fbpx

Ortodonti ne demek? Ortodonti tedavisi kimlere yapılır? Kısaca bu tedavi yöntemi; yamuk, çarpık diş yapılarını düzeltmek için uygulanmaktadır. Aynı zamanda çenede meydana gelen yamukluk adına da gerçekleşebilmektedir. Hastaların daha estetik bir diş düzeni elde edebilmesi için planlanmaktadır. Ortodontistler tarafından gerçekleştirilen bu tedavinin aynı zamanda diğer diş tedavilerine göre ciddi farkları mevcuttur.

Diş tedavileri günümüzde farklı amaçlar uğruna uygulanmaktadır. Ancak hastaların temel hedefi estetik gülüş tasarımı oluşturabilmektir. Bu yüzden estetik diş hekimliği kapsamında farklı yöntemlerle uygulamalar gerçekleştirilir. Söz konusu olan bu tedavi yöntemi de geçmiş yıllardan beri uygulanmaya devam etmektedir. Temel amaç daha önce de bahsedildiği üzere estetik bir ağız yapısına ulaşmaktır.

Diş Ortodonti Nedir?

ortodonti
Ortodonti

Ortodonti doktoru tarafından uygulanan tedavi yöntemidir. Sadece dişler üzerine uygulanan tedavi için bu isimlendirmeye sahip olmaktadır. Kişilerin doğuştan ya da yaşam içerisindeki davranışlarına göre ağız ve diş yapısında bozulma meydana gelmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda; biberon, emzik ya da parmak emme bunlardan bazılarıdır.

Yetişkinlerde ise diş kazaları gibi durumlar neticesinde dişin diziliminde bozulma oluşacaktır. İşte tam da bu aşamada tedaviler devreye girmektedir. Ortodontist ve hasta iş birliği ile seçilecek yönteme bağlı olarak tedaviler gerçekleşir. Tedavinin sonucunda dişin görünümünde ve yerinde farklılık oluşturulur. Böylece istenen diş diziliminde ve görünümünde estetik ağız yapısı elde edilmektedir.

Ortodonti Ne Demek? Ortodonti Neye Bakar?

Ortodonti bölümü Diş Hekimliği kapsamında yer alan bir uzmanlık alanıdır. Diş Hekimliği lisans eğitimini alan bireyler ‘Diş Hekimi’ olarak adlandırılır. Uzmanlık sınavını kazanıp bu bölümü seçen hekimler dört senelik daha eğitim alır. Bunun sonucunda ‘ortodontist’ olma hakkı kazanırlar. Ortodontistler çalıştıkları alanda belirli başlı tedavilerle ilgilenmektedir.

Genel itibari ile bu uzmanlık bölümünün ilgilendiği durumlar şunlardır:

 • Dişlerdeki yamukluk,
 • Çarpık diş görünümü,
 • Dişlek ağız yapısı,
 • Alt ve üst çene uyumsuzluğu,
 • Çenede kayma,
 • Diş dizilimindeki sorunlar.

Bahsedilen bu sorunları tedavi eden bölümdür. Bu bölüm kapsamında özellikle estetik diş hekimliği kapsamında giren uzun süreli tedavileri olabilirsiniz.

Ortodontist Nedir, Ne İş Yapar?

Ortodontist, diş hekimliği kapsamında eğitimini almış ve uzmanlık elde etmiş bireylerdir. Diğer hekimlere nazaran unvan olarak ‘Uzman’ kavramını da kazanırlar. Kendileri diğer diş hekimlerinin yapabileceği temel uygulamaları yapabilmektedir. Ancak bunun yanı sıra kendi bölümlerine özgü olan tedavileri de gerçekleştirmektedir.

Diş Hekimi Ortodontist Farkı Nedir?

Hastalar tarafından diş hekimi ve ortodontist farkı çok sık merak edilmektedir. Daha önce bahsedildiği üzere eğitimleri ve ilgi alanları değişiklik göstermektedir. Genel itibari ile iki bölüm arasındaki farklar şu şekilde özetlenebilir:

Diş Hekimi Ortodontist
Diş Hekimliği Fakültesi mezunu olup 5 senelik eğitim almaları çalışmaları için yeterlidir. Diş Hekimliği Fakültesi kapsamında 5 senelik eğitimi alır. Daha sonra uzmanlık sınavını kazanarak uzmanlık bölümünü seçtikten sonra 4 senelik daha eğitim almak zorundadır.
Temel diş hekimliği uygulamalarında (dolgu, diş çekimi, kanal tedavisi vs.) yer alabilir. Temel diş hekimliği uygulamalarını yapabilir. Ancak bunun yanı sıra uzmanlık alanına dahil olan diş teli, şeffaf plak (Invisalign), çene uygulamaları yapabilir.
Herhangi bir klinikte ve devlet bünyesinde çalışabilir. Özel klinikler başta olmak üzere devlet hastanelerinde de çalışma imkânı mevcuttur.
Maaşları görece diğer uzmanlık alanlarına göre daha düşüktür. Maaşları daha uzun süreli bir tedavi olması ve uzmanlık gerektirmesinden dolayı diş hekimlerine göre daha fazladır.
Hastalarla oluşturduğu tedavi planlaması genelde daha kısa süreli olmaktadır. Çünkü tedavileri çok uzun süreli bir zaman harcama gerektirmez. (Hastaya göre durum değişebilir) Bahsedilen bu bölüme gelen hastaların tedavi süreleri daha uzundur. Görece diş dolgusu, kanal tedavisi gibi kısa sürmez. Bir hasta ile ortalama 6 ay – 1 sene ilgilenmesi gerekir.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

ortodontiGenel itibari ile ortodonti tedavisi nedir sorusuna cevap bulmak nasıl yapılacağı konusunda da bilgi verecektir. Diş ve çene üzerinde yapılacak tedavileri kapsadığından yöntemine bağlı olarak uygulamalar hakkında bilgi almak gerekmektedir. Çünkü her bir uygulama kendi içerisinde değişiklik göstermektedir.

1 – Metal Diş Teli Tedavisi

Metal diş teli uygulaması bahsedilen bu bölümün belki de en yaygın uygulamalarından birisidir. Hastaların yaş ortalaması oldukça geniştir. Çünkü tel tedavisi uygulanması adına bir engel neredeyse yoktur. Genellikle çarpık ve yamuk diş görünümünü ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleşmektedir.

Hastaların önce varsa diğer diş sorunları ortadan kaldırılır. Daha sonra dişlerinin yapısı ve ölçüsü alınır. Bu durum neticesinde hazırlıklar tamamlanır. Son aşamada dişlerin ön yüzeyine braket adı verilen telleri tutmaya yardımcı ürünler yapıştırılır. Yapıştırma sırasında hasta herhangi bir acı hissetmez. Braketlerin üzerine tellerin geçirilmesi ile birlikte tedavi başlamış olur.

2 – Şeffaf Plak – Invisalign Tedavisi

Diş teli tedavisi dışarıdan fark edilebilir bir durumda olduğu için estetik kaygı güdenlerin tercih etmediği bir yöntemdir. Bundan dolayı hastalar eğer kalabalık bir gruba hitap ediyor ya da kendini iyi hissetmek istiyorsa şeffaf plak uygulaması yaptırabilmektedir. Şeffaf plaklar dışarıdan fark edilmediğinden güvenle tedavi tercihi olmaktadır.

Hastanın dişlerinde ve ağzında derinlemesine bir temizlik yapılır. Daha sonra dişlerine uyum sağlaması adına hazırlanacak plaklar için ölçü alınır. Ölçüler dijital diş hekimliği kapsamında yer alabileceği gibi klasik yöntemlerle de elde edilebilir. Hastaya uygun birden fazla plak hazırlandıktan sonra teslim edilir. Hastanın belirli sürelerde belirli plakları kullanmasıyla tedavi başlayacaktır.

3 – Ortodonti Çene Tedavisi

ortodontiÇene tedavileri diğer tedavilere kıyasla daha komplike durumları içermektedir. Çünkü dişlere göre çenenin yapısında değişime gitmek daha zordur. Ancak uzman kontrolü ve eşliği ile bu durum mümkün kılınmaktadır. Üst ve alt çene uyumsuzluğu ya da yamukluğu karşısında tedavi gerçekleştirilmektedir.

Diş hekimi tarafından önce dijital ortamda hastanın röntgen gibi görüntülenmesi yaptırılır. Görüntülemeye bağlı olarak apareyler ayarlanır. Hastanın ağız kısmına yerleştirilen bu parçalar ile çenesinde yer değişimi hedeflenir. Sık sık diş hekimi kontrolü gerekeceğinden aksatmadan randevulara katılmanız önerilir.

4 – Lingual Diş Teli Tedavisi

Daha önce değinilen metal teller tedavisi etkili ancak dışarıdan fark edilebilir bir tedavidir. Diş teli tedavisi olmak ancak estetik bir şekilde tedaviyi sürdürmek isteyenler lingual diş teli tedavisi yaptırabilir. Çünkü bu diş teli uygulamasında dışarıdan gözle görülür bir tel görüntüsü oluşmamaktadır.

Hastanın dişleri derinlemesine temizlendikten sonra uygulamaya geçilir. Geleneksel diş telinden farklı olarak braketler dişlerin arka kısmına yapıştırılır. Diş telleri de buraya takılmaktadır. Böylece önden fark edilen bir tedavi süresi söz konusu değildir. Aksine görünmeyen diş teli uygulaması ile tedavi uygun şartlarda sağlanmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Aşamaları Neler?

Uygulamanın aşamaları uzman görüşü ve hastaya göre değişebilmektedir. Özellikle küçük yaştaki hastaların gerilmemesi, endişe yaşamaması adına daha titiz bir çalışma sergilenmektedir. Ancak bahsedilen bu alandaki tedaviler için genel izlenen bir aşama çizelgesi mevcuttur.

Tedavi Aşamaları Uygulama
I. Aşama: Kontrol ve İnceleme İlk randevu sırasında hastanın şikayetçi olduğu konular hakkında bilgi alınmaktadır. Şikayetçi olduğu durum manuel kontrol ve görüntülenmeler ile tespit edilir. Buna bağlı olarak tercih edilebilecek tedavi yöntemleri hakkında bilgi verilecektir.
II. Aşama: Hastanın ve Doktorun Tedavi Tercihi Günümüzde farklı tedavi yöntemleri kullanılabildiğinden hasta ve doktor eşliğinde tedavi yöntemine karar verilir. Örneğin diş teli ya da Invisalign şeffaf plaklar arasında tercih yapıldıktan sonra buna göre bir yol izlenir.
III. Aşama: Tedavi Öncesi Hazırlık Hastanın tedavi hakkında karar vermesinden sonra varsa diğer diş problemleri çözülmelidir. Örneğin dolgu, temizlik ya da kanal tedavisi gibi tedaviler gerçekleştirildikten sonra asıl tedaviye geçilir.
IV. Aşama: Diş ve Ağızların Temizlenmesi Var olan diş ve ağız yapısı derinlemesine temizlenir. Özellikle diş teli ve lingual tedavi sırasında teller uzun süre dişte kalacağından temizlenmesi önemlidir. Diş beyazlatma ile karıştırılmamalıdır.
V. Aşama: Diş Ölçüsünün Alınması Dişlerin ölçüsü alınarak buna bağlı olarak hazırlık yapılmaktadır. Geleneksel olarak dişin şeklini alan macunlar kullanılabilir ya da dijital diş hekimliği kapsamında 3D boyutlandırma çıkarılabilir.
VI. Aşama: Tedavinin Başlaması Hazırlık süreci biten hastanın tedavisine başlanır. Eğer tel tedavisi görecekse braketler yapıştırılarak teller takılmaktadır. İnvisalign tedavisi görecekse plaklar hastaya teslim edilir.
VII. Aşama: Rutin Kontroller Son aşama sürekli olacak bir aşamadır. Uzman tarafından belirli dönemlerde olmak üzere kontrol randevusu oluşturulur. Hasta bu kontrol randevularını aksatmadan gitmesi gerekir.

Ortodonti Kimler Tarafından Yapılır?

ortodontiKişiler farklı sebeplerden dolayı bu tedavi yöntemini tercih edebilmektedir. Peki kimlerin tedaviye uygunluğu bulunmaktadır? Kısaca:

 • Dişlerinin görüntüsünden memnun olmayanlar,
 • Çarpık dişe sahip olanlar,
 • Dişlek diş yapısına sahip olanlar,
 • Diş diziliminde problem yaşayanlar,
 • Estetik diş kaygısı güdenler,
 • Çeneler arasında uyumsuzluk yaşayanlar,
 • Özellikle gece uyurken aşırı çene sıkmasından dolayı ağrı yaşayanlar.

Yukarıda bahsedilen şikayetlere sahip olan çocuk, ergen ya da yetişkinler başvurabilir. Tedavi edilmelerine engel bir durum olmadığı müddetçe uzman tarafından başlangıç yapılacaktır.

Diğer taraftan eğer hasta adayının:

 • İleri seviyede kemik erimesi şikayeti varsa,
 • Dişleri arasında implant diş mevcutsa,
 • Kaplama diş yaptırdıysa,
 • Eksik diş durumuna sahipse,
 • 6-7 yaşından küçükse tedavi için uygun olmayabilir.

Burada uzman diş hekiminin görüşünü alarak hareket etmek gerekir. Çünkü ortada var olan sorun tedaviye engel olabileceği gibi istenen sonuçların elde edilmesinde de engel teşkil edecektir.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortalama bir tedavi süresinden bahsedebilmek genel olarak zordur. Hastanın seçeceği tedavi yöntemi, dikkat edeceği unsurlar, uzmanın bilgisi gibi çeşitli durumlar süreyi belirlemektedir. Aynı zamanda hastanın şikayetçi olduğu durumun seviyesi de önemlidir. Eğer çok ileri düzeyde bir çarpıklık ve yamukluk söz konusu değilse ortalama 6 ay -1 sene içerisinde tedavi bitecektir. Ancak kimi durumlarda bu süre 2 seneyi de bulabilmektedir.

En Kısa Ortodonti Tedavisi için Neler Yapılmalı?

Hastalar genel olarak en kısa diş tedavisi görmeyi hedeflemektedir. Bunun için yapılması gereken bazı unsurlar elbette bulunur:

 • Hastanın tel tedavisi görürken sakız, şeker gibi yapışkanlı gıdalardan uzak durması,
 • Tel tedavisi esnasında asitli içecek ve sert gıdalardan (fındık, fıstık, ceviz vs.) uzak durması,
 • Şeffaf plak tedavisi sırasında gün içerisinde 20 saate yakın plaklarını takması,
 • Belirtilen tarih aralıklarında şeffaf plaklarını düzenli olarak değiştirmesi,
 • Uzman tarafından verilen kontrol randevularına eksiksiz bir şekilde katılım gösterilirse tedavi daha kısa sürede sonuçlanacaktır.

Ortodontik Tedaviler Hakkında Sık Sorulan Sorular

ortodontiTedavi hakkında merak edilen sorular oldukça fazladır. Çünkü diş kaplama gibi pek çok bilgisi bulunmaz. Keza diğer diş tedavisi gibi yaygın da değildir. Genel anlamda merak edilen sorular ve cevapları ise şu şekildedir:

İstanbul’da En İyi Ortodonti Uzmanı Kimdir?

Avrupa yakası ortodonti tavsiye arayanlar için Galaksi Diş Kliniği oldukça doğru bir adres olacaktır. Bünyesinde yer alan uzman Dr. Yasin Akgül, senelerin tecrübesi ile hastalarıyla ilgilenmektedir. Avrupa yakasında oldukça ulaşılabilir bir semtte yer almasıyla da kliniği tercih ettiğinizde pişman olmazsınız. Eğer siz de tedavi görmek isterseniz, kısa sürede randevu alabilirsiniz.

Ortodonti Randevu Almak için Ne Yapmalı?

Sanılanın aksine randevu almak oldukça kolay bir sürece sahiptir. Galaksi Diş Kliniği bünyesinde tedavi olmak isterseniz internet sitemizde yer alan telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Kısa sürede size uygun tarih ve saat aralığında randevu alarak kliniğimizde bizimle tanışabilir, süreç hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ortodonti Neyi Tedavi Eder?

Dişlerdeki yamukluk, çarpıklık ve diş dizilimindeki anomalileri tedavi eder. Bunun yanı sıra çenede yer alan yamukluk ve önde/geride durma problemlerinin tedavisi (Ortognatik cerrahi) ile ilgilenmektedir. Gülüş tasarımı kapsamında sahip olunması gereken diş diziliminin oluşmasını hedefler.

Devlette Ortodonti Var mı?

Devlet hastanelerinde eğitim ve araştırma olduğu müddetçe ortodonti tedavisi görülebilmektedir. Yalnız bu tedaviler için uzunca bir süre beklemeniz gerekir. Sınırlı sayıda devlet hastanesinde yapılan bu tedavilerde hasta öncelikleri tanınır. Bu yüzden yıllarca beklemeniz gerekebilir. Bunun yerine özel kliniklerde daha kısa sürede tedaviye başlayabilirsiniz.

Ortodonti Hastaları Ne Yememeli?

Tedavi süresi boyunca uzak durulması gereken gıda ve içecekler şu şekildedir:

 • Sakız ve şeker gibi yapışkan gıdalar,
 • Ceviz, fındık ya da badem gibi sert yiyecekler,
 • Kalıp çikolatalar (Küçük parçalıysa yenebilir aksi takdirde direkt ısırılmamalı)
 • Sert cipsi gibi abur cuburlar tüketilmemeli,
 • Gün içerisinde 1-2 bardağı geçecek şekilde kahve ya da çay içilmemeli,
 • Kola gibi asitli gıdalardan tamamen uzak durulmalı,
 • Zeytin gibi çekirdekli besinler yenirken çekirdeği dışarıda çıkarılmalı,
 • Sert ekmekler ve bundan yapılan tost, sandviçler,
 • Lokum gibi yine yapışkanlı olabilecek besinler.

Ortodonti Fiyatları Nedir?

Bahsedilen tedavi ücretlendirmeleri diğer tedavilere göre farklıdır. Çünkü görece uzmanlık gerektirir ve daha uzun sürelidir. Bundan dolayı ücretler hakkında farklı adreslerde değişik bilgiler edinebilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karara göre internet üzerinden Invisalign ya da diş teli fiyatları hakkında bilgi verilmesi yasaktır. Kliniğimizi ziyaret ederek güncel fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yalnız burada uzman ile görüşerek uzmana göre tedavi almanızın ücretlerden daha önemli olduğunu unutmayın. Diş sağlığınızı hafife almamalı, tek belirleyici olarak ücreti görmeyin. Sağlıklı ve estetik bir gülüş için ise hemen iletişime geçin.