fbpx

Estetik Diş Tedavisi

Estetik diş tedavisi, dişlerin fonksiyon kaybı yaşamadan daha sağlıklı, güzel, gösterişli ve natürel görünmesini amaçlamaktadır. Günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde hastalar istedikleri estetik gülüşe sahip olabilmektedirler. Bu noktada özel sistemler ve estetik diş tedavisi yöntemleri kullanılarak işlemler gerçekleştirilmektedir.

Diş veya gülüş estetiği; diş, diş eti ve dudakların estetik görünümlerinin ayrı ayrı ya da beraber değerlendirildiği detaylı analizlerdir. Bu estetik analizler sonucunda hastalar için en uygun gülüş şekli belirlenmektedir. Estetik diş hekimleri gülüş tasarımı prosedürleri ile hastaları istedikleri gülüşlere kavuşturmaktadır.

Estetik Diş Tedavisi Nedir?

estetik-dis-tedavisiİmajın giderek daha fazla önem kazanmaya başlaması insanların estetik diş tedavisi alanına taleplerini arttırmıştır. Genel vücut ve yüz estetiğinin ayrılmaz bir parçası olan estetik diş tedavisi, son yıllarda daha geniş talep görmektedir.

Galaksi Diş Kliniği’nce yapılan uygulamalar son teknolojilerle desteklenerek çeşitlenmektedir. Estetik diş hekimliğindeki trend sadece dişin değil, bir bütün şeklinde diş-dişeti estetiğinin yapılmasıdır. Hatta gülüş dizaynının gerçekleştirilmesidir. Estetik diş tedavisi uygulamaları dişlere ve dişetlerine ilişkin farklı birçok uygulamayı içerir.

Estetik diş hekimliği ve çocuk diş hekimliği; birçok diş hekimliği branşının bir arada sıralı ve uyumlu çalışmasını gerektiren bir disiplindir. Periodontoloji, protez, konservatif tedavi, cerrahi, ortodonti tedavi alanından uzmanlar bu amaçla birlikte; uyumlu bir çalışmayla son derece estetik ve çarpıcı sonuçlara ulaşabilmektedir.

Diş Estetiği Alanına Giren En Yaygın Tedaviler Nelerdir?

Estetik diş tedavisi; dişlerde her anlamda gelişen estetik beklenti veya kaygı durumlarını karşılayabilmek ve en iyi şekilde uygulayabilmek için başvurulan bir tedavi yöntemidir.

Günümüzde artış gösteren görsel etkenler, estetik diş tedavisi uygulamasını önemli hâle getirmiştir. Bu tedavilerde klasik yöntemlerin yanında ileri teknoloji ile yapılan yöntemlerden de faydalanılmaktadır. Peki, estetik diş hekimliğinde kullanılan yöntemler nelerdir? İşte, detaylar!

1 – Diş Estetiği: Gülüş Tasarımı

Estetik diş tedavisi alanında en önemli tedavilerden bir tanesi estetik gülüş tasarımı olmaktadır. Hastaların kişisel istekleri göz önünde bulundurularak yapılan bu estetik diş tedavisi; doğallık, fonksiyonellik ve estetik uygulamaların birleştirildiği en hoş gülüşün planlanmasıdır.  Genel anlamda bu tedavide uygulanan işlemler şu şekildedir;

 • Beyazlatma (bleaching)
 • İmplant uygulamaları
 • Porselen laminalar
 • Diş eti seviyelendirme (gingivoplasti) dahil olmak üzere diğer birkaç uygulama ile senkronlu bir şekilde tedavi gerçekleştirilmektedir.

Popüler olan gülüş tasarımı nedir? Gülüş estetiği gülüş tasarımı noktasında, hastaların genel sağlık durumları ve özellikleri dikkate alınır. İşte, tedavide öne çıkan detaylar;

 • Ten rengi
 • Diş eti yapısı
 • Diş dizilimi
 • Dişlerin rengi
 • Cinsiyet
 • Yüz formu ve şekli
 • Dudaklar ve dudak kenarlarının yapısı
 • Yaş gibi etkenler dikkate alınmaktadır.

Hatta bazı hastalarda estetik işlemler tüm estetik diş tedavisi detaylarını içerebilmektedir. Bazense bir veya birkaç tedavi gülüş estetiği için arzu edilen seviyeye getirilmektedir. Böylelikle estetik bir gülüşe sahip olmak için diş estetiği yaptırılabilir.

2 – Porselen Kronlar

estetik-dis-tedavisi
Estetik Diş Tedavisi

Genellikle kaplama olarak bilinen bu restorasyon çeşidinde, dişler tamamı ile kesilip küçültülmektedir. Böylelikle yapılacak porselen diş kaplama için yer açılmaktadır. Önceleri dayanıklı bir kron uygulaması için metal bir altyapı içine porselen yapılmaktaydı. Bu durum estetik bir unsur olsa da; metal kısım sebebiyle dişte yeterli ışık geçirgenliği sunmamakta ve böylelikle doğal diş görünümü sergilememekteydi.

Artık günümüzde estetik diş tedavisi noktasında metal altyapı bulunmayan kronlar uygulanabilmektedir. Doğal dişe çok yakın restorasyonlar olan bu yöntemler açıklanacak olursa;

Porselen Kaplama Örnekleri Materyal
Metal destekli kaplamalar Metal destekli porselenler kullanılır.
Lamine porselen kaplamalar İnce porselen yapılar kullanılır.
Zirkonyum porselen kaplamalar Beyaz renkli ve alt tabanı dayanıklı zirkonyum kaplamalar kullanılır.
E-Max gibi full porselen kaplamalar Altyapısı bakımından güçlendirilmiş porselenler kullanılır.

3 – Zirkonyum Kronlar

Estetik diş tedavisi alanında bu tedavi yöntemi en etkili sonucu vermektedir. Doku uyumu ve sağlamlık bakımından başarılı bir kaplama yöntemi olmaktadır. Bu yöntem sayesinde sağlıklı bir gülüş kazanılırken aynı zamanda diş kaybı da giderilmektedir. Yapılan kaplamalar sayesinde dişlerde orijinal dişler gibi doğal bir sonuç elde edilmektedir.

4 – Estetik Diş Tedavisi: Diş Beyazlatma

Diş estetiği alanına giren ve bleaching denilen diş beyazlatma yöntemi; en sık uygulanan uygulamalardan bir tanesidir. Uzun yıllardır estetik diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen estetik diş tedavisi uygulamaları; mutlaka hekim kontrolünde yapılmalıdır. Böylelikle uygun jel kullanımı sağlanır ve dişlerde herhangi bir zarar meydana gelmez.

Diş beyazlatma uygulaması belirli aralıklarda tekrarlanabilmektedir. Ayrıca uzman hekimler tarafından estetik unsurlar kapsamında yenileme işlemi de yapılabilir. Tüm bunların yanında diş beyazlatma yönteminin güvenilirliği kanıtlanmıştır. Hastaların dişlerindeki istediği ölçüde beyazlık en kısa sürede gerçekleşecektir. Böylelikle hastalar estetik diş tedavisi sayesinde kişisel tatmin ve mutluluğa ulaşabilecektir.

5 – Bonding Tedavisi

estetik-dis-tedavisiSon dönemlerde oldukça ilgi gören bir tedavidir. Oldukça konforlu olan bonding tedavisinde; dişlerin üzerinde herhangi bir aşındırma yapılmamaktadır. Böylelikle kompozit dolgu malzemeleri dişe yapıştırılmaktadır. Özellikle küçük çaplı şekil bozukluklarında uygulanan bu yöntem sayesinde; hem dişte hasar meydana getirilmiyor hem de dişlerde estetik bir görünüm elde ediliyor.

6 – Estetik Diş Dolgusu Tedavisi

Diş estetik dolgu tedavisi; daha estetik ve doğal bir gülüş tasarımı elde edilme amaçlanmaktadır. Bu noktada uygulamada, kişinin kendi diş rengine sahip dolgu malzemesi ve kompozit malzeme kullanılmaktadır. Estetik diş tedavisi uygulamasında kullanılacak kompozit dolgular halojen ışıkta sertleştirilmektedir. Daha sonra dişlere kimyasal olarak bağlanmaktadır.

7 – Yaprak Porselen ( Dental İmplant Lamine ) Tedavisi

Yaprak porselen uygulaması; diş estetik tedavilerinde özel bir porselen kaplamadır. Bu porselenler, dişlere tek tek yapıştırılır ve gereken yerlerde törpülenebilir. Ayrıca yapraklar porselenler gerektiği durumlarda yeniden şekillendirilebilir. Bu işlem estetik diş tedavisi işlemlerinde sıklıkla uygulanan yöntemler arasındadır.

8 – Pembe Estetik

Diş eti estetiği olan pembe estetik; maksimum bir gülüş anında diş etlerinin çok fazla görünmesi ya da dişlerin kısa görünmesi durumunda yapılmaktadır. Bu diş estetiği tedavisine Gummy Smile denilmektedir. Hastalar için ciddi olabilen diş eti sorunları, memnuniyetsizlik ortaya çıkarabilmektedir. Ancak basit bir diş eti şekillendirme uygulamaları ile bu vakaları tedavi edebilmek mümkündür.

Genellikle pembe estetik uygulaması yapılırken kullanılan lazer cihazları; işlem esnasında kanama olmamasını sağlamaktadır. Ayrıca lazer cihazları sayesinde hızlı doku iyileşmesi de yaşanabilmektedir. Estetik diş tedavisinde yapılan uygulamalar sonucunda iyileşme süresindeki diş etlerinde, pembe estetiğin kalıcı sonuçları kısa sürede görülebilmektedir.

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik diş hekimliği, diş şeklinin güzel görünmesi ve bireylerin sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlar. Bunların yanı sıra estetik dişler için daha etkili ve bireylerin çene yapısına uygun olacak işlemler gerçekleştirir. Estetik diş hekimliğinde uygulanan yöntemler kişiden kişiye değişmektedir. Çünkü amaçlanan estetik diş görünümü, bireyin sosyal ve fiziksel özelliğine göre belirlenir.,

estetik-dis-tedavisiEstetik Diş Hekimi Hangi Durumlarda Uygulamalar Gerçekleştirir?

Popüler olan estetik diş tedavisi uygulamaları hangi durumda gerçekleşmektedir? Detayları ile açıklanacak olursa;

 • Dişlerde renklenmeler ve koyu dişlerin varlığı
 • Çeşitli kazalara bağlı olarak kırılan ön dişlerin varlığı
 • Ön diş çürükleri
 • Diş eti çekilmesi
 • Kanal tedavisi sonrası istenilen görüntünün alınmaması
 • Diş eti tedavilerinden sonra dişlerde gelişen estetik şekillendirme gerekliliği
 • Çeşitli sebeplere bağlı olarak kaybedilen ön dişlerin, yüz ve dudak estetiğine uygun şekerlendirme gerekliliği
 • Eksik dişlerin yerlerine estetik görünümlü dişler uygulanarak güzel bir görünüm elde etme durumu

Gülüş Estetiği Amaçları Nelerdir?

Gülüş estetiğinde nelere dikkat edilmelidir, neler amaçlanmaktadır? Estetik diş tedavisi ile amaçlanan, hastaların yüz yapısına en uygun sağlıklı ve estetik bir gülüş tasarımının gerçekleştirilmesidir. Ayrıca  estetik diş hekimliği alanında yapılan işlemler, diş etlerinin istenilen boyut ve renkte olmasını da amaçlamaktadır.

Sorunlu dişlerin uygun estetik diş modelleri ile tedavi edilerek; daha güzel ve doğal görünümlü dişlere sahip olunması da amaçları arasında yer alır. Sonuç olarak estetik diş hekimleri, hastaları estetik ağız diş sağlığına kavuşturmak için işlemlerini gerçekleştirmektedirler.

Estetik Diş Kliniği Yeni Diş Tedavi Yöntemleri Neden Önemlidir?

Diş estetiği diş tedavileri alanında uygulanan en yeni teknolojik yöntemler; daha önce uygulanmak istenilen estetik diş tedavisi yöntemleri ve materyallerin kullanılması açısından önem taşımaktadır. Böylelikle bireyler kapsamlı restorasyonlar sayesinde muazzam gülüşlere kavuşabilmektedir.

Diş Estetiği Fiyatları 2023

Kişiden kişiye diş estetiği fiyatları değişiklik göstermektedir. Çünkü bireylerdeki kemik, yüz ve ağız yapısı farklıdır. Ayrıca bireylerin beklentileri de farklı olmaktadır. Yani her hastanın dişlerdeki estetik diş tedavisi ihtiyacı kendine özgüdür.

Örneğin, gülüş tasarımı fiyatları, tavşan diş estetiği fiyatları ve lamine diş fiyatları aynı olmamaktadır. Sonuç olarak ağız ve diş yapısında sorunların giderilmesi yanında hasta beklentileri de; diş ve gülüş estetiği fiyatları konusunun değişiklik göstermesi neden olmaktadır. Galaksi Diş Kliniği ile iletişime geçerek, estetik diş tedavisi fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sosyal ve ekonomik olarak günümüz dünyasında bireylerin kendine olan güveninin sağlanması için başvurulan yöntemlerden bir tanesi de, estetik diş tedavisi olmaktadır. Kalıcı ve uzun süreli olan bu estetik diş tedavisi ve estetik diş hekimliği hakkında, merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. İşte, o sorular!

1 – Estetik Diş Nedir?

Estetik diş tedavisi yöntemleri sonucunda elde edilen estetik diş; yemek yeme ihtiyacına yardımcı olmanın yanında estetik açıdan da güzel bir görüntü sergilemektedir.

2 – Estetik Diş Nasıl Yapılır?

Gerçekleştirilen diş estetiği uygulamaları, çok zaman gerektiren işlemler olmamaktadır. Estetik diş tedavisi dişlerdeki bozukluk durumuna göre bir seansta da yapılabilmektedir. Bu yöntemde kameralarla dişin görüntüsü alınır ve ölçüler 3D bilgisayar ortama aktarılır. Sonrasında diş görüntüsü hekim tarafından onaylanır ve uygulamalara geçilir.

Hastaların iyi bir görünüme kavuşması için Galaksi Diş Kliniği’nde; diş taşı temizliği, diş teli tedavisi ve diş beyazlatma işlemi gibi estetik diş tedavisi uygulamaları da gerçekleştirilmektedir.

3 – Zirkonyum Diş Estetiği Nedir?

Zirkonyum diş kaplama; diş kırılmaları, şiddetli çürükler, dişlerde görülen renk bozuklukları için estetik diş hekimliğinin uyguladığı bir kaplama yöntemidir.

4 – Diş Estetiği Günah mı?

Estetik diş tedavisi kapsamında uygulanan yöntemler tedavi amaçlı olmaktadır. Yani işlemler yapılırken tedavi neyi gerektiriyorsa o malzemenin kullanılması, dini açıdan günah değildir.

5 – Gülüş Estetiği Ne Kadar Sürer?

Uygulanan bu yöntem gerçekleştirilecek işlemlere göre değişse de, estetik diş tedavileri genellikle 3 seansta yapılmaktadır. Ancak uygulanacak yönteme göre tek seansta diş estetiği uygulamaları da gerçekleştirilebilmektedir.

6 – Diş Estetiği Yaptıranlar Ne Düşünüyor?

Estetik diş tedavisi kapsamında restorasyon gerçekleştiren kişilerin çoğu; yapılan işlemlerden memnun kaldıklarını dile getirmektedir. Yapılan işlemler sayesinde daha doğal ve estetik gülüşlere sahip olduklarından bahsetmektedirler.

7 – Gülüş Tasarımı Estetik Diş Modelleri Nelerdir?

Yüz şekline göre diş modelleri belirlenmektedir. Dijital diş hekimliği  bireylerde yüz, çene, alın, dudaklar, burun ve kaş gibi hatlarının ölçümünü yapar. Ölçüm sonrasında hekim tarafından bir planlama hazırlanır. Planlama sonrasında dijital ortamda hastalar için en yakın estetik diş görselleri çizilir.

Çizilen görsel için hasta tarafından olumlu bir sonuç alındığında; on diş estetiği ve diğer estetik tedavilerin uygulama aşamasına geçilir. Bu uygulamalar hekim tarafından özenli ve dikkat edilmesi gereken işlemler içerir.

8 – Zirkonyum Gülüş Tasarımı Fiyat 2023

Zirkonyum veneer tek diş fiyatı merak edilenler arasındadır. Bununla birlikte gülüş tasarımı tedavisi kapsamında ortalama bir fiyat açıklanacak olursa; 4, 800 TL civarındadır.

9 – Gülüş Estetiği Fiyatları 2023

Estetik diş tedavisi uygulamalarından bir tanesi olan gülüş estetiği ortalama fiyatları; 2, 000 ile 20, 000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

10 – Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Bu tedavi, genellikle tedaviye geç kalan hastalar için uygulanmaktadır. Ağız bütünlüğünü bozmayacak şekilde kaybedilen dişlerin yerine; estetik görünümlü çeşitli protezler konulmasını içeren bir tedavi yöntemidir.