fbpx

Diş Kazaları Tedavileri

Diş Kazaları Tedavileri

Ağızda ilk görülen dişler süt dişleri olarak adlandırılır. Çocuk 2,5 yaşına ulaştığında bu dişler tamamlanır. 10 adet alt çenede 10 adet üst çenede olmak üzere 20 adet süt dişi bulunur. Çocuk 6 yaşına ulaştığında ilk daimi dişleri ağızda görülmeye başlar ve 11-12 yaşlarında 2’inci küçük azı dişlerinin sürmesiyle birlikte ağızda sadece daimi dişler yer alır. Hem süt dişlerinin hem de daimi dişlerin ağızda aynı anda görüldüğü bu sürece karışık dişlenme dönemi denir.

Bazen düşme veya yaralanma durumunda diş yerinden çıkabilir ya da kırılabilir. Kaza sonucu dişte bir kırılma oluşursa, dişi ılık su ile silip temiz tutarak zaman kaybetmeden diş hekimine gidilmelidir. Galaksi Diş Kliniği hekimlerimizden gerekli ilgi ve alakayı, çocuklarınıza yapılması gereken müdahaleyi en iyi şekilde göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Diş Kazalarında Ne Yapılmalı?

Yaşanabilecek havuz kazaları ve neden olabileceği sonuçları “Suda ani şekilde yüzeye çıkmak ya da havuz kenarında koşup oynarken kaygan zemin nedeniyle düşmek gibi durumlarda, seramik havuz kenarları, en basiti bir mine çatlağından,  ön diş kırıklarına, dişin yer değiştirmesine hatta yerinden çıkmasına” kadar bir çok olumsuzluğa yol açabilir. Dişin kurtarılması sağlayacak biçimde yapılması gereken ilk müdahale:

Kanamaya neden olan yumuşak doku kısmına hafifçe basınç uygulamak kanamanın durdurulması açısından önemlidir. Dişte kırık varsa, artık veya yabancı maddelerin uzaklaştırılması amacıyla ağız ılık suyla çalkalanmalıdır. Dişin kırık parçası bulunup, bir bardak sütün içinde olduğu gibi uygun koşullarda saklanırsa, diş hekimi tarafından tekrar yerine yapıştırılabilir.

Bu parçalar gelen kuvvetin yönüne bağlı olarak bazen dudak dokusu içerisinde de olabilir. Böyle durumlarda parçanın oradan biran önce çıkarılması gerekmektedir. Kırık parça bulunamazsa, çok küçük kırıklarda diş kenarı diş hekimi tarafından şekillendirilebilir. Kırık, dişin sinirini de içeriyorsa daha ileri tedaviler gereklidir.  Kalıcı diş yerinden tamamen çıkmışsa kök yüzeyine dokunulmamalıdır.

Yerinden çıkan diş, hekime gidene kadar ilk tercih olarak sütte, sonrasında serum fizyolojik solüsyonda ya da son ihtimal olarak da, ağız içerisinde saklanmalıdır. Hızlı müdahale dişin kurtulma şansını artırır. Oluşabilecek enfeksiyonları engeller ve tedavinin basit şekilde sonlanmasına yardımcı olur.

Bazı durmalarda travmanın şiddeti ve yönünün dişin kemik içerisinde gömülmesine neden olabilir. Böyle bir durumda gömülmenin şiddeti tedavi seçeneğini belirler. Bazı durumlarda dişin tekrar eski haline kendi dönmesi beklenirken, daha şiddetli gömülmelerde ortodontik veya cerrahi olarak diş eski konumuna getirilir.

Ön Diş Tamamen Yerinden Çıktıysa:

Dişi temiz bir gazlı bez arasına koyunuz. Çocuğunuzun tükürüğü ile bu bezi ıslatmasını sağlayın. Ardından zaman kaybetmeden hekiminize başvurun. En geç bir saat içinde, tedavinin başlaması dişin yerine konulması için önemlidir. Şayet diş canlılığını kaybetmemiş ve uygun şartlarda muhafaza edilmiş ise, dişin yerine takılması muhtemeldir.

Ön Dişlerinden Biri Ya Da Birkaçı Kırıldıysa:

Dişin kırılan parçalarını bulunuz. Bulduğunuz zaman gazlı bez ve tükürük ile muhafaza  edin ya da bir bardak sütün içine koyup zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun. Kırık diş parçaları zamanında yetiştirilirse, bonding aracılığı ile yerlerine yapıştırılırlar.

Kırık Diş Parçaları Bulunmadıysa Uygulanacak İki işlem Vardır

Kırılan Parça Küçükse:

Dişin kırılan kısmı küçükse ve bulunamadıysa bu alana beyaz dolgu uygulanır. Kompozit dolgu uygulaması ile, kırık alan doldurulur. Ancak bu dolgular zaman içinde sararır. Bu sebeple belirli aralıklarda yenilenmesi gerekir.

Kırılan Parça Büyükse:

Kırık, dişin büyük bir kısmını oluşturuyorsa, 17 yaşından büyük kişilere Porselen Laminate Veneerler işlemi uygulanabilir.  Porselen Laminate Veneerler oldukça dayanıklı ve doğal dişe en yakın uygulamalardır.

17 yaşından küçük olan çocuklarımız ise diş ve çene gelişimi tamamlamamıştır. Bu sebeple Porselen Laminate Veneerlerin yapılmaz. Bu çocuklarımıza kompozit lamina yaptırmak en uygunudur.