fbpx
Bakırköy, İstanbul
+90 212 803 44 90

Kanal Tedavisi

Hiçbir yapay diş doğal dişin yerini tutamaz. Bu nedenle diş hekimliğinde uygulanan tüm tedavilerde amaç dişlerin sağlıklı bir şekilde ağızda kalmasını sağlamaktır. Uygulanan diş tedavileri sırasında mümkün olduğunca diş canlı olarak korunmaya çalışılır. Ancak diş pulpasının canlı olarak tedavi edilip korunması mümkün değilse, dişe kanal tedavisi uygulanır. İlk defa kanal tedavisi yaptıracak hastalar, bunun rahatsız edici, ağrılı bir müdahale olacağını düşünmektedirler. Bunun sebebi, kanal tedavisi prosedürünün hastalar tarafından bilinmemesi ve hastanın yakın çevresinde geçmişte kötü tecrübeler geçirmiş yakınlarının, hastayı yanlış bilinçlendirmesinden kaynaklıdır. Kanal tedavisi kesinlikle ağrılı bir süreç değildir, lokal anestezikler yardımı ile hastanın kanal tedavisi seansları sırasında kesinlikle ağrı hissetmeden, Galaksi Diş Kliniği kliniğimizde konforlu bir şekilde tedavisinin tamamlanması sağlanır. Kanal tedavisi seansları, tek seans ya da iki seans olacak şekilde tamamlanabilir. Kanal tedavisinde dişin sinir dokusu çıkartılarak, bu boşluk şekillendirilir, temizlenir ve diş kök ucuna kadar kanal dolgu maddeleri ile doldurulur. Kanal tedavisi yapılmazsa çürük, travma veya periodontal hastalık nedeniyle diş pulpasının hasar gördüğü durumlarda diş canlılığını kaybeder ve zamanla enfeksiyon bütün dişe yayılır. Diş bu durumda tedavi edilmezse, enfeksiyon kök çevresindeki dokuları etkileyerek, kemiğin o bölgede erimesine neden olur. Kemikte oluşan bu boşlukta diş apsesi meydana gelir. Apse, şişlik ve ağrı ile birlikte seyreder ve diş kısa zamanda kaybedilebilir.

Kanal Tedavisi Prosedürleri

  • Kanal tedavisi uygulanacak bölgeye lokal anestezi uygulanır,
  • Kanal tedavisi uygulanacak bölgenin röntgen filmi çekilir,

Kanal tedavisi uygulanacak dişin etrafına “Lastik Örtü“ uygulanır. Lastik örtü, kanal tedavisi esnasında, tükürük içerisindeki bakterinin tedavi edilen dişin içerisine kaçmasını engeller, steril bir ortam içerisinde kanal tedavisi sonlandırılmış olur. Aynı zamanda kanal tedavisinde kullanılan aletleri ve solusyonları hastanın yutması engellenmiş olur. Hasta ve hekim için konforlu, güvenilir ve kaliteli bir tedavi sağlar,

Çürük diş dokusu ortamdan uzaklaştırılır ve dişin tam ortasında bulunan kanal odasına giriş yapılır,

Tedavi edilen dişin anatomisine bağlı olarak bir veya daha fazla kanal içerisinde şekillendirme yapılır,

Kanal uçlarının tam ve doğru tespiti için tam kanal ucunda sinyal veren aletler kullanılır,

El aletleri ile başlayan kanal şekillendirme işlemi, döner aletler kullanılarak sonlandırılır,

Tüm kanallar antibakterial solusyonlar ile yıkanır,

Daha sonra kaukçuk esaslı malzemeler ve özel kanal ilaçları ile kanal tıkanır,

Kanal tedavisi başarısında en önemli aşama, tedavinin başından sonuna kadar STERİL bir ortamda sonlandırılmasıdır.

Hastanın dişinde;
  • Sıcakla ve soğukla başlayan uzun süre geçmeyen ağrı,
  • Gece uykudan uyandıran ağrı,
  • Kendi kendine başlayan ağrı varsa pulpa iltihabının iyileşip normale dönme şansı kalmamıştır. Kanal tedavisi yapılması zorunludur.
  • Yapılmazsa pulpada bulunan iltihap şiddetli ağrı ve enfeksiyona , devamında apse oluşumuna ve dişi çevreleyen kemikte hasara neden olur.

Doğal dişi korumak her zaman tercih edilmelidir. Bir ya da daha fazla diş eksikliği komşu dişlerin yer değiştirmesine, duruş şeklinin bozulmasına sebep olabilir. Ayrıca doğal dişler korunursa implant veya köprü gibi pahalı ve derin tedavilere gerek kalmaz. Hasar görmüş ve enfekte olmuş bir dişe kanal tedavisi uygulanmaması durumunda diş vücudun enfeksiyon merkezi haline gelebilir.

Genelde kanal tedavileri derin ve geniş alana yayılmış çürüklerden ötürü yapılır. Bu nedenle diş tedavi öncesinde dahi zayıf durumdadır. Kanal tedavisinden sonra diş kuronla kaplandığı ya da diş renginde olan kompozit dolgu ile doldurulduğu takdirde, diş ömür boyu kullanılabilir.

Dr. Yavuz Eker

Estetik Diş Hekimi

Doktor Uzmanlık Alanları
Dijital Diş Hekimliği
Diş Beyazlatma
Dolgu Tedavisi
Kanal Tedavisi
Pembe Estetik
Protez Diş
Yaprak Diş
Zirkonyum

Randevu al