fbpx
Bakırköy, İstanbul
+90 212 803 44 90

Lingual Ortodonti

Lingual Ortodonti

Dişlerdeki pozisyonel bozukların ve çapraşıklıkların düzeltilmesinde, dişlerin görünmeyen (iç), dile bakan (lingual) yüzeyine yapıştırılan braketlerin kullanıldığı tedavi yöntemidir. Braketler ve ark telleri dişlerin lingual yüzeyinde yer aldığından,  dişlerde tel olduğunu anlaşılmamaktadır. Ancak bu durum, dil için biraz rahatsız edici olabilmektedir. Tedaviye başlamadan önce bu durumu anlayabilmemiz mümkündür. Bu nedenle öncesinde dilin rahatsız olmayacağı anlaşılırsa, problemin şekline ve şiddetine göre tedavi süreci düzenlenir. Galaksi Diş Kliniği şehrin göbeği Ataköy’de sizlere en iyi imkanları sağlayarak, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, tedavi aşamasına geçerek hayatınızı daha konforlu bir aşamaya taşımaya fırsat gösterir.

 

Lingual Tedavi Kimlere Uygulanabilir?

Görünmez diş teli olarak tanımlanan ve dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılan braketlerin kullanıldığı lingual diş teli tedavisi, dileyen tüm hastalara uygulanabilir. İş ve sosyal hayatları gereği göz önünde olan ya da insanlar ile iletişim halinde olan yöneticiler, öğretmenler, sanatçılar, manken ve sporcular tarafından tercih edilmektedir. Ortognatik cerrahi uygulanacak olan hastalara önerilmeyen

Lingual tedavi:
 • Alt ve üst çene dengesizliği olan kişilere,
 • Alt çene bozukluklarıyla dişleri öne kapanan kişilere,
 • Dişlerde öne doğru kayma yaşayanlara,
 • Estetik kaygısı olan kişilere,
 • İşi ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem verenlere,
 • Genel ortodontik sıkıntılara sahip kişilere,
 • Diş gıcırdatma alışkanlıkları olan kişilere,
 • Önde konumlanmış dişlerle çarpma gibi travma yaşamaya müsait olan kişilere uygulanır.

Lingual Tedavi Yapım Aşaması Nasıl Olur?

Lingual diş teli tedavisi için yapılan ilk muayenede ortodontik bozukluklar tespit edilir ve ağız yapısına göre lingual tel tasarımı yapılır. Özellikle diş gelişimi tamamlanmış yetişkin hastalar için braketlerin dişlerin arka yüzeyine yapıştırılması nedeniyle ideal ortodontik tedavi şeklidir. Dişlerin ön yüzeylerine uygulanan braketlerden farklı olan braketler, özel olarak arka yüzeyin eğimine göre hazırlanarak özel bir laboratuvar işlemi sonucunda dişlere indirekt olarak yapıştırılmaktadır. Lingual ortodonti dahilinde ayrıca Incognito ve Harmony olarak bilinen özel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tekniklerde CAD/CAM sistem kullanılarak hastanın dişlerine tamamen adapte olabilen altın ve nikel-titanyum alaşımlı braketler üretilmektedir. Lingual diş telleri takıldıktan sonra düzenli kontrollerle kişinin dişlerinin gelişiminin takibi, lingual tellerin ağızdaki uyum sorunlarının tespiti gerçekleştirilir. Hastanın diş ve çene yapısına göre 1 – 2.5 yıl sonunda tedavi noktalanır. Yetişkin Ortodonti Tedavisi dahilinde en sık kullanılan tel çeşitleri arasında yer almaktadır.

Lingual Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Klasik metal tellere nazaran dışarıdan bakıldığında görünmezler,
 • Braketler diş yüzeyinde olmadığı için tedavi süreci en iyi şekilde gözlemlenir,
 • Yetişkin hastalarda estetik görünüm kaygısını yok eder,
 • Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir,
 • Lingual diş teli tedavisi kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır,
 • Hastaların mesleki ve sosyal hayatlarını etkilemezler,

Hastanın yaşına, yüz yapısına ve gülüşüne uygun tasarlanan lingual diş telleri ile tedavi süresince yaşanacak sıkıntılar asgariye indirilir.

Hem görünüşünüzden ödün vermemek hem de sağlıklı ve estetik dişlere sahip olmak istiyorsanız Galaksi Diş Kliniği ekibi olarak lingual diş teli tedavisi için Türkiye’nin sayılı klinikleri arasında olan, İstanbul’un göbeği Ataköy’de sizleri iyileştirmek ve güzel gülüşlere sahip olmanız için çalışmalarımıza devam etmekteyiz.