fbpx

Porselen Teller

Porselen tel nedir? Şeffaf diş teli kimlere uygulanır? Porselen tel kullanımı son dönemlerde ortodonti alanında yeni gelişmeler yaşanmasıyla birlikte gelişmeye başlamıştır. Porselen diş teli ya da şeffaf diş teli olarak adlandırdığımız ve metal diş teline göre daha az görünür olan teller, özellikle yetişkinler ve estetik kaygısı olanlar tarafından tercih edilmektedir.

Özellikle iş ve sosyal hayatının ortodonti tedavisi süresince etkilenmesini istemeyen kişiler için şeffaf diş teli oldukça avantajlıdır. Seramik ve diş renginde üretilen porselen diş telleri, geleneksel tellerin aksine cama benzeyen birleşik bir maddeden yapıldığı için tedavi süresince varlıklarını hissettirmezler.

Yetişkin kullanımı için tasarlanmış olan porselen diş telleri, leke tutmamaları açısından da avantajlıdır. Metal diş tellerine göre daha hassas oldukları için bakımlarının özenle yapılması gerekir. Şeffaf diş teli ağız ve dişler ile uyumludur. Bu nedenle de ortodonti tedavisinin yeni gözdesidir.

Galaksi Diş Kliniği ekibi olarak, gerekli incelemeler ve tetkikler sonucunda tedaviye başlanır. Böylece hastalarımızın sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olmalarını sağlayarak onları memnun ederiz. Peki, porselen tel nedir? Porselen tel avantajları nelerdir?

Porselen Tel (Görünmez Diş Teli) Nedir?

porselen-teller
Porsellen Teller

Safir diş nedir? Şeffaf diş teli nedir? Seramik ya da beyaz diş teli olarak da anılan porselen braket, metal tellerin görüntüsünü sevmeyenler için geliştirilmiştir. Bu teller doğal diş renginde seramik bileşenlerden oluşmaktadır. Bu teller kırılmaya karşı oldukça dirençlidir. Bu sebeple alüminyum oksit parçacıklarından enjeksiyon yöntemi ile elde edilirler.

Yakın mesafeden bakılmadığı takdirde asla belli olmayan bu braketler, monokristalin ve polikristalin olarak üretilmektedir. Monokristalin form, safir porselen tel olarak da nitelendirilmektedir.

Porselen Diş Teli Kimlere Uygulanır?

Öncelikli olarak estetik ve görünüm kaygısı olanların tercih ettiği porselen diş telleri, ağız ve diş yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Aynı zamanda porselen tel tedavisi:

 • Genel ortodontik problemleri olan kişilere,
 • Çapraşık ya da yanlış yerde konumlanmış dişleri olanlara,
 • Yüz ve çene yapısı dengesiz olan kişilere,
 • Diş kayıpları ve kırılmaları olanlara,
 • Önde konumlanmış dişleri olan kişilere,
 • Çiğneme ve konuşma fonksiyonları bozuk olan kişilere,
 • Alt ve üst diş kavislerinde anormallik olanlara,
 • İleri ya da geride konumlanmış çenesi olan kişilere,
 • Gülümsemesinden rahatsız olan kişilere,
 • Ağız solunumu, parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıkları olanlara,
 • Ağız kapanışında güçlük çekenlere,
 • Çene kitlenmeleri yaşayanlara, çene eklemlerinden ses gelenlere,
 • Dudak ve damak yarığı gibi sorunları olanlara,
 • Ağzında eksik diş olanlara,
 • Çapraşıklık nedeniyle diş eti hastalıkları ve çürük dişlere sahip olanlara,
 • Dişlerinin arasında geniş boşluk olanlara,
 • Süt dişlerinin erken çekildiği hastalara diğer tel çeşitleriyle birlikte porselen tel tedavisi birlikte önerilebilir.

Şeffaf diş teli geç kalınmış olan ortodontik tedavilerde kurtarıcıdır. Öyle ki hem hastanın hem de doktorun beklentilerini karşılamaktadır. Porselen diş teli tedavisi, estetik kaygılara cevap veren bir tedavi yöntemidir.

porselen-tellerPorselen Dişlerin Avantajı Nedir?

Porselen tel hastalara birçok avantaj sağlamaktadır. Gelişen estetik diş hekimliği teknolojisi ile birlikte, diş görünümünden memnun olmayan hastalar için alternatif tedaviler geliştirilmeye başlanmıştır. Bunlardan biri olan porselen diş telleri, klasik metal teller belirginliğine karşın dikkatli bakılmadıkça fark edilmemesi nedeniyle tercih ediliyor.

Şeffaf diş teli ayrıca erken yaşlarda tedavi olamayan, sürekli insanlarla iletişim halinde olması gereken kişiler için ideal çözüm oluyor. Kişiye özel olarak tasarlanan ve dişe takıldığında fark edilmeyen yapısı ve estetik olması nedeniyle tercih edilen şeffaf diş teli avantajları şöyledir:

 • Porselen diş telleri ile metal diş telleri arasında tedavi süresi bakımından çok fark yoktur.
 • Porselen diş telleri son yıllarda gelişen teknoloji ile en az metal braketler kadar güçlü hale gelmiştir.
 • Metal braketlerden daha büyük olsalar da şeffaf oldukları için fark edilmezler.
 • Şeffaf diş telleri hastalarda herhangi bir alerjik duruma yol açmamaktadır.
 • Darbelere ve sert yiyeceklere dayanıklılık gösterir.
 • Tedavi sürecini iyi şekilde gözlemleyebilme şansı vermektedir.
 • İlerleyen yaşlarında tel taktırmak isteyenler için en iyi çözüm olan porselen diş teli tedavisi sayesinde görünüm kaygısı duymadan dişlerinizin ideal ve konumuna gelmesini sağlayabilirsiniz.

Porselen Diş Teli Tedavisi Süresi Ne Kadar?

Şeffaf diş teli tedavisi, metal diş teli uygulamalarına göre daha uzun sürmektedir. Bunun nedeni porselenlerde sürtünmenin fazla olmasıdır. Ancak bu uzunluk 1 – 2 ayı geçmeyeceği için sorun yaratmayacaktır. Ortalama 1 – 2.5 senede tedavi noktalanmış olacaktır. Hastanın ortodontik bozukluk durumu ve tedavi planının nasıl yapıldığı tellerin ne zaman çıkarılacağını belirleyecektir.

porselen-tellerPorselen Diş Teli Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Her diş tedavisinde olduğu gibi ortodonti tedavilerde de hastalar diş hekimlerinin uyarılarını dikkate almalıdırlar. Porselen tel tedavisinin başarılı seyretmesi için dikkat etmesi gerekenler şöyledir:

 • Ağız ve diş temizliğine mutlaka dikkat edilmelidir.
 • Tedavi süresince tütün ve tütün mamulleri tüketilmemelidir.
 • Lekelenme yapabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Diş beyazlatıcı macunlar kullanılmamalıdır.
 • Diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır. Böylece porselen tel kullanımında oluşabilecek durumlar önceden önlem alınarak giderilebilir.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş teli tedavisi diş bozukluğu olan bireylerin tercih ettiği yöntemlerden biridir. Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bu tedavi sadece çapraşık diş yapısına sahip olan kişilere uygulanmamaktadır. Kırık dişlere sahip olan kişilerde ya da hiç dişi çıkmayan kişilerde de porselen tel tedavisi uygulanabilir.

Aslında genel olarak bozuk diş yapısına sahip olan bireylere diş hekimi muayenesi çerçevesinde porselen tel ya da diğer tel çeşitleri uygulanabiliyor. Peki, tel çeşitleri nelerdir? Şeffaf diş teli nedir?

1 – Metal Diş Teli

Şeffaf diş teli uygulamasına göre dayanıklı olmaları nedeniyle ortodonti tedavisinde en çok kullanılan tellerdir. Öyle ki bu teller ile genellikle 2 yıl kadar bir sürede istenen sonuca ulaşılabiliyor.

2 – Lingual Diş Teli

Bazı hastalar şeffaf diş teli uygulamasının gözükmesini istemeyebilir. İşte bu durumda Lingual diş teli tedavisi hastalar için bir çözüm olmaktadır. Bu teller dişlerin iç kısmına doğru yerleştirilir. Fakat alışması zor bir uygulamadır. Bu sebeple de kişinin tedaviye alışma süresi tedavinin seyrini etkilemektedir.

porselen-teller3 – Şeffaf Plak

Şeffaf diş plağı düşük seviyede bozukluk durumu olan ve tel tedavilerini kabul etmeyen hastalar için geliştirilmiş bir uygulamadır. Düzenli kullanıldığı takdirde iyi sonuç elde etmek mümkündür. Peki, porselen tel nedir?

4 – Porselen Tel

Görsel anlamda dişlerine önem veren hastaların tercih etmiş olduğu bir tedavi yöntemidir. Şeffaf diş teli metal teller kadar dayanıklı değildir. Bu nedenle de tedavi yaklaşık 2 yıl sürmektedir. Peki, porselen tel fiyatları ne kadardır?

Porselen Diş Teli Fiyatları

Porselen tel fiyatları Türk Diş Hekimleri birliği tarafından belirlenmektedir. Bu sebeple de tarife de yer alan taban fiyatlar kliniklere göre farklılık göstermektedir. Çünkü her klinik taban fiyat ile işlem yapmak zorunda değildir. Kullandıkları malzemeler ve teknikler neticesinde fiyatlarda değişkenlik göstermektedir. Peki, porselen diş teli fiyatları 2023 yılında ne kadar? Şeffaf diş teli ne kadar?

Porselen Diş Teli Fiyatları 2023 Bilgisi

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen 2023 yılı ortodonti tedavi fiyatları şöyledir:

Tel Durumu Fiyat
Çift Çene Diş Teli Fiyatları 15.000 TL – 25.000 TL
Tek Çene Diş Teli Fiyatları 12.000 TL – 18.000 TL

Porselen tel fiyatları hastanın diş problemlerine ve tedavinin zorluğuna göre değişebilmektedir. Bu sebeple şeffaf diş teli fiyatları için Galaksi Diş Kliniği ile iletişime geçmek önemlidir.

porselen-tellerSık Sorulan Sorular

Porselen tel ve şaffaf diş teli uygulaması ile merak edilen diğer konu başlıkları ise şöyledir:

1 – Porselen Tel mi Metal Tel mi?

Şeffaf diş teli takılmış olan dişler, metal diş telleri takılmış olan dişlere nazaran daha kolay sararıp lekelenebilirler. Özellikle metal teller, şeffaf diş teli uygulamasına göre daha dayanıklıdır. Bu sebeple bütçesini zorlamak istemeyen hastalar metal tel uygulamasını tercih edebilirler.

2 – Porselen Tel Sararır mı?

Yoğun bir şekilde çay, kahve ve sigara kullanılması sonucunda sararmalar meydana gelebilir. Bu durumda da ay da bir kez yapılan kontrollerde şeffaf lastikler hekim tarafından değiştirilir.

3 – Porselen Tel Hangi Yaş Grubuna Uygundur?

Porselen tel uygulaması her yaş için uygundur. Diş hekimi tarafından yapılan kontroller neticesinde bu teller her hastaya kolaylıkla uygulanmaktadır.