fbpx

Yaprak diş tedavisi, dişlerin ön yüzeylerinde hafif bir şekilde aşındırma yapıldıktan sonra kaplama işleminin uygulanmasını kapsar. Lamine diş materyali ince porselenden oluşmaktadır.

Dişlerin her zaman estetik ve güzel görünmesi cinsiyeti, yaşı, mesleği ne olursa olsun herkes için önemlidir. Yaprak diş kaplama uygulamaları ile  dişlerdeki renk değişimleri, kırık ve çatlaklar onarılmaktadır. Bir diğer lamine diş kaplama olarak bu işlem; dişlerin tamamı kesilmeden ön yüzeyine yapılmaktadır.

Yaprak Diş Nedir?

yaprak-disLamine diş nedir? Yaprak porselenler olarak da bilinen lamina porselen diş kaplaması; estetik kaygıları yok eder. Dişlerdeki deforme ve kırılma durumlarına göre özel olarak hazırlanır. Ayrıca dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselen diş tasarımlarıdır.

Dişlere hiçbir şekilde aşındırma işlemi yapılmaksızın uygulanan yöntem, mükemmel uyum ve hassasiyetin yakalanmasını sağlar. Böylelikle en çok tercih edilen yöntemler arasında gösterilir.

Doğal diş görünümüne en yakın olan porselen lamineler; ince bir yapıda olsa da oldukça dayanıklıdır. Sağlam diş dokusundan en az madde kaybedildiği lamina porselen kaplama, diş dokularının kaybının yeniden kazanılmasını sağlar.

Diş etinde ekstra bir tedavi ya da estetik açıdan bir uygulama gerekmiyorsa; 2-3 seansta lamine diş kaplamaları kullanmaya başlayabilirsiniz. Kısa bir zaman dilimini kapsayan yaprak diş kaplama ile doğal diş görünümünüzü elde edersiniz.

Gülüş tasarımı son zamanların en popüler diş uygulamalarındandır. Çoğu insan diş tedavilerinden önce güzel bir gülüşe sahip olmak ister. İstanbul Galaksi Diş Kliniği’mizde hem güzel hem sağlıklı dişler için estetik hem de daha hızlı diş uygulamaları yapılmaktadır.

Lamine Diş Kaplama Neden Yaptırılmalıdır?

Yaşa ve ağız bakımına bağlı olarak, zaman içerisinde doğal dişlerin rengini ve dayanıklılığını kaybetmesi muhtemel bir durumdur. Zamanla sağlam yapısını kaybeden dişler aşınabilir ve kırılabilirler.

Böyle bir durumda ise estetik diş hekimliğinden yardım alınarak, yapısı kaybedilen dişler tekrar kazanılabilir. Aynı zamanda dişleri yönünden estetik kaygı güden kişiler, dişlerinin daha estetik bir forma kavuşmasını isteyebilirler.

Diş hekimliği diş tedavilerinin bu aşamasında lamine (yaprak diş) kaplama veya tam seramik diş kaplama çeşidi ile; estetik gülüşlere sahip olunmasına yardımcı olabilir.

Bu yöntemler; dişlerdeki şekil bozukluklarını gidermek, hafif çapraşık dişlerin düzeltilmesi, renk dengesizliğini ortadan kaldırmak, düzensiz görünen ön dişleri hizalamak, diğer fonksiyon ve estetik bozuklukların yok olmasını sağlamaktadır. Böylelikle istenilen bir diş görünümü elde edilir.

Porselen Lamine Diş Hangi Durumlarda Yapılır?

Hastaların ihtiyaç duyduğu ve hekimin gerekli gördüğü durumlarda lamina porselen diş herkese yapılır. Özellikle estetik diş tedavisi olan bu uygulamalar, diş yapılarını beğenmeyenler için özel restoratif avantaj taşır. Peki, porselen kaplama hangi durumlarda yapılır? Lamina porselen kaplama işleminin diş hekimi tarafından gerekli görüldüğü durumlar şu şekildedir;

 • Ön dişlerdeki ayrıkların kapatılmasında,
 • Aşınmış veya kırık dişlerin düzeltilmesinde,
 • Dişlerin uzunluklarını arttırmada, yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde,
 • Diş beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı hâlen aşırı koyu renge sahip dişlerde,
 • Ön dişlerde çürükler olması durumlarında,
 • Sararmış ve değiştirilmesi gereken eski dolguları olan dişlerde,
 • Eğri ve çapraşık dişlerde,
 • Rahatsız edici ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama),
 • Diş yapısı ve formundan memnun olunmayan dişlerde,
 • Kalıtsal diş yapı bozukluklarında.

Yaprak Diş Kaplama Kimlere Yapılmaz?

yaprak-dis
Yaprak Diş

Hemen hemen diş yapısı tamamlanan tüm hastalara uygulanan yaprak diş tedavisinde, bazen uygulama alanına girmeyen kişiler bulunmaktadır. Yaprak dişlerin yapılmadığı hastalara kaplama diş nasıl yapılır? Bunun kararına diş hekimi ve hasta birlikte karar vermektedir. Galaksi Diş Kliniği’nde diş hekimleri en uygun kaplama şeklini hastalara önermektedir.

Popüler uygulama olan yaprak diş uygulanmayacak hastalar ise şu şekildedir;

Yaprak Lamine Diş Kaplama Yapılmayan Hastalar
Çene bozukluğu olan hastalara Tırnak yeme ve kalem ısırma gibi alışkanlıkları bulunanlara
İleri derecede fluorozisli vakalara İleri derecede diş gıcırdatma ve diş sıkma parafonksiyonu alışkanlığı bulunanlara
Yeterli mine dokusu olmayan, dişlerin baş başa kapandığı hastalara İleri derecede diş eti çekilmesi bulunan hastalara

Lamina Porselen Kaplamaların Tedavi Süreci ve Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi süreci oldukça kısa olan yaprak porselen diş nasıl yapılır?  Hekim gerekli incelemeleri yaptıktan sonra yaprak diş kaplama tedavisi, öncelikle ağız içi ölçülerin alınması ile başlar. Dijital diş hekimliği tarafından çıkarılan model ile laboratuvarda mock-up denilen test uygulaması yapılır.

Hasta ve doktor laboratuvarda çıkarılan model üzerinde karar vermelidir. Karar verilmesinden sonra bir diş hekimi, dişleri işlem için hazırlar.

Lamina porselen diş kaplama yapılması gereken diş sayısı, işlem süresinin değişmesine neden olmaktadır. Geçici kaplamalar hastanın dişleri üzerine yerleştirilir. Ardından uyum sorunları gözlemlenir. Herhangi bir sıkıntı olmaması durumunda son düzeltmeler yapılır ve gerçek porselenler hazırlanır.

Lamine porselen dişler hastalara özel bir diş yapıştırma yöntemiyle yapıştırılır. Hastalar daha güzel görünen ve estetik bir kullanım sunan yeni dişlerini, aynı gün kullanmaya başlayabilir. Kişilere özel olarak lamine diş nasıl yapılır? Tamamen hastaların diş sayısına göre tedavi şekli ve süresi değişiklik göstermektedir. Genellikle seanslar 1 veya 1,5 saat arası sürmektedir.

1 – Lamine Diş Ömrü Ne Kadar?

yaprak-disOrtodontik tedavi yöntemlerinde kullanılan yapıştırma teknikleri ile kaplamaların kullanım ömrü yükselmiştir. Diş hekimleri tarafından uygulanan tekniğe göre porselen diş ömrü ne kadar?

Diş hekimleri teknik hassasiyete uygun olarak davranıp yaprak diş kaplamalarını hastaları özel tasarlarsa, doğal görünüm kaçınılmaz olmaktadır. Böylelikle doğru diş ve ağız sağlığı için hijyen önemlidir. Hijyene dikkat edilerek yapılan bakımlar ile yaprak diş kaplamalar uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

2 – Porselen Yaprak Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Yaprak lamine diş uygulamasının net bir süreye sahip mümkün değildir. Çünkü hastaların diş yapısı, diş sayısı tedavinin süresini etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Ancak ortalama bir süre belirtilecek olursa, bir haftada yaprak diş kaplamaları takılması mümkün olmaktadır. Uygulanan diş kaplama süresi, hastaların durumlarına göre değişiklik gösterir.

Lamina Porselen Kaplama Tedavisinin Avantajları

Gelişen teknoloji ile birlikte estetik diş hekimliğinin en çok tercih ettiği uygulamalar arasında olan lamina diş porselen kaplamalar; doğal diş yapısının kazandırmasının yanında avantajlarıyla yaşam standartlarınızı artırmaktadır. Porselen diş kaplamaları ile elde edilen avantajlar şu şekildedir;

 • Lamine diş işleminin ardından porselenlerin renklerinde sararma meydana gelmez. Bu kaplamalar sağlam ve güçlüdür.
 • Dişlerinizde herhangi bir aşındırma ve madde kaybı olmadan uygulanabilir.
 • Yaprak diş kaplamalar son derece doğal ve estetik bir görünümünü vardır.
 • Yalnız tek dişe veya çoklu dişlere uygulanabilir.
 • Tamamen estetik ve doğal bir görünümde olması, gerçek dişlerden ayırt edilmesini sağlar.
 • Pürüzsüz ve düz bir yapıya sahiptir.
 • Kırılma ve aşınma durumlarına göre direnç gösterme düzeyi oldukça yüksektir.
 • Lamine porselen kaplamalarının germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yüksektir.
 • Diş hekimliği diş beyazlatma yöntemine ihtiyaç kalmadan, dişler istenilen görünüme kavuşur.

Lamine Yaprak Diş Zararları Nelerdir?

Pratik kullanıma, estetik görünümü ve kısa tedavi süreci ile öne çıkan yaprak diş kaplama; bir takım dezavantajlarda taşımaktadır. Peki, lamine diş zararları nelerdir? İşte, detaylar!

 • Yapıştırıcılar ne kadar kuvvetli olurlarsa olsun, yaprak diş kaplamaların sert besinlerden uzak tutulması gerekir.
 • Yaprak diş tedavileri sonrası hastalarda soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet oluşabilir.
 • Diş sıkma, diş gıcırdatma ve Bruksizm gibi alışkanlığı bulunan hastalara uygulanmaz.
 • Hassas bir klinik ve laboratuvar çalışmasını gerektirir.

Yaprak Lamine Diş Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Lamine diş yapımı ve uygulaması kısa bir süreyi kapsamasına rağmen, kullanımı uzun yıllar devam etmektedir. Tedavinin başarılı tamamlanmasıyla hastalara estetik bir görünüm kazandıran yaprak diş kaplama uygun kullanıldığında, yıllarca ilk günkü halini korumaktadır. Basit tedbirler alarak, yaprak diş kaplamaları istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Peki, bu kaplamalar kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

 • Sert kabuklu yiyeceklerin yaprak diş porselenler ile kırılmaması gerekir.
 • Yaprak diş porselenler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılarak diş temizliği yapılmalıdır.
 • Yaprak diş kaplama yapıldıktan sonra esnek ve lastik yapıdaki yiyeceklerin ısırarak değil koparılarak yenmesi gerekir.
 • Yaprak diş tedavisi olan hastalar, düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gelmelidir.
 • Geceleri dişini sıkan hastaların gece plağı kullanması önerilir.

Yaprak Porselen Diş Yaptıranlar Ne Diyor?

yaprak-disLamine diş yaptıranların yorumları incelendiğinde, memnun olan kişilerin sayıları oldukça fazlasını. Çünkü hastaların lamine diş öncesi sonrası görsellerini paylaştıklarında, daha estetik gülüşlere sahip oldukları görülmektedir. Özellikle genç yaşta kaplama diş yaptırmak isteyenlere yaprak diş tedavisi önerilmektedir.

Lamine porselen diş kaplama yaptıranlar yorumları herkes tarafından dikkatle takip edilmektedir. Yaprak diş yaptırmak isteyenler kaplama diş yaptıranların yorumları ve karşılaştırmalarını dikkate almaktadır. Bu nedenle yaprak diş yaptırmak isteyenler öncelikle lamine porselen diş öncesi sonrası görsellerini incelemektedir.

Galaksi Diş Kliniği’nde kaplama yaptırmak istiyorsanız; öncelikle zirkonyum diş yaptıranların yorumları ve metal destekli porselen kaplama yaptıranlar yorumları incelemeniz fikir sahibi olmanız açısından iyi bir tercih olabilir. Siz de en kaliteli ve dayanıklı kaplamalara sahip olmak istiyorsanız, Galaksi Diş Kliniği’nden randevu alabilirsiniz.

Lamine Diş Fiyatları 2023

Tüm ortodontik diş tedavilerinde olduğu gibi diş, yaprak kaplama fiyat tarifesi TTB tarafından her yıl belirlenmektedir. Diş kaplama fiyatları 2023 yılında farklı unsurlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Peki, porselen diş kaplama fiyatları nelere göre değişir? İşte, detaylar;

Hastaların implant üstü veneer kuron tedavisi, porselen laminate veneer kuron akrilik tedavisi, laminate veneer kuron seramik tedavisi ve tam seramik kuron tedavisine göre değişiklik gösterir. Lamine  diş fiyatları yorumları incelendiğinde bu yöntemleri kullanan kişinin çok fazla olduğu görülmektedir.

Galaksi Diş Kliniği’nde hastalara en uygun tedavi şekilleri ve diş sayısına göre uygulanacak seans süreleri, tedavi öncesi hastalara aktarmaktadır. Ayrıca klinik aranarak güncel yaprak diş tedavisi fiyatları ve kaplama diş yapıştırma fiyatları hakkında detaylı bilgi alınabilir.

Sık Sorulan Sorular

Günümüzde diş kaplama yöntemi ile ilgili merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. İşte, yaprak diş ve diğer kaplama yöntemleriyle ilgili bütün soruları cevapları!

1 – En İyi Diş Kaplaması Hangisi?

Zirkonyum, empress, laminate veneer, yaprak diş ve porselen kaplamalar en iyi seçenekler olarak tercih edilmektedir. En iyi porselen diş markası yanında kullanılan teknik yöntemlerinde, tedavinin etkili olmasında büyük bir önemi vardır.

2 – Çürük Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Öncelikle dişin ölçüsü alınmaktadır. Sonrasında laboratuvarda çürük dişe veya kişiye özel kuronlar yapılır. Ardından yapılan kurallar uygun tedavilerle dişe yapıştırılır.

3 – Dolgulu Dişe Kaplama Yapılır mı?

Yapılan kanal tedavisi sonrasında dolgu dişe kaplama nasıl yapılır? Tedavi edilen dişte destek duvarı kalmamışsa, bu noktada dişe kök kanalından destek alan bir post yapılır. Böyle durumlarda diş üzerine kuron kaplama yapılması gerekir.

4 – Tek Diş Kaplama Olur mu?

Evet. Tek dişe kaplama yapılabilmektedir. Lamine porselen kaplamanın iyi bir klinikte gerçekleşmesi maksimum performans göstermektedir.

5 – Porselen Diş Nedir?

Bir dişin yüzeyine porselen  malzemelerden yapılan kaplamanın uygulanması sonucu, porselen kaplamalar elde edilir.

6 – Damak Diş Yapıştırma İşlemi Nasıldır?

Diş protezi yapıştırıcıları ile damak diş yapıştırma işlemi gerçekleşmektedir. Diş hekimi talimatlarına göre damağa dışarı yapıştırmaktadır. Hastaların bir iki saniye dişlerini sıkması gerekir.

7 – Tek Diş Yapıştırma Nasıl Yapılır?

Tek bir dişin kaybında implant tedavisi ve zirkonyum diş kaplama tedavisi, iyi bir seçenek olmaktadır. Böyle durumlarda renk uyumsuzluğu söz konusuysa, tek dişe yaprak diş kuronları da yapıştırılabilir.

8 – Porselen Diş Yapıştırma Fiyatları Nasıldır?

Diş yapıştırma işlemleri uygulanacak diş sayısı ve damak diş yapıştırmasına göre değişik göstermektedir.

9 – Kaplama Diş Yaptıranlar Memnun mu?

Galaksi Diş Kliniği’nde yapılan kaplamalardan memnun onların sayısı oldukça fazladır. Sizde kaplama diş pişmanlığı yaşamak istemiyorsanız, diş kliniğinden randevu alabilirsiniz.

Ayrıca diş yapıştırma işlemleriniz için, kaliteli kaplama diş yapıştırıcısı klinikte uygulanmaktadır. Kalitesiz ve geçici diş yapıştırma kremleri size istediğiniz performansı sunmayacaktır.

10 – Yaprak Diş Kaplama Nedir?

Yaprak diş kaplamalar, özel diş protezi yapıştırıcıları ile dişe yapıştırılmaktadır. Dişlerin ön yüzü hafif bir şekilde aşındırılarak yapılan diş kaplama çeşitleri arasındadır.

11 – Yaprak Diş Fiyatları 2023?

Genellikle diğer tedavi yöntemlerine bakıldığında yaprak diş kaplama fiyatları bir tık yüksek olabilmektedir. Bunun nedeni ise daha estetik görünmesi ve doğal dişten minimum madde kaybı yaşanmasıdır. Fiyatlar uygulanacak diş sayısına göre değişiklik gösterir.

12 – Lamine Diş Kesimi Yapılır mı?

Diş kesimi ve aşındırma öncesinde hastalara ağrı ve acı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanmaktadır. Bölgeye sedasyon – iğne uygulaması yapılır. Kesim işleminin bitmesinin ardından hastaya uygulanan anestezinin etkisi giderek azalacaktır.