fbpx

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Dijital diş hekimliği: Uygulanacak tedavinin dijitalize edilmesi demektir. Planlama safhasından, klinik uygulamalara, ölçü transferine ve protezin üretim şekline kadar tüm elementlerin dijital ortam üzerinden akışının gerçekleşmesidir.

Doktorunuza Danışın
Tedavi süreçleri hakkında detaylı bilgi alın

Dijital Diş Hekimliği Teknolojileri

Dijital Fizyognomi: Tedavi planlaması sırasında uygulanacak planların dijital olarak tasarlanması işlemine denir.

Dijital İmplant Rehber Plak: İmplant planlaması sırasında üç boyutlu olarak implant konumunun belirlenmesi ve buna uygun kişiye özel implant rehber plağı hazırlanmasına denir.

3D Intraoral Tarama: Ağız içi tarama cihazı ile ağız içerisinden alınan 3D/üç boyutlu görüntülerin direkt olarak bilgisayar üzerinden laboratuvara aktarılmasına denir.

3D Masa Üstü Tarama: Ağız içerisinden alınan silikon ölçülerin masa üstü tarama cihazı ile laboratuvara aktarılması,

Cad/Cam Protez Üretim: intraoral tarama cihazı ya da masa üstü tarama cihazından gönderilen dijital 3D/üç boyutlu görüntülerin tasarımı tamamlandıktan sonra istenen malzeme kullanılarak protez üretim aşamasına denir. Üretilecek protez ürünlerinin el değmeden tamamen dijital yani bilgisayar destekli üretim ve uygulama şeklidir.

3D Printer Model Kütüphanesi: Dijital olarak tasarım programına aktarılmış ölçü üzerinde kütüphane içerisindeki mevcut dişlerden kişiye uygun olanı seçilir ve bilgisayar ortamında uygulanır. Bu uygulanan tasarım yeni nesil 3D printer (üç boyutlu yazıcı) yardımı ile üretilir ve klinikte silikon anaktar yardımı ile kişiye uygulanır. Böylece dişlere herhangi bir müdahale yapılmadan önce tamamlanacak protez hakkında fikir sahibi olunur.

Dijital ölçü İş akışı işlem süreci ne kadardır?

Ağız içi 3D/üç boyutlu kamera ile görüntü almak 3 ila 5dk lık bir işlemdir, bu işlem sonrasında alınan görüntüler anlık olarak laboratuvara aktarılır ve hemen tasarıma başlanabilir. 24 saat içerisinde köprüler rahatlıkla sonuçlanabilir. Zirkonya, empress, emax, akrilik, kompozit malzemeleri dijital iş akışında kullanılmaktadır.

Masa üstü tarayıcılarda bu süre bir miktar daha uzundur. Silikon ölçü alındıktan sonra direk ölçü üzerinden de tarama gerçekleştirilebilir ya da model oluşturulur ve model taraması gerçekleştirilir. Tarama süresi model döküldükten sonra diş sayısına bağlı olarak 5 ila 15 dk.  arasında değişir.

Hasta Yorumları

Tedavi süreçlerinin her anında sizinleyiz.

Samimiyeti, güler yüzü ve işinin ehli olması, tecrübesini kalitesiyle yansıtması, tercih edilmeyi hak eden saygın doktor ve çalışanları ile sergiledikleri işleri ile taktir edilmeyi sonuna kadar hak ediyorlar. Kesinlikle tavsiye ederim? ?

Fatma A.

Harika bir tedavi süreci geçiyorum Yasin bey ve ekibi muhteşemler:) Irmak hanim ve Tuğba hanıma ilgileri için teşekkür ediyorum.

Ebru E.

Dört dörtlük hasta karşılama , güler yüzlü çalışanlar, tedavinin güzel gitmesi daha ne istenir ki . Gülme sevincinizi tekrar kazanıyorsunuz .

Yasin U.

Kendisi ve ekibi samimi , güler yüzlü, hastalarına yardımcı olan bir diş hekimidir. Tedavi sürecimde bana çok yardımcı oldular hepsine minnettarım , içtenlikle tavsiye ediyorum

Onur E.