fbpx

Laminate Veneer (Yaprak Diş Kaplama)

Laminate veneer, yaprak porselen kaplama olarak bilinen gülüş estetiği diş tedavilerinden biridir. Lamine diş tedavileri; diş çarpıklığı, renk tonu eşitsizliği, dişlerde renk kaybı, kırık ya da eksik diş sorunlarında uygulanmaktadır. Sağlığın yanında genellikle ön diş estetiği için tercih edilir. Son dönemlerin popüler kaplama yöntemlerinden biridir.

Laminate Veneer Nedir?

Laminate veneers nedir? Diğer ismiyle yaprak porselen diş kaplama, sağlıklı ve estetik gülüşlere sahip olmak isteyenlere uygulanan tedavi yöntemidir. Estetik diş hekimliği noktasında laminate veneer tedavisinden; kuron (seramik) ya da porselen laminate veneer tekniği ile ağız ve diş sağlığına estetik dokunuşlar yapılmaktadır. Renk değişimi, diş beyazlatma, kırık ve eksik diş konularında çok fazla tercih edilmektedir.

laminate-veneer-yaprak-dis-kaplamaLaminate Veneer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Laminate diş kaplama aşamalarından önce, hastanın detaylı hikâyesi diş hekimi tarafından dinlenir. Peki, laminate veneer nasıl yapılır? yapılacak tüm aşamalar şu şekildedir;

 • Laminate veneerkaplama öncesinde öncelikle, 3 boyutlu cihazlar sayesinde ağız içi taranır.
 • Ölçü sonucu, modelleme için laboratuvar ortamına gönderilir. Kalıcı modeller için 5 ile 7 gün arasında bekleme süresi olacaktır.
 • Bu sırada finale en yakın görüntü, ilk olarak hastaya gösterilir. Bu hem psikolojik olarak hastada rahatlama sağlar hem de eksik veya yanlış uygulamayı engeller.
 • Laminate veneer uygulama öncesinde hastanın ana dişindeki yapılması gerekli tüm sorunlar giderilir. (Diş taşı oluşumu sonrası diş taşı temizliği, kanal tedavisi, vb.)
 • Daha sonra lamine diş işleminin yapılabilmesi için, bir tabaka halinde dişler hazır hâle getirilir. Yani kaplamanın tam oturması için dişlere küçültme ve törpüleme işlemi uygulanır.
 • Bu arada hastaya geçici kaplamalar takılır.
 • Bir hafta gibi süre sonrasında gelen kalıcı yaprak kaplama uygulaması için prova yapılır.
 • Uygunluk testinden sonra lamine kaplamanın diş yüzeyine tek tek özel yapıştırıcı ile entegre edilir.

Porselen Laminate Veneer Kuron Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Porselen yaprak diş tedavisi yapım aşamaları da dahil olmak üzere 3 ile 4 seans arasında değişmektedir. Yani;

 • İlk seans genellikle hastanın muayenesi ve lamine kaplama diş tedavisinin belirlenmesi ile geçer.
 • İkinci seans yapılacak olan diş sorunlarının giderilmesi ve kalıcı diş kaplaması yapılmasıyla geçer.
 • Üçüncü seansta da dişlerin ön kısmına kaplamalar uygunsa yapıştırılır.

Yani kısaca öncelikle, lamine rengi ve formu seçilir. Ardından ağız ölçüsü alınır. Bu esnada kişiye özel gülüş tasarımı hedeflenir. İkinci seansta planlanan bu tasarım oluşturulur. İlk 2 seans arasındaki süre 5 ile 7 günü kapsamaktadır. Ölçü alındıktan sonra ağız içindeki dişlere lamine kaplamalar yapıştırılır. Bu kısımda  herhangi bir acı ve ağrı hissedilmeyecektir.

Laminate Diş Kaplama Ömrü Ne Kadar?

laminate-veneer-yaprak-dis-kaplamaUygulanan lamine diş kaplama ömrü oldukça uzundur. Ortalama olarak iyi bir diş hekimi tarafından yapılan yaprak porselen tedavisi, 10 yılı aşkın süre ile kullanılabilir. Bunun yanı sıra güzel ve kaliteli bir bakım ile bu süreyi 20 yıla çıkarmak mümkündür. Dolayısıyla laminate veneer uygulaması sonrası dikkat etmeniz gereken kurallar olacaktır.

Laminate Veneer (Yaprak Diş Kaplama) Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yaprak diş kaplaması, son dönemlerin popüler kaplama tekniklerinden biridir. Bu noktada en sık kullanılan laminate veneer kaplama türü porselendir. Işık geçirgenliğinin olmasından dolayı, doğal dişe en yakın görüntüyü vermektedir. Hem dayanıklı hem sağlamdır.

Ancak bu iş, sadece iyi bir diş hekimi ile ilerlemez. Hastalarında dikkate alması gereken çeşitli hijyen ve bakım kuralları vardır. Bunlar şöyledir;

Lamine Diş Tedavilerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Orta sertlikte çok fazla kıllı olmayan diş fırçası ile kaplamalar fırçalanmalıdır. Tek tek yapılan yaprak diş uygulaması sayesinde diş ipi kullanımı daha rahat olmaktadır.
Genelde ön dişlere uygulanan laminate veneer işlemi sonrası, ön dişlerle sert yiyecekler kırılmamalı ya da koparılmamalıdır. 6 ayda bir olacak şekilde düzenli diş kontrollerine gidilmelidir.
Kaplama altına giden besin atıkları temizlenmelidir. Tedavi sonrası ağrı ve hassasiyet durumunun normal olduğu bilinmeli ve sabır gösterilmelidir.
Diş sıkma alışkanlığı ya da gıcırdatma durumlarına karşı doktor onaylı gece plağı kullanılmalıdır. Özellikle ön diş lamine uygulaması sonrası tırnak yeme alışkanlığı bitirilmelidir.

Laminate Veneer Diş Kaplama Hangi Durumlarda Yapılır?

Yaprak diş kaplama sağlıklı ağız ve diş yapısının yanında, estetik olarak da fazlasıyla rağbet gören bir tedavi şeklidir. Peki laminate veneer endikasyonları nelerdir? Yani hangi durumlarda hastaların bu tedaviye ihtiyacı vardır?

 • Estetik gülüş tasarımlı bir diş görünümü dizaynında (Özellikle ön diş)
 • Dişler arasındaki boşluk oranı fazlalığında
 • Aşınmış diş tedavilerinde
 • Genetik ya da farklı sebeplere bağlı olarak boyu kısa kalmış diş yapılarında
 • Söz konusu uygulama, dişlerde meydana gelen çatlak ve kırık durumlarında yapılır.
 • Dişlerde renk eşitsizliği ya da şekil bozukluğunda
 • Kalıcı diş beyazlatma noktasında
 • Dişlerde oluşan aşırı çarpıklık ve eğrilik giderilmesinde uygulanmaktadır. Böyle bir sorununuz varsa, lamine diş herkese yapılır.

Laminate Diş Hangi Durumlarda Kimlere Uygulanmaz?

laminate-veneer-yaprak-dis-kaplamaUygun koşulları taşımayan hasta ya da bazı olumsuz durumlarda lamine kaplama tedavisi uygulanamaz. Bu tedaviye engel olan hasta özellikleri şunlardır;

 • Ağız içi alt çene yapısı önde olan kişiler
 • Çenesi ters kapanan kişiler
 • Diş dizilim yapısı aşırı bozuk olanlar
 • Yaprak diş kaplama uygulanmayacak kadar kırık oranına sahip kişiler
 • Diş minesi yeterli oranda olmayanlar
 • Uyku esnasında aşırı derecede diş gıcırdatma ya da diş sıkma problemi olanlar
 • Dişlere yaprak lamine yapışma sorunu olanlarda, laminate veneer diş uygulanmaz.

Laminate Veneer (Yaprak Diş Kaplama) Sağlıklı mı?

Porselen lamine diş ya da kompozit malzeme ile yapılan lamine diş uygulamasının, ince yapısı ve gerçek diş rengine yakınlığı ile oldukça estetiktir.

B yanında estetik diş tedavisinde kullanılan laminate veneer yönteminin orjinal dişlere yakınlığı, sağlıklı kaplama olduğunun göstergesidir. Diğer avantajları şunlardır;

Lamine Kaplama Avantajları
Yaprak diş kaplama, renk ve görünüm olarak yapaylıktan oldukça uzaktır. Diş ve diş etine en uyumlu kaplama türlerinden biridir. Bu nedenle tahriş, yara gibi sorunlar yaratmaz.
Kullanım açısından ana dişlere en yakın görüntü ve yapıda olup, oldukça sağlıklıdır. Dış etkenlere bağlı renk kaybı yaşanmaz.
Aşınmaya karşı dirençlidir. Tedavi başlangıç aşamasında, finale en yakın diş yapısı halini görebilme imkânı ile de psikolojik rahatlık verir.

Laminate Veneer Kalıcı mı?

Lamine kaplama sağlıklı ve hatta doğal görünüm elde etmeye yarayan koruyucu bir tedavidir. Dayanıklı ve kaliteli malzeme kullanımı sonucu, uzun yıllar kalıcı olarak kullanılabilir. Dişlerin doğal yapısına zarar veren çay, kahve, sigara gibi dış etkenlerden etkilenmez. Böylelikle daha güzel görünen dişlere uzun yıllar sahip olabilirsiniz.

Laminate Veneer Fiyatı Nedir?

Lamine diş fiyatları belirlenirken fiyat üzerinde belirleyici hususlar vardır. Bunlara şöyle göz atacak olursanız;

 • Laminate veneer uygulaması yapılacak diş miktarı; uygulama yapılacak diş sayısı arttıkça, fiyat da doğal olarak artacaktır. Tek diş için kaplama ile tüm dişlere yapılan yaprak diş kaplama aynı fiyatta değildir.
 • Tedavide kullanılan malzeme kalitesi; diş malzeme maliyetine ve kalitesine göre fiyatlar değişim gösterecektir. Yani hastaların isteğine ve bütçesine göre laminate veneer (seramik) veya laminate veneer (akrilik) uygulanır. Tâbi porselen laminate veneer fiyat açısından diğerlerinden farklı olmaktadır.
 • Diş hekiminin donanımı ve tecrübesi; diş hekimi ne kadar tecrübeli ise, o kadar tanınır. Bu da haliyle fiyata yansıyacaktır.
 • Ortalama fiyat politikası; yıl için belirlenen fiyat aralığı tedaviye yansıyacaktır. Yani laminate veneer fiyat 2023 ile 2022 yılı aynı değildir.

Estetik gülüş tasarımı neticesinde sizler de sağlıklı ve dayanıklı dişlere sahip olmak için, mutlaka iyi bir diş hekiminden randevu almalısınız. Uzun ömürlü ve uygun fiyatlı yaprak diş kaplama için Galaksi Diş Kliniği‘nden randevu alabilirsiniz. Diş sağlığı polikliniğimiz, sizlere kaliteli bir hizmet sunmaktadır.

laminate-veneer-yaprak-dis-kaplama
Laminate Veneer

Sık Sorulan Sorular

Ortodonti tedavi yöntemleri arasında yer alan birçok yöntem vardır. Popüler bir uygulama olan laminate diş tedavi yöntemi hakkında merak edilenler ise şu şekildedir;

1 – Laminate Veneer Yaptıranların Yorumları Nasıl?

Lamine diş yaptıranların yorumları incelendiğinde farklı görüşler olduğu görülmektedir. Özellikle dişlerinden rahatsız olan ve estetik açıdan daha rahat hissetmek isteyenler yaprak lamine diş yaptıranlar arasındadır. Lamine diş fiyatları yorumlar arasında en sık konuşulanlardandır. Bu tedavi şekli uygulanacak diş sayısı ve işlemlere göre biraz maliyetli olabilmektedir.

2 – Lamine Diş Nedir? Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen lamina diş uygulamaları; özel yapıştırma tekniği kullanılarak, doğal dişi taklit eden laminelerin dişlere uygulanmasını kapsar. Ön dişlerin renk, form ve pozisyonlarının değiştirilmesi amacını taşır. Bu tedavi yöntemi ile estetik ve istenilen gülüşlere kısa sürede ulaşmak mümkündür.

3 – Yaprak Lamine Diş Fiyatları 2023 Yılı İtibariyle Nasıldır?

Diş lamine fiyatları uygulanacak olan materyale göre değişiklik göstermektedir. Full seramik porselen diş kaplama fiyatları ve akrilik lamineler fiyatlara etki etmektedir. Yani fiyatlar kullanılan materyale göre değişir. Ayrıca porselen diş fiyatları lamine diş kaplamanın yapılacağı diş sayısına göre belirlenebilir.

4 – Laminate Nedir?

Laminate veneer; dişlerin yaprak porselenlerle kaplanmasına verilen isimdir. Bu işlem diş kliniklerinde diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır.

5 – Laminate Veneer mi Zirkonyum mu?

Uygulanacak olan yönteme göre zirkonyum veya laminate veneer tercih edilmektedir. Zirkonyum dayanıklı bir yapıya sahiptir. Özellikle eksik dişlerin tedavisi ve renklendirilmesinde zirkonyum diş kaplama tercih edilmektedir. Eksik ve kırık dişleriniz varsa zirkonyum iyi bir seçenek olmaktadır.

Lamine uygulaması ise bu tarz işlemlerde kullanılmamaktadır. Genel olarak estetik görüşe sahip olmak isteyen kişiler, bu yöntemi tercih etmektedir. Tüm bu detaylar sonucunda zirkonyum mu lamine mi olacağına hekim ve hasta karar vermektedir.

6 – Kompozit Lamine Sararır mı?

Kompozit lamine tedavilerinde, kullanım kolaylığı sunulmaktadır. Temizlemesi kolay bir kaplama türüdür. Aynı zamanda kırılmış olsa dahi tamir edilebilme özelliği taşımaktadır. Bu kaplamaların rengi stabil kalır. Herhangi bir sararma olmaz.

7 – Lamine Kaplama Fiyat Seçenekleri Nasıl?

Lamine kaplamalarda fiyat aralığı değişiklik göstermektedir. Özellikle 2023 yılı fiyat tarifesine bakıldığında; uygulanacak lamine çeşitleri, uygulanış işlemin yapılacağı diş sayısı ve seans sayısı fiyatların değişmesinde etkilidir.

8 – Akrilik Lamine Diş Fiyatları Uygun mu?

Diğer diş tedavilerinde olduğu gibi lamine tedavilerinde de fiyatların değişmesinde birçok etken göz önündedir. Ancak akrilikle lamine tedavisi, full seramik personel lamine tedavisine göre daha uygun fiyatlıdır. Fiyatlar hakkında detaylı bilgi almak için Galaksi Diş Kliniği ile iletişime geçilebilir.

9 – Lamine Kaplama Zararlı mı?

Kişilere özel estetik ve özel bir gülüşün oluşmasını sağlayan lamine kaplama tedavisi, herhangi bir zararı olmayan tedavi şeklidir. Ancak burada bilinmesi gereken, dişlere takılan yaprak porselenlerin değiştirilmesi ve çıkarılmasının zor olduğudur. Çünkü bu kaplamalar uzun süre dayanması amaçlanarak takılmaktadır.