fbpx

Kompozit Lamina

Kompozit Lamina

Kompozit lamina uygulaması çok sık tercih edilen diş kaplama tedavilerinden bir tanesidir. Diş eksikliği, dişlerde renk kaybı ve diş çarpıklığının giderilmesinde oldukça etkilidir.

Dişe zarar vermeden gerçekleştirilen kompozit dolgu kaplama işlemi, gülüşlere çarpıcı bir görünüm vermektedir. Genellikle dişlere uygulanan bu yöntem, estetik ve kozmetik restorasyon olarak adlandırılır.

Kompozit Lamina Nedir?

Dişlerin görünümünü değiştirmek üzere yerleştirilen ve kompozit reçine materyalinden oluşan yaprak kaplamalara; kompozit lamina kaplamalar denmektedir. Estetik bir görünüme kavuşmak istiyorsanız, kompozit kaplamalar ile iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Günümüzde kozmetik diş hekimliği alanında trend haline gelen çeşitli kaplamalar vardır. Galaksi Diş Kliniği, istenen gülüş tasarımının oluşması için oldukça ideal ve başarılı işlemler yapmaktadır. Kompozit kaplamalarla aşınmış, kırık, boşluklu ve şekilsiz dişlere artık son!

Kompozit Lamina Nasıl Yapılır?

Kaplama işlemleri dikkatli ve profesyonel olarak adım adım yapılması gereken bir prosedürü kapsamaktadır. Kompozit kaplama işlemi yapan diş hekimi öncelikle;

 • İlk olarak dişin röntgen ve konsültasyon çekimini ister.
 • Daha sonra dişlerdeki boşlukların ve iltihapların olması durumunda bunları tespit ederek, gerekli tedavileri uygular.
 • Diş hekimi lamina kaplama öncesi dolgu ve diş eti tedavisi gerekiyorsa bu tedavileri gerçekleştirir.
 • Kompozit lamina veneer tedavisine geçildiğinde, ölçü alımı iki aşamada gerçekleşir.
 • İlk aşama geçici kaplamayı içermektedir. Geçici kaplama daha kalındır. Asıl kaplamalar kişiye özel tasarlanana kadar geçici kaplamalar dişlerde kalmak zorundadır.
 • İkinci aşama ise, kişiye özel tasarlanan asıl kaplamaların imalatıdır. Lamina kaplamalar hazır olduğunda diş hekimi; diş kaplamanızı yapacaktır.
 • Kaplamanın uygulanmasının ardından diş hekimi kaplama dolgusunu mavi ışıkla sertleştirecektir.
 • Lamina kaplama tüm bu işlemlerden sonra tamamlanmış olacaktır.

Kompozit Lamina ve Porselen Lamia Arasındaki Fark Nedir?

Estetik diş hekimliği alanında, birçok yöntem kullanılarak dişler tedavi edilmektedir. Hastalar daha çok doğal görüntünün yakalanması için, en ideal yöntemin ne olduğunu merak etmektedir. Artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte dişlerde yeni ve estetik bir görünüm kazanmak mümkün!

Diş sağlığı polikliniğinde; diş minesine ve yapısına en uygun olan materyal ile farklı laminasyon teknikleri kullanılmaktadır. Uygulama aynı olsa da temelde kullanılan materyal birbirinden ayrılmaktadır. Peki, kompozit lamina ve porselen lamina farkı nedir? Açıklayalım;

Porselen Lamina Kompozit Lamina
Porselen kaplamalar laboratuvar ortamında daha rahat şekil almaktadır. Böylelikle daha estetik sonuçlar ortaya çıkar. Kompozit kaplamalar hızlı ve başarılı sonuçlar vermektedir. Laboratuvar ortamında tek seansta yapılmaktadır.
Işıkta daha doğal bir görünüm sergiler. Oldukça estetiktir.
Yaprak porselen kaplamalar yapısı itibariyle daha pürüzsüz bir görünüm oluşturur. Temizlemesi kolaydır. Kullanışlı olan kompozit kaplamalar diş kırılsa dahi tamir edilebilmektedir.
Porselen kaplamaların rengi stabil kalmaktadır. Zamanla sararma yapmaz. Kompozit kaplamalarda sararma olabilir.
Porselen kaplamalar diş etleri ile daha uyumlu bir birleşim sağlamaktadır. Kompozit kaplamalar dişlerin dudak yüzeylerini aşındırmaz. Böylelikle tekrar yapılmasa bile problem oluşturmaz.

Kompozit Lamina Sararır mı?

Normal diş yapısına en yakın olan materyalden yapılan kompozit kaplamalar; zaman zaman sararmaktadır. Özellikle normal dişlerde tüketilen yiyecek ve içeceklerden dolayı sararmalar yaşanır. Tıpkı bu dişlerde olduğu gibi kompozit kaplamalarda da aynı oranda ve aynı nedenlerden dolayı renklenme olur. Ancak normal dişlerde olduğu gibi diş beyazlatma işlemi yapılabilir.

Kaplamaların sararmasından kaçınabilmek mümkündür. Özellikle kompozit kaplama kullanan kişilerin; çay, kola ve kahve gibi içecekler tüketmemesi daha uygundur. Ancak yine de bu tarz besinlerin tüketilmesi durumunda düzenli olarak ağız ve diş bakımının yapılması gerekir.

Kompozit Lamina Diş Kesilir mi?

Günümüzde yapıştırma teknolojisine sahip diş tedavilerinin yaygınlaşması ile birlikte, birçok yöntemde diş kesimi yapılmamaktadır. Kompozit kaplamalarda da herhangi bir diş kesimi ve aşındırma söz konusu değildir.

Kompozit Lamina Kimlere Yapılabilir?

Yapım süresi ve kullanımı bakımından hızlı ve pratik olan kompozit kaplama sıklıkla yapılmaktadır. Galaksi Diş Kliniğimizde kompozit lamina yaptıranlar, sayı bakımından oldukça fazladır. Peki, kompozit kaplama kimlere yapılır? Açıklayalım;

 • Ayrık diş problemi olanlara
 • Ön dişlerinde, büyük dolgu ve çürük olması halinde bu durumdan rahatsızlık duyanlara
 • Doğuştan veya sonradan meydana gelen dişleri kesilmiş, çatlamış ve kırılmış olanlara
 • Ufak diş bozuklukları, yani çarpıklık ama ortodonti gerektirmeyen durumların estetik ile giderilmesi durumunda olanlara
 • Dişlerinin şeklinden memnun olmayanlara
 • Gülüş hatları istediği gibi olmayan kişilere, istedikleri gülüş tasarımı yapılarak kompozit kaplama yapılmaktadır.

Kompozit Lamina Kaç Yaşında Yapılabilir?

18 yaşından büyük olan kişilere estetik bir gülüş kazandırmak için, ağız ve diş yapısına uygun kompozit kaplama yapılmaktadır. Doğal bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilerin dişlerine fazla müdahale edilmeden, bu uygulama gerçekleştirilmektedir.

Kimler Kompozit Lamina Kaplama Yaptıramaz?

Uygulama yöntemi hızlı diş kaplamalarından biri olan kompozit kaplama, herkese uygulanamamaktadır. Çünkü bazı kişilerin diş durumları ve alışkanlıkları bu uygulamaların yapılmasına engel olmaktadır. İşte, o durumlar;

 • Diş sıkma ve gıcırdatma sorunu yaşayan kişiler
 • Ön dişlerindeki mine yapısında, kapanmayacak büyük kayıpları olan kişiler
 • Diş kemik yapısı oluşumunu tam tamamlanmamış, 18 yaşını doldurmayan kişiler
 • Kişilerin diş kemirme alışkanlığına sahip olması durumunda kompozit kaplama yapılamamaktadır.

Kompozit Lamina Kaplamadan Sonraki Süreçte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş kaplama işlemleri ne kadar başarılı olursa olsun, mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Kompozit ve porselen kaplamalarda ekstra dikkat edilmesi gereken çeşitli konular vardır. Çünkü yetersiz ve kötü diş hijyeninden kaynaklanan durumlar, geri döndürülemez ve tedavisi zor süreçleri beraberinde getirmektedir. Kompozit kaplama yapıldıktan sonra nelere dikkat etmelisiniz? İşte detaylar;

 • Kaplamaların yapılmasının ardından, günde mutlaka 2 kere diş fırçalama alışkanlığınız olmalıdır.
 • Düzenli olarak diş ipi kullanmak da kaplamalarının ömrünü uzatmakta etkilidir.
 • Çok sıcak ve çok soğuk besinler tüketmek, kaplamaların ömrünü kısaltan durumlar arasında gösterilmektedir.
 • Pigmentli besinlerin tüketiminden de kaçınmak gerekmektedir.
 • En önemlisi ve unutulmaması gereken ise, yılda 2 kere diş hekimi kontrollerinin yapılmasıdır.

Kompozit Lamina Ömrü Ne Kadar?

Diş kaplamalarında, yapılan işlemin ömrü çeşitli etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Özellikle kaplama yaptıran kişilerin ağız hijyenlerine dikkat etmesi, kullanım ömrünü olumlu yönde artırmaktadır. Hijyenin yanında yapışkan ve sert yiyeceklerden uzak durulması, lamina kaplamalarının daha uzun süre kullanılması için gereklidir.

Kompozit kaplamaların ömrü 5 ilâ 15 yıl arasında değişmektedir. Düzenli ağız bakımının yapılması, kaplamaların 15 yıla kadar kullanılabilmesini sağlar. Ancak düzenli ağız sağlığına dikkat edilmemesi sonrasında kaplamaların alt kısımlarında; kırılma, çatlama ve çürük gibi oluşumlar ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle kompozit lamina kaplama kullanan kişilerin, pigmentli yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Kaplama sonrası bu konulara dikkat edildiğinde, uzun yıllar kaplamaların kullanılabilir olması mümkündür.

Kompozit Lamina 2023 Fiyatı Nedir?

Galaksi Diş Kliniği kompozit lamina fiyatları (bonding) çeşitli etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Kaplama öncesi hekimin detaylı muayenesi sonucunda; dişlerde kanal tedavisi gibi herhangi bir ek tedaviye gerek olup olmadığı ve birçok etken, kompozit lamina fiyat 2023 bazında değişmelere neden olmaktadır.

Kaplama işleminin yapıldığı kliniğin standartları, kaplama işleminde kullanılan malzemeler ve kaplama işlemini yapacak uzman diş hekimlerinin bulunması; klinik seçimindeki en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle kliniğimizde fiyatlar belirlenirken; kaplama yapılacak dişlerin durumu, diş sayısı ve seans sayısı gibi detaylar öne çıkmaktadır. Tedaviler ve fiyatları hakkında detaylı bilgi için Galaksi Diş Kliniği’yle iletişime geçebilirsiniz.