fbpx

Prepless Veneer

Prepless veneer nedir? Güzel ve sağlıklı diş yapısıyla estetik ve gülüş tasarımlı dişler mümkün kılınmıştır. Özellikle ön dişlerde oluşan çürükler ve aşırı renk oluşumu estetik açıdan hoş olmayabiliyor. Ayrıca diş yapısında yaşanacak bozukluk estetik olarak hoş durmayabilir. Bu nedenle bu sorunların önüne geçebilmek için birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Eskiden sağlıklı olan dişlerin kesilip küçültülmesiyle porselen kaplamalar uygulanabiliyordu. Bu durumda sağlıklı dişlere ve diş eti yapısına zarar vermekteydi. Artık günümüzde kullanılmakta olan gelişmiş lamine teknikleriyle, çok güzel dişlere ve gülüşlere imza atılmaktadır. Prepless veneer bu tedavilerden yalnızca biridir. Peki, prepless veneer nedir?

Prepless Veneer Nedir?

Prepless Veneer, mine yüzeyinde kayıp olmadan uygulanmaktadır. Ayrıca istenildiği zaman çıkarılıp tekrar kendi dişlerinizi kullanmaya olanak sağlayan bir işlemdir. Aşındırmasız veneer, renk değişimi, kırılma ve aralıklı diş problemi gibi sorunların hızlı bir şekilde uygulanmasını sağlar. İşlem sonrasında estetik bir gülüş sağlanmaktadır.

Estetik bir yüz ifadesine sahip olabilmeyi herkes arzu etmektedir. Öyle ki sağlıklı ve düzgün dişler ile yapılan hoş bir gülüş, insanın yüzüne güzellik katmaktadır. Bu sebeple dişlerde meydana gelen renk sorunları, şekil bozuklukları gibi nedenler estetik açıdan kişiyi mutsuz edebilir. Fakat dişlerde oluşan şekil bozukları, yapısal veya sonradan olmuş olabilir.

Eskiden yapılan işlemlerde bu sorun için porselen kaplama yolu seçiliyordu. Bu işlem sırasında doğal dişlerde törpüleme yoluna gidiliyordu. Günümüzde gelişen ve değişen teknolojik lamine teknikleri ile doğal dişe müdahale olmadan porselen kaplama yapılmaktadır. Peki, aşındırmasız veneer nasıl uygulanır?

prepless-veneerPrepless Veneer Nasıl Uygulanır?

Galaksi Diş Kliniği olarak prepless veneer tedavisi için öncelikle sizleri genel bir diş muayenesine alıyoruz. Ardından dişlerinizin görüntüsü alınarak işlem için ölçüler alınır. Daha sonra yapılan işlemler ise şöyledir:

 • Dijital diş hekimliği teknikleriyle kişinin ağız içi analiz edilir.
 • Gülüş tasarımı belirlenirken kişinin yaşı, karakteri, cinsiyeti ve yüzüne en uygun teknik belirlenir.
 • Gülüş tasarımı tedavisi ile yüzünüze en uygun olacak olan doğal gülümsemeyi tasarlamayı hedefleriz.
 • Ardından diş rengi seçimi yapılır ve aynı kriterler burada da dikkate alınır.
 • Alınan ölçülerin ardından onay verilen gülüş tasarımı laboratuvara gönderilir.
 • Dijital verilerle hazırlanan prepless veneer, laboratuvardan gelir ve diş hekimi tarafından dişler üzerinde prova edilir.
 • Böylece hasta düzeltilmesi gereken noktaları diş hekimine söyler ya da işlem sorunsuz ise son aşamaya geçilir.
 • Son aşamada özel yapıştırıcı malzeme ile kaplamalar dişe entegre edilir. Bu şekilde tedavi tamamlanmış olur.

Prepless Veneer İşlemi Ne Kadar Sürer?

Aşındırmasız kaplama tedavisi için özel bir kalıp hazırlanır ve hastanın dişlerine bastırılır. Böylece dişlerin ölçüsü alınmış olur. Prepless veneer ortalama olarak 5-6 gün içerisinde hazırlanır. Estetik diş tedavisi uygulanan hastaların ağız içerisinde yapılacak olan işlem, süreyi etkileyebilir.

Özellikle diş etlerinde yapılacak olan bir tedavi veya estetik anlamda bir müdahale ihtiyacı olması durumunda, işlem genellikle 2 ya da 3 seans olabilir. Tüm tedavi aşamalarının tamamlanması yaklaşık olarak 1 aydan oluşmaktadır. Fakat bu süre hastadan hastaya farklılık gösterebilir. O halde prepless (aşındırmasız) kaplamalar hangi dişlere uygulanır?

Prepless (Aşındırmasız) Veneer Hangi Durumlarda Uygundur?

prepless-veneerPrepless lamina kaplamaların, dişlerde herhangi bir çürük, çapraşıklık durumu, hasar gibi aşındırma gerektiren sebeplerin olmadığı durumlarda kullanılması daha uygun olmaktadır. Prepless lamina uygulaması genellikle, diş boyutları küçük olan kişiler ve çeşitli nedenlerden ötürü dişlerinin arasında aralık bulunan kişilere yapılmaktadır. Diş beyazlatma alanında da uygulanır.

Diğer bir uygulama sebebiyse, dişlerde bulunan mine yapısının yüzeyinin pürüzlü olması ve çürüklerden dolayı izlerin kalmış olmasından dolayı yapılmaktadır. Bu tür sorunların ortadan kaldırılmasında da prepless lamina tedavisi kullanılıyor. Yine aynı şekilde diş estetiği çalışmalarında diş ve çene kemiği gelişimini tamamlayamamış olan kişilere de prepless lamina kaplama tedavisi uygulanabiliyor.

Tütün ürünleri gibi sağlıksız ürünleri kullanan kişilerde kesin çözüm için prepless veneer tedavisi uygulanır. Çünkü işlemin ardından yapılan kaplamalar tütün lekesi tutmaz. Bu sebeple lekelenme sorunu olmadığı için de dişler hep beyaz kalır. Peki, aşındırmasız kaplama işlemi ne kadar sürer?

Prepless (Aşındırmasız) Kaplamalar Kaç Dişe Uygulanır?

Prepless veneer, tek tek her diş üzerine uygulanabilmektedir. Doğal diş minesine benzeyen bir dayanıklılığa sahiptir. Ancak doğal diş minesini korumaya yönelik yapılacak ağız içi hijyen bakımı önemlidir. Leke tutmayan, renk değişimi olmayan prepless veneer minimum 10 sene rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Prepless lamina işleminin hangi dişlere nasıl uygulanacağına ilişkin daha detaylı bilgiyi klinik doktorlarımız ile görüşerek elde edebilirsiniz.

Prepless Veneer ve Laminate Veneer Arasındaki Farklar ve Benzerlikler Nelerdir?

Prepless veneer ile laminate veneer arasında birkaç farklılık ve benzerlik durumları vardır. Bu farklılıklar ve benzerlikler şöyledir;

Prepless Veneer Laminate Veneer
Prepless veneer işleminde aşındırma işlemi yapılmamaktadır. Laminate veneer uygulamasında az miktarlı da olsa törpüleme ve inceltme işlemi olmaktadır.
Prepless veneer kullanım süresi ortalama olarak 10 ile 15 yıl arasındadır. Laminate veneer kullanım süresi 10 ya da 15 yıl arasındadır.
Prepless veneer çıkarıldıktan sonra kendi dişlerinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat laminate veneer ise yenilenmelidir. Çünkü kaplama takılırken doğal dişlere müdahale olduğu için çıkarılma durumunda doğal dişler restore edilmelidir.
Laminate veneer ile aşındırmasız kaplama fiyatları birbirine oldukça yakındır. Laminate veneer ile prepless veneer fiyatları hemen hemen aynıdır.
Prepless veneer, aralıklı, daha az renk değişimi yaşanan dişlerde uygulanmaktadır. Laminate veneer, sıkışık ve çok fazla renk değişimi olan dişlerde uygulanmaktadır.
Estetik ve fonksiyonel açıdan sonuçlar aynı olmaktadır. Estetik ve işlevsellik açıdan sonuçlar benzerdir.

Prepless Veneer Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

prepless-veneer
Prepless Veneer

Prepless lamina işlemi hastalara birçok avantaj sağlamaktadır. Özellikle estetik dişlere sahip olmak isteyen kişiler için oldukça önemli bir işlemdir. Bu avantajları aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür:

 • Dişinde aşındırma işleminin yapılmasını arzu ermeyen hastalar için en başarılı tedavidir.
 • Her dişe tek tek uygulandığı için sonrasında temizliği de kolay olacaktır.
 • İleride kendi eski dişlerine geri dönmek ile ilgili endişe duyan hastaları memnun eden bir tedavi yöntemidir.
 • Zaman içinde kullanılmadan kaynaklı sararma ve renk değişimleri yaşanmaz.
 • Kaplamalar diş ve diş eti yapısına kolaylıkla uyum sağlar.
 • Aşınma ve kırılma durumlarına karşı dayanıklıdır.
 • Işık geçirgenliğinin fazla olması, doğal dişe en yakın görünümü verir.
 • Gülüş tasarımı için vakti olmayan hastaların 2 seans sonunda yeni bir gülüşe kavuşmalarına imkân tanır.

Prepless Veneer Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Prepless veneer uygulaması dişlerde hassasiyet yaratmamaktadır. Bundan dolayı işlem sonrasında dikkat edilecek diş bakım uygulamaları oldukça mühimdir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

 • 6 ayda bir diş hekimliği kontrolleri aksatılmamalıdır. Çünkü ağız ve diş sağlığı için hekim kontrolü önemlidir.
 • Yemek yerken herhangi bir değişiklik hissetmeyeceğinizden, lekelenme ve renk değişimi problemleri ile karşı karşıya kalmazsınız.
 • Sert ve kabuklu yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Diş sıkma ve gıcırdatma gibi problemleriniz varsa gece plağı kullanmak gerekmektedir.
 • Doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu tüm uyarılar dikkate alınmalıdır.

Galaksi Diş Kliniği olarak uzman kadrosuyla harika gülüşlere imza atmaktadır. Bu sebeple estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen herkes klinik doktorları sayesinde görüşmeye gidebilir. Böylece en estetik gülüş için hayalinizdeki görünüme kavuşabilirsiniz.

Prepless Lamina Fiyatları Nasıldır?

prepless-veneerPrepless veneer fiyatları kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Bunun yanında prepless lamina uygulamasında fiyat üzerinde birçok etkili unsur vardır. Bunlar;

 • Veneer tekniğinin kaç dişe yapılacağı
 • Hastanın diş kaplama öncesindeki ek tedavilerine
 • Doktorun mesleki donanımına
 • Tedavide kullanılan malzeme kalitesine
 • Yıl içi belirlenen diş fiyat politikasına göre fiyatlar farklılık gösterecektir.

Laminate veneer uygulaması ile hemen hemen benzer fiyatta olan aşındırmasız diş kaplama için uzun süreli kullanım noktasında iyi bir doktor seçimi, her zaman fiyattan önce gelmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Gelişen teknoloji sayesinde birçok hasta tarafından aşındırmasız kaplama sıklıkla tercih edilmektedir. Bu tekniğin seçilmesindeki en büyük sebep, doğal diş yapısına herhangi bir zararının olmamasıdır. Ayrıca diş ve diş eti yapısına da oldukça kolay uyum sağlamaktadır. Günümüz yeni nesil kaplama tekniklerinden olan prepless lamina için en çok merak edilen sorulara aşağıdan göz atabilirsiniz.

1 – Prepless Ne Demek?

Prepless yani aşındırmasız diş kaplama tedavisi, dişlerin şekil bozukluklarının diş yüzeyinde kesme ya da küçültme gibi işlemler yapılmadan yaprak porselen ile kaplanması işlemidir. Doğal diş yapısına kaplama öncesinde kesinlikle herhangi bir zarar verilmez.

2 – En Sağlıklı Diş Hangisi?

Prepless aşındırmasız diş kaplama tedavi yöntemidir. Çünkü bu işlemde doğal dişe herhangi bir müdahale gerekmeden ve zarar verilmeden kaplamalar yapılır. Tedavi sonrası hassasiyet ve ağrı oluşmaz. Ayrıca tekrar yenilenme durumunda doğal diş yapısında restorasyona gerek kalmayacaktır.

3 – Prepless (Aşındırmasız) Kaplama İşleminde Ağrı Olur Mu?

Prepless lamina tekniğinde herhangi bir iğne ya da anestezik işlem uygulanmaz. Çünkü bu teknik yapılırken doğal diş yüzeyinde herhangi bir aşındırma ve pürüzlendirme işlemi olmaz. Bu sebeple tedavi sırasında ve sonrasında hassasiyet, ağır ve acı durumu olmaz.

4 – Prepless Lamina İşlemi Kaç Gün Sürer?

Hastalardan tedavi aşamasında ağız içinden tarama yoluyla ölçü alınıp laboratuvar ortamına bilgisayar destekli tasarım ve dizayn ile modelleme yapılır. 7 ya da 10 gün içinde hazır hale gelen prepless lamina kaplamaların hastaya uygunluğu her yönden değerlendirilir.

Hasta tarafından da onay alınan işlem süresinde özel yapıştırma teknikleriyle tek tek dişlere entegre edilir. Yani bu süreç toplamda bir hafta ile on gün arasında tamamlanmaktadır. Ek tedavi ya da hastanın ihtiyacına uygun olarak prepless lamina 15 günü de bulabilir.