fbpx

Prepless Veneer

Prepless Veneer Nedir ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Prepless Veneer nedir? Güzel ve sağlıklı dişler ile güzel bir gülüş elde etmek mümkündür. Özellikle ön dişlerde oluşan çürükler ve aşırı renk oluşumu estetik aşıdan hoş olmayabiliyor. Ayrıca diş formunda yaşanan bozukluklar da güzel bir gülümsemeye engel olabiliyor. Bu nedenle bu sorunların önüne geçebilmek için birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Prepless lamina nedir?

Eskiden sağlıklı olan dişlerin kesilip küçültülmesiyle porselen kaplamalar uygulanabiliyordu. Bu durumda sağlıklı dişlere ve diş eti yapısına zarar vermekteydi. Artık günümüzde kullanılmakta olan gelişmiş lamine teknikleriyle, çok güzel dişlere ve gülüşlere imza atılmaktadır. Prepless Veneer bu tedavilerden yalnızca biridir. Peki, Prepless Veneer nedir?

Prepless Veneer Nedir?

Prepless veneer, mine yüzeyinde kayıp olmadan uygulanmaktadır. Ayrıca istenildiği zaman çıkarılıp tekrar kendi dişlerinizi kullanmaya olanak sağlayan bir işlemdir. Aşındırmasız veneer, renk değişimi, kırılma ve aralıklı diş problemi gibi sorunların hızlı bir şekilde uygulanmasını sağlar. İşlem sonrasında estetik bir gülüş sağlanmaktadır.

Estetik bir yüz ifadesine sahip olabilmeyi herkes arzu etmektedir. Öyle ki sağlıklı ve düzgün dişler ile yapılan hoş bir gülüş, insanın yüzüne güzellik katmaktadır. Bu sebeple dişlerde meydana gelen renk sorunları, şekil bozuklukları gibi nedenler estetik açıdan kişiyi mutsuz edebilir. Fakat dişlerde oluşan şekil bozukları, yapısal veya sonradan olmuş olabilir.

Geçmiş dönemde yapılan uygulamalarda bu problemi ortadan kaldırmak için porselen kaplamalar yapılıyordu. Bu işlem ile sağlıklı olan dişler küçültülüp kesiliyordu. Günümüz de ise daha gelişmiş lamine teknikleriyle sağlıklı olan dişlerde kesme işlemi yapılmasan porselen diş kaplama yapılmaktadır. Peki, aşındırmasız veneer nasıl uygulanır?

Prepless Veneer Nasıl Uygulanır?

Galaksi Diş Kliniği olarak aşındırmasız veneer tedavisi için öncelikle sizleri genel bir diş muayenesine alıyoruz. Ardından dişlerinizin görüntüsü alınarak işlem için ölçüler alınır. Daha sonra yapılan işlemler ise şöyledir:

 • Dijital gülüş tasarımıyla hastanın dişleri analiz edilir ve yeni bir gülümseme tasarlanır.
 • Gülüş tasarımı belirlenirken hastanın yaşı, yüz hatları, cinsiyeti ve sitili gibi birçok farklı noktaya dikkat edilir.
 • Gülüş tasarımı tedavisi ile yüzünüze en uygun olacak olan doğal gülümsemeyi tasarlamayı hedefleriz.
 • Ardından diş rengi seçimi yapılır ve aynı kriterler burada da dikkate alınır.
 • Alınan ölçülerin ardından onay verilen gülüş tasarımı laboratuvara gönderilir.
 • Dijital verilerle hazırlanan prepless veneer, laboratuvardan gelir ve diş hekimi tarafından dişler üzerinde prova edilir.
 • Böylece hasta düzeltilmesi gereken noktaları diş hekimine söyler ya da işlem sorunsuz ise son aşamaya geçilir.
 • Son aşamada ise prepless veneer özel bir yapıştırıcı madde yardımıyla dişlerinize yapıştırılmak suretiyle sabitlenir. Böylece estetik dişleriniz tamamlanmış olur.

Prepless (Aşındırmasız) Veneer Hangi Durumlarda Uygundur?

Aşındırmasız lamina kaplamalar, dişlerde herhangi bir çürük, çapraşıklık durumu, hasar, gibi aşındırma gerektiren sebeplerin olmadığı durumlarda kullanılması daha uygun olmaktadır. Prepless Lamine uygulaması genellikle, diş boyutları küçük olan kişiler ve çeşitli nedenlerden ötürü dişlerinin arasında aralık bulunan kişilere yapılmaktadır. Fakat diş beyazlatma talebi bulunan kişiler de prepless veneer uygulamasını tercih etmektedir.

Diğer bir uygulama sebebiyse, dişlerde bulunan mine yapısının yüzeyinin pürüzlü olması ve çürüklerden dolayı izlerin kalmış olmasından dolayı yapılmaktadır. Bu tür sorunların ortadan kaldırılmasında da ağız estetiğinin önemli bir parçası olan prepless lamine tedavisi kullanılıyor. Yine aynı şekilde diş estetiği çalışmalarında diş ve çene kemiği gelişimini tam tamamlayamamış olan kişilere de prepless lamine kaplama tedavisi uygulanabiliyor.

Tütün ürünleri gibi sağlıksız ürünleri kullanan kişilerde kesin çözüm için prepless veneer tedavisi uygulanır. Çünkü işlemin ardından tütün lekesi tutmaz. Bu sebeple lekelenme sorunu olmadığı için de dişler hep beyaz kalır. Peki, aşındırmasız kaplama işlemi ne kadar sürer?

Prepless (Aşındırmasız) Kaplama İşlemi Ne Kadar Sürer?

Aşındırmasız kaplama tedavisi için özel bir kalıp hazırlanır ve hastanın dişlerime bastırılır. Böylece dişlerin ölçüsü alınmış olur. Prepless veneer ortalama olarak 5-6 gün içerisinde hazırlanır. Estetik diş tedavisi uygulanan hastaların ağız içerisinde yapılacak olan işlem süreyi etkileyebilir.

Özellikle diş etlerinde yapılacak olan bir tedavi veya estetik anlamda bir müdahale ihtiyacı olması durumunda işlem genellikle 2 ya da 3 seans olabilir. Hastalar bu sürenin sonunda prepless veneer dişlerini sorun yaşamadan kullanabilirler. Tüm tedavi aşamalarının tamamlanması yaklaşık olarak 1 aydan oluşmaktadır. Fakat bu süre hastadan hastaya farklılık gösterebilir. O halde prepless (aşındırmasız) kaplamalar hangi dişlere uygulanır?

Prepless (Aşındırmasız) Kaplamalar Kaç Dişe Uygulanır?

Prepless veneer, tek tek her diş üzerine uygulanabilmektedir. Doğal diş minesine benzeyen bir dayanıklılığa sahiptir. Fakat doğal diş minesini korumak için yapmanız gereken günlük hijyen, ağız bakımı çok önemlidir. Leke tutmayan, renk değişimi olmayan prepless veneer minimum 10 sene rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Aşındırmasız veneer işleminin hangi dişlere nasıl uygulanacağına ilişkin daha detaylı bilgiyi klinik doktorlarımız ile görüşerek elde edebilirsiniz.

Prepless Veneer ve Laminate Veneer Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aşındırmasız tedavi ile laminate veneer arasında birkaç farklılık vardır. Bu farklılıklar şöyledir:

 • Laminate veneer işleminde bir miktar aşındırma söz konusudur. Fakat prepless veneer de aşındırma işlemi yapılmamaktadır.
 • Kullanım süreleri her iki yöntemde de aynıdır. Prepless (aşındırmasız) veneer çıkarıldıktan sonra kendi dişlerinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat Laminate veneer ise yenilenmelidir.
 • Laminate veneer ve prepless (aşındırmasız) veneer fiyatları benzer aralıklardadır.
 • Laminate veneer, sıkışık ve çok fazla renk değişimi olan dişlerde uygulanmaktadır. Prepless veneer, aralıklı, daha az renk değişimi yaşanan dişlerde uygulanmaktadır.
 • Estetik ve fonksiyonel açıdan sonuçlar aynı olmaktadır.

Prepless Veneer Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Aşındırmasız veneer işlemi hastalara birçok avantaj sağlamaktadır. Özellikle estetik dişlere sahip olmak isteyen kişiler için oldukça önemli bir işlemdir. Bu avantajları aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür:

 • Dişinde aşındırma işleminin yapılmasını arzu ermeyen hastalar için en başarılı tedavidir.
 • İleride kendi eski dişlerine geri dönmek ile ilgili endişe duyan hastaları memnun eden bir tedavi yöntemidir.
 • Gülüş tasarımı için vakti olmayan hastaların 2 seans sonunda yeni bir gülüşe kavuşmalarına imkân tanır.

Prepless Veneer Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Prepless veneer uygulaması dişlerde hassasiyet yaratmamaktadır. Bu sebeple tedavi sonrasında diş bakımına özen göstermek yeterli olacaktır. Bununla birlikte dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

 • 6 ayda bir diş hekimliği kontrolleri aksatılmamalıdır. Çünkü ağız ve diş sağlığı için hekim kontrolü önemlidir.
 • Yemek yerken herhangi bir değişiklik hissetmeyeceğinizden lekelenme ve renk değişimi problemleri ile karşı karşıya kalmazsınız.
 • Sert ve kabuklu yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Diş sıkma ve gıcırdatma gibi problemleriniz varsa gece plağı kullanmak gerekmektedir.
 • Doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu tüm uyarılar dikkate alınmalıdır.

Galaksi Diş Kliniği olarak uzman kadromuz ile harika gülüşlere imza atmaktayız. Bu sebeple estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen herkesi klinik doktorlarımız ile görüşmeye davet etmekteyiz. Böylece sizler için en estetik gülüşü tasarlayarak hayalinizdeki görünüme kavuşabilirsiniz. Bizlere ulaşmak için aşağıdaki iletişim bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Adres: Ataköy Towers B Blok Kat: 1 D: 24 İstanbul
Telefon: 0 212 803 4490 veya 0 545 372 5485
Mail: info@galaksidiskliniği.com