fbpx

Lingual Ortodonti

Lingual ortodonti, dişlerdeki pozisyonel bozukların ve çapraşıklıkların düzeltilmesinde; dişlerin görünmeyen (iç), dile bakan (lingual) yüzeyine yapıştırılan braketlerin kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Peki, lingual ortodonti nedir?

Lingual diş teli yönteminde braketler ve ark telleri dişlerin lingual yüzeyinde yer aldığından, dişlerde tel olduğu anlaşılmamaktadır. Ancak bu durum, dil için biraz rahatsız edici olabilmektedir. Tedaviye başlamadan önce hastalara bu durum detaylı bir şekilde anlatılır. Uygulama öncesinde dilin rahatsız olmayacağı anlaşılırsa, problemin şekline ve şiddetine göre tedavi süreci düzenlenir.

Lingual Ortodonti Nedir Neleri Kapsamaktadır?

Görünmez diş telleri olarak tanımlanan ortodonti tedavi yöntemi sıklıkla tercih edilmektedir. Diş tellerinin dişin iç kısmına yerleştirilmesi görünüşün etkilenmemesini sağlamaktadır. Bu sayede hastalar lingual diş teli tedavisinde; hem estetik kaygılar gütmeden tedavilerini gerçekleştirebilmekte hem de özgür bir şekilde gülümseyerek yaşamlarına devam edebilmektedir.

Lingual ortodontik tedavi nedir, hangi yaş aralıklarında başlar? 12 yaşından itibaren başlayan bu tedavi şeklinin bir üst yaş sınırı yoktur. Hemen hemen her yaştan hastaya uygulanabilmektedir. Lingual ortodonti tedavisinin sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için dişleri çevreleyen destek dokunun, kemik ve diş etinin sağlıklı olması gerekir.

Galaksi Diş Kliniği şehrin göbeği Ataköy’de sizlere en iyi imkânları sağlamaktadır. Dişlerdeki gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, lingual ortodonti tedavi aşamasına geçerek hayatınızı daha konforlu bir aşamaya taşımaya fırsat gösterir. Bu yöntem sadece hastalardaki çapraşık dişlerin düzeltilmesi amacıyla değil, aynı zamanda implant tedavisi ve protez öncesinde de uygulanmaktadır.

lingual-ortodonti
Lingual Ortodonti

Lingual Tedavi Kimlere Uygulanabilir?

Görünmez diş teli olan ve dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılan braketlerin kullanıldığı lingual diş teli tedavisi, dileyen tüm hastalara uygulanabilir. Peki, popüler olan lingual diş teli kimlere takılır, daha çok kimler lingual ortodonti yöntemini tercih eder? İşte, detaylar!

 • Alt ve üst çene dengesizliği olanlara
 • Alt çene bozuklukları sonucunda dişleri öne doğru kapanan kişilere
 • Dişlerde öne doğru kayma durumu olanlara
 • Estetik kaygısı olanlara
 • Sosyal çevresi ve işi bakımından görüntüsüne önem verenlere
 • Genel ortodontik sıkıntılara sahip kişilere
 • Diş gıcırdatma alışkanlığı olan kişilere
 • Ön dişlerle çarpma gibi travma yaşamış ya da bu duruma müsait olan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Lingual Tedavi Kimlere Uygulanmaz?

Diş gelişimini tamamlayan hastalara uygulanan lingual ortodonti uygulanmasını engelleyecek durumlar söz konusu olabilmektedir. Lingual ortodonti uzmanı yaptığı incelemeler sonucunda; lingual metal diş telleri tedavisinin uygulanmasına engel olacak spesifik bir durumun varlığından söz edebilir. Dolayısıyla hastanın bu yöntemi uygun olup olmadığını aktarabilir. Bu noktada diş sağlığı deneyimli bir ortodonti uzmanı muayenesi sonucu belirtilmektedir.

Lingual ortodonti uygulamasının bilgisi olmayan kişilerce hastalara uygulanmayacağını söylenmesi; diş teli tedavisinde kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçlı muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Lingual Ortodonti Tedavi Süreci Nasıldır?

Aktif olarak göz önünde bulunan kişilerin tercihleri arasında bulunan lingual ortodonti tedavisi, belli bir süreci kapsamaktadır. Uzman diş hekimi yaptığı muayene sonucu, hastadaki ortodontik bozuklukları tespit eder. Daha sonra hastanın ağız yapısına uygun olan özel tel tasarımları yapılır. Lingual ortodonti tedavi süreci hastanın çene ve diş yapısındaki farklılıklara göre 1,5 – 2 yıl arası sürmektedir.

lingual-ortodontiLingual Ortodonti Yapım Aşamaları Nedir?

Lingual ortodonti dahilinde Harmony ve Incognito olarak bilinen çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tekniklerde CAD/CAM sistem kullanılır. Böylelikle hastanın dişlerine tamamen adapte olabilen altın ve nikel-titanyum alaşımlı braketler üretilerek sistem uygulanmaktadır. Lingual diş telleri takıldıktan sonra düzenli kontroller yapılarak kişinin dişlerinin gelişiminin takibi yapılır. Öncelikle;

 • Lingual ortodonti tedavisi için yapılan ilk muayenede ortodontik bozukluklar tespit edilir ve ağız yapısına göre lingual tel tasarımı yapılır.
 • Dişlerin ön yüzeylerine uygulanan braketlerden farklı olan bu braketler, özel olarak dişin arka yüzeyin eğimine göre hazırlanır. Özel bir laboratuvar işlemi sonucunda dişlere indirekt olarak yapıştırılır.
 • Bu sayede lingual tellerin ağızdaki uyum sorunun ne olduğunun tespiti gerçekleştirilir.

Lingual Diş Teli Dezavantajları ve Avantajları Nelerdir?

Klasik diş teli, şeffaf diş teli, porselen teller ve lingual diş teli ortodonti tedavilerinde hem avantaj hem de dezavantaj bulunmaktadır. Çünkü hastadan hastaya ve yöntemden yönteme değişiklik gösteren bu uygulamalar; adaptasyon ve süre bakımından farklılık gösterebilmektedir. İşte, lingual ortodonti tedavisi avantaj ve dezavantajları;

Lingual Ortodonti Tedavi Avantajları Lingual Ortodonti Tedavi Dezavantajları
Lingual teller dışarıdan görünmezler. Tedavi süresi uzundur.
Braketlerin diş yüzeyinde olmaması için tedavi süreci en iyi şekilde yönetilir. Diş telleri dişin arka kısmına baskı yapar.
Yetişkin hastalarda estetik kaygıları ortadan kaldırır. Dişlerin istenilen görünüme kavuşması için daha uzun süre beklenilmesi gerekir.
Her yaştan kesime rahat bir şekilde uygulanabilir. Diş temizliği klasik diş tellerine göre zahmetlidir.
Lingual diş teli tedavisi kişilerde herhangi bir alerjik reaksiyon göstermez. Tellerin dişin iç kısmında yer alması dile rahatsızlık verebilmektedir.
Doğal yapısı kişilerin sosyal hayatlarını etkilemez. Tedavinin ilk zamanlarında geçici konuşma sıkıntıları yaşanabilir.

Hem görünüm açısından kusursuz olmak hem de sağlıklı ve estetik dişlere sahip olmak istiyorsanız, Galaksi Diş Kliniği’ni tercih edilebilirsiniz. Klinik ekibi olarak lingual diş teli tedavisi için Türkiye’nin sayılı klinikleri arasında olan ve İstanbul’un göbeği Ataköy’de; sizleri iyileştirmek ve güzel gülüşlere sahip olmanız için çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

lingual-ortodontiLingual Diş Teli Kullananlar Ne Diyor?

Görünür diş telleri kullanmak istemeyen hastalara görünmeyen diş teli kullananlar lingual diş tedavi yöntemini öneriyor! Çünkü bu yöntem estetik kaygıları ortadan kaldırmaktadır. Lingual braket uygulamalarında porselen braket veya metal teller kullanımı fark göstermemektedir. Çünkü zaten braketler dişlerin iç kısmına uygulanmaktadır.

Kullananlar açısından bakıldığında lingual ortodonti yönteminde diş tellerinin iç kısmından yer alması, hastaların adaptasyon sürecinin uzun geçirmesine neden olmaktadır. Ancak bu süre geçtikten sonra daha keyifli bir diş kullanımı elde edilmektedir.

Lingual Diş Teli Fiyatları 2023

Görünmeyen diş teli fiyatları diğer diş teli fiyatları bakımından biraz maliyetlidir. Çünkü hem yapılış tekniği hem de uygulanışı bu yöntemi diğerlerinden daha maliyetli kılmaktadır. Tedavi yöntemindeki tüm bileşenler özel laboratuvarlarda üretilmektedir. Bu durum diş teli fiyatlarını etkilemektedir.

Lingual ortodonti fiyat 2023 yılında çeşitli unsurlardan etkilenir. Özellikle; ağız diş yapısı, tedavi süresi, tek çene gibi uygulanış şekli açısından pek çok durum söz konusudur. 18 yaş altı diş teli fiyatları ve diğer konular hakkında detaylı bilgi almak için, Galaksi Diş Kliniği’ni arayabilirsiniz.

lingual-ortodontiSık Sorulan Sorular

Uygulanış şekli ve kullanımı ile dikkat çeken lingual ortodonti birçok kişinin tercihidir. İşte, her geçen gün kullanımı artan lingual ortodonti hakkında en sık sorulan sorular ve en çok merak edilenler!

1 – Lingual Ortodontik Tedavi Nedir?

Lingual Ortodonti; dişlerdeki bozuklukların ve çapraşıkların giderilmesi için, dişlerin iç kısmına yerleştirilen bir tür tel çeşididir. Estetik açıdan kaygı duyan kişiler tarafından çok tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

2 – Lingual Ortodonti Ne Kadar Sürer?

Hastanın diş ve çene bozukluğuna göre lingual ortodonti tedavi süresi değişir. Ortalama olarak görünmeyen diş telleri tedavisi 12 ile 24 ay arası sürmektedir.

3 – Lingual Ne Demek Diş Tedavi Yöntemi?

Dişlerin dil tarafına bakan yüzeylerine lingual yüz denilmektedir. Bu kısımlara uygulanan tel yöntemine ise lingual ortodonti tedavi denir.

4 – Ortodontik Nedir?

Bir diş hekimliği branşıdır. Aralıklı diş, alt ve üst çenede var olan yapısal bozukluklar, diş çapraşıklıkları ve dişlere bağlı olarak görülen ağız kapanış bozukluklarının tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ayrıca şeffaf plak tedavisi de uygulanmaktadır.

5 – Ortodontist Nedir?

Ortodontist; çiğneme iyileştirme, dişlerinin hizalanması, braket ve şeffaf plak takılma işlemleri, ortodonti ile ilgili cihazları kullanma ve düzeltici diş teli tedavilerini uygulamaktadır. Ayrıca hastaların bu tedavilerde nelere dikkat etmeli noktasında ki bilgilerde ortodontistler tarafından aktarılmaktadır.

6 – Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodonti tedavi işlemlerinde hareketli ağız tedavileri uygulanır. Farklı yöntemler uygulansa da genellikle; braketler, şeffaf plak veya protezler ile tedaviler gerçekleştirilir.

7 – Endodonti Ne Demek?

Diğer adı kanal tedavisi olan bu alan; dişlerin beslenmesi ve hassasiyetini sağlayan damarların, pulpanın tedavisi ile ilgilenen diş hekimliğini kapsamaktadır. Ayrıca kanal tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktaları da kapsar.

9 – Ortodonti Bölümü Nedir?

Yaygın olarak kullanılan bir diş hekimliği branşı olan ortodonti bölümü; uyumsuz ve çapraşık dişlerin teşhis ve kontrolünü sağlamaktadır. Ayrıca bu uyumsuzlukların önlenmesi ve tedavi edilmesi de bu bölümde gerçekleştirilmektedir.

10 – En Kısa Ortodonti Tedavisi Nedir?

Hızlandırılmış ortodontik tedaviler mevcuttur. Bu tedaviler kişilere özel olarak hazırlanmaktadır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen hızlandırılmış ortodontik tedaviler, diş etlerine ufak cerrahi müdahalelerle gerçekleşmektedir. Bu yöntem 10 dakika gibi kısa sürede tamamlanmaktadır.

11 – Ortodonti Çene Tedavisi Nedir?

İskelete bağlı veya çene yapısına ait problemler ortodonti bölümünde tedavi edilmektedir. Bu tarz rahatsızlıklara genellikle üst çenenin alt çeneye ve yüze göre daha fazla geride veya önde olması neden olur. Aynı şekilde alt çenenin de bu şekilde olması hâlinde tedavi gerekir. Tamamen çene ekleme üzerine uygulamalar gerçekleştirilir.

12 – Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodontik tedaviler; diş yapısının olması gerektiğinden farklı görünmesi sonucu uygulanmaktadır. Uzmanlar diş, ağız ve kafa yapısını inceleyerek dişteki sorunların nedenini bulup düzelterek; kişinin istediği dişlere sahip olmasını sağlarlar.

13 – Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Aktif ortodontik tedaviler farklı yöntemlere göre 1 ila 4 sene arası sürebilmektedir. Ancak ortalama olarak bir tedavi 2 senede tamamlanır. Bu durumun değişmesinde hastaların biyolojik yapıları ve tedaviye cevap verme şekilleri etkilidir.

14 – Ortodonti Hangi Bölüm?

Ortodonti diş hastanelerinde bulunan bir bölümdür. En kısa tabiriyle anlatılacak olursa, ağız ve diş tedavisi ile ilgili işlemlerle ilgilenilmektedir.

15 – Kanal Tedavisi Ortodonti Yapar mı?

Ortodonti yüz, çene ve diş bozukluklarının teşhis ve tedavi uygulamalarını gerçekleştirmektedir. Kanal tedavisi ise endodonti bölümü tarafından gerçekleştirilmektedir. Estetik diş hekimliği farklı bölümlere ayrılmaktadır. Kanal tedavisi ortognatik cerrahi yöntemleri arasına da girmektedir.