fbpx

Pembe Estetik

Pembe Estetik

Güzel bir gülüş için dişlerin beyaz ve düzgün sıralanması her zaman yeterli olmaz. Diş etlerinin uyumu da son derece önemlidir. Uyumdan anladığımız diş etlerinin sağlığı rengi ve dişlerde olan seviyesidir. Güzel bir gülümseme için dişlerin diş etinin ve dudakların uyum içinde olması gerekir. Gülüş sırasında diş etleri gereğinden fazla görünüyorsa lazer yardımı ile diş etleri kesilir ve şekillendirilir. Diş boylarında seviye farklılıkları varsa onlar kendi aralarında dengelenir. Dişler az görünüyor ve boyları kısa ise diş etlerine müdahale edilerek kron boyları uzatılır. Bazı durumlarda da büyümeleri görülür. Fazla olan diş eti dokusunun çıkarılmasına gingivoplasti diyoruz. Pembe estetik için uygulanan yöntemlerden biridir. Diş eti gülümsemesinin çok fazla olduğu (gumy smile) durumlarında cerrahi yöntemle çözülemiyorsa botox yöntemi de bir tercih sebebidir. Estetik alanda çok kullanılan botox diş etlerinde de kullanılabilir. Üst dudağın üzerinde burun deliklerinin altında 2 noktaya uygulanan botox ile dudağın biraz daha düşmesi sağlanarak diş etlerinin diş etlerinin fazla görünümü bir ölçüde engellenmiş olur.

Güzel bir gülümseme, estetik anlamda ise gülüşünüzün güzel olması insanları cezbeder. Tüm dişlerin aynı oranda olmayan ama belli bir oranda sabit olarak seyreden diş eti seviyesi vardır. Bazı hastalarda diş eti seviyesi gülme hattının içerisinde yer alır(gummy smile). Bu problemle Galaksi Diş Kliniği kliniğimize başvuran hastalarımıza bir veya iki seans lazerle veya klasik yöntemlerle  diş eti profili ağrısız, kanamasız ve dikişsiz olarak istenilen mükemmel estetik yapısı olan dişlere sahip oluyorsunuz.

Diş Eti Estetiğinde Tedavi Yöntemleri

Diş etlerinde düzensizlik veya büyümeler mevcutsa “rezektif” yani diş etinin kesilip uzaklaştırılmasına yönelik işlemler uygulanır. Bu işlemler gingivektomi (diş etinin kesilmesi) ve gingivoplasti (diş etinin düzeltilmesi) işlemleridir. Bazen daha ileri durumlarda diş çevresindeki kemiğin de diş etleriyle birlikte şekillendirilmesi ihtiyacı doğar, bu durumda ise flep dediğimiz diş eti operasyonunun uygulanması gerekir. Diş eti çekilmesi nedeniyle oluşan pembe estetik problemleri ise “rejenerasyon” (yeni doku oluşumu ve tamir) işlemleri ile giderilebilir. Diş eti çekilmelerini kapatmak ve açık kök yüzeyinin üzerinde yeni diş eti oluşturmak için bağ dokusu veya diş eti grefti uygulamaları yapılarak pembe estetiği sağlamak mümkün olabilmektedir.

Kısa Sürede Tedavi

Tedavi süresinin yaklaşık 30 dakika ila 1 saat arasında sürdüğü, bazen oldukça basit dokunuşlar ile dakikalar içinde pembe estetiği tekrar geri kazanmak mümkün olabilmektedir. Diş eti iyi bir bakımla çok kolay iyileşen bir dokudur ve yapılan işleme göre 10-21 gün arasında tamamen iyileşmektedir.

Dişeti grefti: Dişeti çekilmesinin fazla olduğu bölgelere doku ilave ederek uzamış gibi görünen diş boylarını seviyelendirmek mümkündür.

Dişeti efektli porselenler: Tamamen dişeti çekilmesine ugramis ve cerrahi olarak telafisi zor veya imkansız bölgelere dişeti rengini taklit eden porselen uygulamalar yapılabilir