fbpx

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi, diş yüzeyinde belirli materyallerin kullanılması sonucu dişin renginin açılması ya da diş renginin ağartılması işlemidir. Dişlerimiz fizyolojik süreç, protezler ve eski amalgam dolgular, tetrasiklin türevi antibiyotik kullanımı, travma veya kanal tedavileri sonraları ve aşırı çay, kahve, tütün kullanımı sonrası gözlemlenebilir. Genellikle Ev tipi, ofis tipi şeklinde iki tip beyazlatma yöntemi mevcuttur. Ev ve ofis tipi beyazlatma teknikleri bazı vakalarda birlikte kullanılır. Ofis tipi beyazlatma yapıldıktan sonra ev tipi beyazlatma ile desteklenmesi sonucu daha etkin bir beyazlatma sağlanmaktadır. Canlı dişlere uygulanan dışardan beyazlatma ev tipi, ofis tipi ya da bunların kombinasyonu şeklinde uygulanır. Tedaviler sonucunda 8-10 tona kadar beyazlatma sağlanabilir. Çocuklardan yaşlı insanlara kadar beyazlatma işlemi uygulanabilir. Tek bir dişten tüm diş dizisine kadar uygulama yapılabilir. Beyazlatma işleminden sonra zaman içinde dişler, beyazlatma uygulamasından önceki haline tamamen geri dönmez. Fakat hastanın beslenme, sigara ya da ağız hijyeni alışkanlıklarına göre ilerleyen dönemde pekiştirme tedavileri gerekebilir. Galaksi Diş Kliniği kliniğimizde diş beyazlatma işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra hastalarımızın günlük yaşantılarındaki tüketimleri göz önünde bulundurularak yeniden uygulamalar yapılabilir.

Diş beyazlatmanın yan etkileri nedir?

Genellikle uygulama esnasında veya sonrasında bazı dişlerde şimşek çakar tarzda anlık hassasiyetler gözlenebilir. Bu hassasiyetler tamamen geçici ve kısa sürelidir. Genellikle 24 saat içerisinde hassasiyet ortadan kalkar.

Diş beyazlatma ne kadar kalıcıdır?

Beyazlatma sonra geri dönüş gözlemlenebilir. Bu dönüş kişinin renklendirici içecek/gıda (çay, kahve, vs…) tüketimine bağlı olarak değişir. Genellikle 18ay içerisinde geri dönüş gözlemlenebilir. Tavsiye ettiğimiz birinci senenin sonunda 2.bir beyazlatma işlemi ile desteklenmesi ile beyazlatmanın daha kalıcı olması sağlanır.

Diş beyazlatma işlemi sırasında dikkat edilecekler nedir?

Beyazlatma sürecinde Çay, kahve, sigara, şarap, kola, vişne suyu, ağır salçalı yemeklerden uzak durmak gerekir.

Ofis tipi beyazlatma sistemi nasıl uygulanır?

Ortalama 1 saatlik süreç sonunda beyazlatma işlemi tamamlanmış olur. Bu teknik için ağız içerisinde UV ışık ya da lazer ışığı ile aktive edilerek hızlı şekilde beyazlatma sağlanır.