeyi hak eden saygın doktor ve çalışanları ile sergiledikleri işleri ile taktir edilmeyi sonuna kadar hak ediyorlar. Kesinlikle tavsiye ederim? ?

Fatma A.

Harika bir tedavi süreci geçiyorum Yasin bey ve ekibi muhteşemler:) Irmak hanim ve Tuğba hanıma ilgileri için teşekkür ediyorum.

Ebru E.

Dört dörtlük hasta karşılama , güler yüzlü çalışanlar, tedavinin güzel gitmesi daha ne istenir ki . Gülme sevincinizi tekrar kazanıyorsunuz .

Yasin U.

Kendisi ve ekibi samimi , güler yüzlü, hastalarına yardımcı olan bir diş hekimidir. Tedavi sürecimde bana çok yardımcı oldular hepsine minnettarım , içtenlikle tavsiye ediyorum

Onur E.