fbpx

Hızlandırılmış Ortodonti

Hızlandırılmış ortodonti tedavisi nedir? Hepimiz rahatça konuşup gülmek istiyoruz. Gülerken fiziksel görünümümüzle ilgili endişe etmek istemiyoruz. Ortodontik problemler yüz estetiğini bozuyor ve ağız sağlığını tehdit ediyor. Fiziksel görünüme zarar vermesinin yanında psikolojik problemlere de neden oluyor. Artık günümüzde her yaş grubundan insan tedavi olabiliyor. Böylece istedikleri estetik diş görüntüsüne kavuşuyorlar. Peki, hızlandırılmış ortodonti nedir?

Hızlandırılmış Ortodonti Nedir?

hizlandirilmis-ortodonti
Hızlandırılmış Ortodonti

Ortodontik tedavi nedir? Ağızda daha az tel barındırması sebebiyle genelde tercih sebebi olan Self ligating braketli ortodonti sistemi, sürtünmesizdir. Konfor açısından da ideal olan bu sistemde normalde dişlerin üzerine yapıştırılan braketler ortodonti uzmanları tarafından konur. Bu sistem ile ince tellere bağlanan teller yerinden oynayabilir, yemek yedikçe hareket edebilir ve alveol mukozayı irite edebilirler.

Diş hareketini de oldukça hızlandıran bu sistemde estetik versiyonlar da mevcut olup herkese rahatlıkla uygulanabilir. Yani, “tel takma” konusuna sıcak bakan ancak estetik duruşta bekleyen tüm hastalara bu sistem porselen braketle kombine edilerek uygulanabilir.

Ortodontik tedaviyle ilgili bazı hastaların tedirginlikleri olabiliyor. Tedavi süresinin uzun olmasından kaynaklı yaşam kalitesinin düşeceğine dair edişeler tedavinin ertelenmesine neden olarak gösterilebiliyor. Peki, hızlandırılmış ortodonti nedir?

Oysaki bir defa ortodontik tedavi sürecini tamamladıktan sonra ömür boyu güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz. Böylece, sağlıklı bir ağız yapısı ve estetik gülümseme gibi oldukça büyük avantajlar elde edebilirsiniz. Galaksi Diş Kliniği kliniği olarak estetik gülüşlere en kısa ve pratik zamanda ulaşmanız için size imkan sağlıyor. Peki, kısa süreli ortodontik tedavi nedir?

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

En kısa ortodonti tedavisi nasıl yapılır? Gelişen teknoloji sayesinde ortodontik tedavi süreleri %35 ile %50 arasında kısaltmak mümkün hale gelebiliyor. Peki, ortodonti tedavileri daha kısa sürede nasıl yapılır?

 • Ortodontik tedavi sırasında dişi çevreleyen dokudaki biyolojik aktiviteyle birlikte kemik ve diş eti yeniden şekillenir.
 • Bu esnada dişler de ortodonti uzmanı tarafından daha estetik ve sağlıklı pozisyonlarına alınabilir.

Hızlandırılmış ortodonti tedavi ile Ortodontik diş hareketini sağlayan bu biyolojik aktivite ve yeniden şekillenme, ortodonti bilimindeki ve teknolojideki güncel gelişmeler sayesinde artık daha hızlı. Tedavi sırasında meydana gelen diş hareketi, temel olarak mikro titreşim veya lazer enerjisi uygulamalarıyla cerrahisiz ya da minör cerrahi yöntemlerle hızlandırılabilir.

İster diş teli tedavisi görün isterseniz de Invisalign ile tedavi görün bu yeni yöntemler sayesinde dişleriniz daha hızlı bir şekilde düzelecektir. Hızlandırılmış ortodonti tedavi ile estetik bir gülüşe daha hızlı kavuşabilirsiniz.

Hızlandırılmış Ortodonti Tedavi Ne Kadar Sürer?

Hızlandırılmış ortodonti tedavisi ne kadar sürer? Diş hareketinin cerrahi olmayan yöntemlerle hızlandırılması amacıyla dişlerin köklerini çevreleyen dokuda biyolojik aktiviteyi arttırmak için mikro titreşimlerden veya ışık enerjisinden faydalanılır. Tedavide dişlere mikro titreşim veren FDA (Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) onaylı, şarjlı bir cihaz kullanılır.

Bilgisayara da bağlanabilen bu cihaz sayesinde ortodonti uzmanı tedavinin ara kontrollerinde hastanın günlük kullanımlarını takip edilebilir. Bilimsel çalışmalar, düzenli uygulandığında tedavi süresinin yüzde 30 oranında kısalabildiğini gösteriyor. Bu yöntemde hastaya lokal anestezi verilerek, hastanın diş etlerine ufak cerrahi müdahaleler yapılıyor. İşlem çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşiyor.

Ayrıca bu tedavide hastaların diş etlerine bir takım cihazlar yardımıyla ultrasonik dalgalar uygulanıyor. Bu metot ile hızlandırılmış ortodonti tedavileri %30-40’a varan oranlarda azaltılabiliyor. 1 yıl sürecek tedavi 7-8 aya düşebiliyor. Ve biz Galaksi Diş Kliniği ekibi, size kısa ve pratik yollardan estetik gülüşlere kavuşmanız adına çalışmalarımıza büyük bir gayretle devam etmekteyiz.

hizlandirilmis-ortodontiHızlandırılmış Ortodontik Tedaviler Nelerdir?

Diş hareketlerini hızlandırabilmek için yapılan bu işlemler, tedavi esnasında birkaç kez tekrar edilmesi gerekebilir. Peki, hızlandırılmış ortodonti tedavisi çeşitleri nelerdir?

Hızlandırılmış Ortodonti Tedavi Çeşitleri

Tedavi İsmi Müdahale Şekli
 Piezosizyon Lokal Anestezi altında işlem yapılmaktadır.
 Mikro Osteoperforasyonlar Lokal Anestezi altında işlem yapılmaktadır.
 Kortikotomi Lokal Anestezi altında işlem yapılmaktadır.
 Distraksiyon Lokal Anestezi altında işlem yapılmaktadır.
 Kapaklı Braketler Cerrahi müdahale gerektirmez
 Titreşim Cihazları Cerrahi müdahale gerektirmez
 Lazar Cerrahi müdahale gerektirmez

1 – Piezosizyon

Diş etlerine lokal anestezi ile birlikte uygulanan işlemdir. Ultrasonik cihazların yapmış olduğu titreşimlerle diş hareketleri hızlandırılır. Yapılan bu işlem yaklaşık 15 dakika kadar sürmektedir.

2 – Mikro Osteoperforasyonlar

Diş kökleri arasında yer alan kemiklere delikler açılması işlemine denmektedir. Bu işlem yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

3 – Kortikotomi

Hastaya lokal anestezi verilerek diş etinin cerrahi bir müdahale ile kaldırılıp, kemikte dikey ve yatay kesiklerin oluşturulması işlemine kortikotomi denmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda kortikotomi işleminin tedavi süresini yarı yarıya azalttığı gözlemlenmiştir.

4 – Distraksiyon

Hızlandırılmış ortodonti tedavi çeşitlerinden bir diğeri ise Distraksiyon işlemidir. Bu işlem lokal anestezi altında dişin, etrafındaki kemikle bir bütün halinde cihazlar yardımıyla taşınması işlemine denmektedir. Bu yöntem sürekli kullanılan bir yöntem değildir. Fakat tedavi sonuçları oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

hizlandirilmis-ortodonti5 – Kapaklı braketler

Diş hareketini kolaylaştırabilmek için kapaklı braketler ile tel arasındaki sürtünmenin minimuma indirilmesi gerekebilir. Bu nedenle diş hareketinin hızlandırılması ve tedavi süresinin kısaltılması sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi her yaştan hastaya güvenle uygulanabilmektedir.

6 – Titreşim cihazları

Titreşim cihazları hızlandırılmış ortodonti tedavisinin bir parçasıdır. Diş hareketinin cerrahi müdahale olmadan hızlandırılması için diş köklerini saran dokuya biyolojik aktiviteyi arttırabilmek için mikro titreşim gönderen cihazlardan faydalanılır. Öyle ki bu cihazlar günde yaklaşık 20 dakika kullanılabilir. Düzenli kullanılması durumunda tedavi süresinin yaklaşık olarak %30 oranında kısaldığı gözlemlenmiştir.

Titreşim cihazlarının en büyük avantajı ise diğer birçok yönteme nazaran cerrahi müdahale gerektirmemesidir. Bu sebeple de oldukça güvenli bir işlemdir. Fakat en büyük dezavantajı ise, ekstra bir cihaz alımı maliyeti gerektirdiğinden tedavinin fiyatını arttırmaktadır.

7 – Lazer Kullanımı

Lazer işlemleri sağlık açısından oldukça yaygın bir kullanımdır. Dişin çevresindeki dokularda düşük dozda lazer uygulanması ile tedavi süresi kısalabilir.

Hızlandırılmış Ortodonti Tedavi Süresince Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bütün tedavilerde olduğu gibi ağız ve diş hastalıklarının tedavisinde de hızlandırılmış uygulamalar her zaman iyi olduğu anlamı taşımaz. Çünkü hızlandırılmış tedavilerin yan etkileri bulunabilir. Bu durum hızlandırılmış ortodonti tedavi uygulamaları içinde geçerlidir. Yapılan bu tedavi sürecinin olumlu bir şekilde sonuçlanabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

 • Ağız ve diş sağlığına dikkat etmek gerekiyor.
 • Diş hekimliğinin öneri ve tavsiyelerine mutlaka uyulmalıdır.
 • Diş kontrolleri aksatılmadan düzenli bir şekilde yapılmalıdır.
 • Diş hekimini düzenli ziyaret etmek hızlandırılmış ortodonti tedavisinde oluşabilecek olumsuz durumlar önlenebilir.

hizlandirilmis-ortodontiHızlandırılmış Ortodontik Tedavi Fiyatı Ne Kadar?

Ortodontik tedavi fiyatları ne kadar? Hızlandırılmış ortodonti tedavi artık gelişen teknoloji sayesinde büyük bir yol kat ederek, oldukça başarılı sonuçlara imza atmıştır. Geleneksel diş tedavisinin yerini alan hızlandırılmış ortodonti tedavi fiyatı için net bir rakam vermek doğru değildir. Çünkü bu tedavinin fiyatları her hastaya göre farklılık göstermektedir.

Özellikle dişlerin durumu, dişlerin herhangi bir tedaviye ihtiyacı olup olmaması, diş hekiminin bilgi ve tecrübesi gibi durumlar tedavinin fiyatını değiştirmektedir. Bu nedenle hızlandırılmış ortodonti fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız Galaksi Diş Kliniği ile görüşerek tecrübeli doktorlarımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Hızlandırılmış ortodonti tedavileri hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen hastalar olabilir. Bu sebeple bu tedavi hakkında merak edilen diğer sorular ise şöyledir:

hizlandirilmis-ortodonti1 –  Ortodonti Tedavisinin İyileşme Süresi Nedir?

Diş teli tedavisi uzun soluklu bir süreçtir. Tellerin takılmasının ardından hastanın doktor tavsiyelerine uyması önemlidir. Genellikle hastanın iyileşme süreci 8 ile 30 ay arasında değişiklik göstermektedir.

2 – Ortodonti Hastaları Tedavi Süresince Hangi Yiyecekleri Yememeli?

Hızlandırılmış ortodonti tedavi sürecinde hastaların yemekten kaçınması gereken yiyecekler şöyledir:

 • Fındık, fıstık leblebi gibi sert kabuklu yiyecekler
 • Tost, sandviç, kızarmış ekmek gibi sert gıdalar,
 • Cips, lokum, sakı ve macun
 • Patlamış mısır.
 • Karamel ve yapışkanlı çikolatalar.

3 –  Sakız Diş Tellerine Zarar Verir mi?

Yapışkanlı yiyecekler yani sakız, lokum gibi gıdalar braketlere ve dişlere yapışır. Bu sebeple de tedavi süresince tüketilmesi yasaklanmıştır.