fbpx

Şeffaf Plaklar

Şeffaf Plaklar

Çapraşıklığın hafif veya orta dereceli olduğu çekim gerektirmeyen durumlarda şeffaf plaklarla tedavi yapılabilir. Tedavi sırasında bu plaklar belirli aralıklarla değiştirilir, tedavi aşama aşama yapılır. Hastaların bu plakları günde ortalama 20 saat kullanması önerilir. Kullanılacak plak sayısı hastanın tedavi ihtiyacına göre değişmektedir. Bu bir braketsiz tedavi yöntemidir. Yetişkinler için braketlere alternatif olarak geliştirilmiş bu yöntem, her geçen gün daha çok ortodonti uzmanı tarafından dişlerin konumunu düzeltmek için kullanılmaktadır. Metal tellerin ve braketlerin kullanılmadığı şeffaf düzeltici plaklar, yemek yemeden, dişleri fırçalamadan ve diş ipi kullanmadan önce çıkarılabilir ve sonra yeniden takılabilir. Şeffaf plak tedavisi; şeffaf diş teli sistemleri içerisinde dişlerde en az belli olanı ve en konforlusudur. Bu yüzden halk arasında “telsiz ortodontik tedavi” olarak bilinir. Hastaların çoğu ortodonti hekimlerine geldiğinde şeffaf aparey takılacağını düşünerek gelir. Fakat bu yöntem her hasta için uygun olmayabilir. Şeffaf plaklar ileri seviyedeki ortodontik bozukluklarda kullanılamayabilir. Örneğin; bir hastada hem şeffaf plak (aparey) tedavisi hem de sabit ortodontik tedavi ile kombine bir şekilde tedavi planlaması yapılabilir. Şeffaf plaklar kolayca çıkarılıp takılabilen, yumuşak yapısıyla kullanımı kolay bir tedavi aygıtı olup tamamen şeffaf yapısıyla da oldukça estetik bir tedavi aracıdır. Galaksi Diş Kliniği ekibi olarak; en bilinen adıyla invisalign yaklaşık 20 yıldır uygulanan güvenilir bir tedavi olan şeffaf plak uygulamamızda oldukça titiz ve sağlıklı ağız yapısı estetik gülüşler için hizmet vermekteyiz.

Şeffaf Plak Tedavisine Alternatif Bir Tedavi Şekli Var Mı?

Şeffaf plaklarla tedavide istenen sonuç elde edilemez, ortodontik probleminiz ileri seviyede ve braketlerin görünümünden rahatsızsanız sıklıkla tercih edilen porselen diş teli size en uygun seçenek olabilir. Metal braketlere kıyasla daha az belirgin olduklarından, tedavi boyunca daha estetik bir görüntü sağlarlar. Şeffaf braketler olarak da bilinirler. Hekiminiz ortodontik muayenenizi yaptıktan sonra en uygun braket seçeneğini size açıklayacaktır.

Diş hareketine göre şeffaf plaklar nasıl üretilir?

Diş hekiminiz ağzınızdan ölçü alır. Bu ölçüler CAD-CAM sistemi denen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılır. Sanal ortama aktarılan dişler, bilgisayar simülasyonuyla hareket ettirilir. Her 0.5 mm’lik harekete göre şeffaf plak üretilir.

Şeffaf Plak tedavisinin en büyük avantajı (yararı) nedir?

En önemli sayılabilecek avantajı, günlük yaşantınızı katiyen olumsuz etkilememesi olacaktır.

Çıkarılabilir seri halinde alignerlardan oluşan görünmez ve size özel üretildiği için tedavi sürecinde istediğiniz gibi gülebilirsiniz.

Bir şey içerken, yemek yerken ya da diş fırçalarken plaklarınızı zahmetsizce çıkartabilir ve istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.

Tedavi metal kullanılmadan ve yumuşak plaklardan oluştuğu için diş ve diş etlerinizi rahatsız edecek hiçbir şey olmaz.

Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir.

Şeffaf Plak tedavisi konuşmayı etkiler mi?

İlk günler alışırken biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz sonrasında hiçbir sıkıntı olmaz. Uzun zaman alacak konuşma yapacağınızda kısa bir süre için çıkarabilirsiniz.

Şeffaf Plak tedavisi bittikten sonra herhangi bir işlem yapılır mı?

Bütün ortodontik tedaviler için geçerlidir. Tedavinizden sonra dişlerin iç kısmına çok ince dışarıdan görünmeyen teller takılır. Dişlerde oynama olmaması veya geri dönme gerçekleşmemesi açısından bu teller takılır. Bu tellerin süresini ortodontistiniz belirler.