fbpx
Bakırköy, İstanbul
+90 212 803 44 90

Dolgu Tedavisi

Dolgu, zaman içinde, çeşitli sebeplerle dişte oluşan çürümüş ve zarar görmüş dokuların uzaklaştırıp, o bölge temizlendikten sonra açılan boşluğun dolgu malzemesiyle doldurulmasıdır. Çürüyen diş tedavi edilmezse bir süre sonra kaybedilebilir. Dolguyla zamanında müdahale edilmeyen çürükler mine ve dentin seviyesini geçerek sinirlere ulaşarak “kanal tedavisi” gerektirebilir. O yüzden çürüme ilerlemeden önlem almak her zaman faydalıdır. Ayrıca diş kırıkları ve çatlakları da dolgu gerektirebilir. Çürük, pek çok insanı mutlaka hayatlarının bir döneminde farklı seviyelerde etkileyen, önlenebilir minör bir hastalıktır. Aldığımız gıdalar (şekerli, unlu, nişastalı besinler, süt, meyve suları, kolalı içecekler, meyve ve sebzeler vb) tüketilirken dişlerimizin üzerinde bir miktar artık bırakırlar. Özellikle nişastalı ve şekerli gıdaların artıkları ağzımızda doğal olarak bulunan bakteriler tarafından aside dönüştürülür. Bu asit ise zaman içerisinde dişin dış yüzeyini kaplayan koruyucu mine tabakasını eriterek (demineralizasyon) dişi zayıflatır ve çürüğün başlamasına sebep olur. Diş çürüğü temizlendikten sonra dişe uygun materyallerle diş restore edilir. İnley ve Onley dolgular porselen dolgulardır. dişle son derece estetik acıdan uyum sağlarlar. Ölçü alındıktan sonra laboratuar işlemlerine tabi tutuldukları için tek seansta bitmez. Kliniğimizde çürük dişlerinize uygulanacak müdahaleler oldukça titiz ve Türkiye’nin sayılı kliniklerinde bulunan konforla hazırlanmaktadır.

Çürük Nasıl Anlaşılır?

Çürükleri anlamanın en kolay yolu ağrı gibi bilinse de, çürüme mine tabakasında başlar ve ağrı yapmaz. Ağrı, çürük dentin tabakasına gelince başlar. Özellikle belirli uyaranlar (sıcak, soğuk yiyecek ve içecekler gibi) ağrıyı şiddetlendirir. Çürük derinlere ulaştıkça ağrı şiddetlenir ve kanal tedavisine ihtiyaç duyulur. Çürük olduğunu anlamanın çeşitli yolları vardır. Çürükler siyah/kahverengi renkte görünürler ve gözle görülebilirler. Ancak özellikle diş aralarında oluşan çürükleri tespit etmek daha zordur. Bunlar ağızda çalkalanan özel boyalı sıvılarla yada radyografik yöntemlerle görüntülenir.

Dolgu Nasıl Yapılır?

Öncelikle, diş hekimi dolgu yapılacak dişi lokal anesteziyle uyuşturur. Ardından el aletleri ve frez ile çürük alan temizlenir. Açılan boşluk dolgu için şekillendirilir. Çürüğü temizlemenin bir diğer yolu da lazerle yapılan tedavidir. Bu yöntem özellikle diş aletlerinin sesinden korkan yetişkinler ve çocuklar için tercih sebebidir. Dolgunun hazırlanması kullanılacak dolgu malzemesine göre değişir. 3 çeşit dolgu malzemesi vardır:

  • Amalgam dolgu,
  • Kompozit dolgu,
  • Porselen dolgu.

Dolgu Yapıldıktan Sonra

Dolgudan sonra özellikle anestezi uygulandıysa 1-2 saat anestezinin etkisi geçene kadar bir şey yememek gerekir. Çünkü, çene ve yanaklarda uyuşma ısırma esnasında ağızda yaralanmalara neden olabilir. Dolgunun tam sertliğe ulaşması 24 saat süreceğinden ilk gün çok sert yiyeceklerden uzak durmakta da fayda vardır. Dolgu yaptırdıktan sonra hassasiyet oluşabilir. Özellikle baskı, sıcak/soğuk yiyecek ve içecekler, tatlı yiyecekler duyarlılığa neden olabilir. Bu durum 2 hafta içinde sona ermezse, doktorunuza danışmanız gerekebilir. dolguÇok yaygın olmamakla birlikte bazı hastalarda dolgu sonrası ağrı da görülebilir. Özellikle anestezinin etkisi geçer başlayan, çiğneme sırasında görülen ağrı dolgunun şekli ve yüksekliğinden kaynaklı olabilir. Aynı şekilde dolgu çevresinde veya sürekli geçmeyen ağrınız da varsa diş hekiminiz sorunun kaynağını belirleyerek, tedavi yöntemi geliştirecektir. Bazen dolgu cilalanırken bazı keskin uçlar gözden kaçmış olabilir. Bunları da doktorunuza düzelttirmeniz ağız içinde olası bir yaralanmayı önler. Dolgu yapıldıktan sonra özellikle şu maddelere dikkat etmeniz faydalıdır:

  • Çok sıcak içeceklerden kaçının,
  • Sert ve yapışan şekerli yiyecekleri tüketmeyin,
  • Bir hafta yemek yerken dolgulu dişinize çok basınç yapmayın,
  • Anti bakteriyel ağız gargarası veya tuzlu suyla gargara yapın,
  • Günde 2 kere fırçalamayı ihmal etmeyin.