fbpx

Dijital Ortodonti

Dijital Ortodonti Nedir?

Dijital ortodontiye geçmeden önce ortodontiyi açıklayalım. Ortodontinin temel amacı, diş yapıları üzerinde görülebilecek bozuklukları ortadan kaldırmak ve bunu yaparken aynı zamanda estetik bir görünüm de sağlamak olarak özetlenebilir. Diş yapılarındaki problemler, sağlığın yanı sıra hayat kalitesini de bir hayli etkiliyor. Ortodonti ile diş konumlanmalarındaki sorunlardan çene yapısına, ağız kapama zorluklarından temas etmemeye kadar birçok rahatsızlık, kolay bir şekilde çözüme kavuşturuluyor.

Ortodonti tedavilerinin dijitalleşmesi ile alakalı bahsedilmesi gereken ilk nokta, simülasyon olanaklarının gelişmesi ile birlikte tedavi sürecinin tamamında hissedilen kolaylık ve yeniliklerdir. Kolay takip imkanının yanı sıra modelleme alternatifleri de sunabilen dijital ortodontide analizler de dijital ortama taşınır. Bu sayede ağız ve diş yapısının tarihlere bağlı dönüşümü, kolay bir şekilde incelenebilir. Ayrıca 3D dijital renkli tarama da diş yapılarının bütüncül bir analizini sağlar. Şeffaf diş plakları, dijital ortodonti tedavisini ön plana çıkaran bir başka detaydır. Aşağıda da okuyabileceğiniz üzere dijital ortodonti tedavileri her yaş grubuna uygulanabildiği gibi pek çok avantajı da beraberinde getirecektir.

Doktorunuza Danışın
Tedavi süreçleri hakkında detaylı bilgi alın

Dijital Ortodonti

Teknolojinin günden güne gelişmesi, hayatın her alanında olduğu gibi diş hekimliğinde de kendisini gösteriyor. Yapılan araştırmalar ve geliştirilen yöntemler ile birlikte ortodonti de dijitalleşme sürecine dahil ediliyor. Korku ile ilişkilendirilen dişe yönelik işlem ve operasyonlar, dijital faydalar sayesinde olabildiğince pratik ve kolay hale geliyor. Sürecin tamamı hızlandığından hastanın konforu, maksimum seviyeye çıkarılıyor. Hasta konforunun yanı sıra hata paylarının da iyileştirildiği söylenebilir. Dijital ortodonti uygulamaları ile minimize edilen hatalar, güven açısından da büyük önem taşır. Galaksi Diş Kliniği ekibi, Türkiye’de 3D dijital ortodonti tedavisi sunan sayılı adresler arasında gösteriliyor.

Dijital Ortodonti Faydaları Nelerdir?

Ortodontik tedaviler, hastaların büyük çoğunluğunda korku ve paniğe neden olur. Bundandır ki birçok insan, diş kontrollerini de düzenli olarak yaptırmaz. İşte dijital ortodontinin en büyük faydası, burada açığa çıkar. İnsan elinin değmemesi ve planlanan sürecin tamamının sanal düzleme oturtulması, tedavi sürecinin tamamını kolay hale getirir.

Ortodontik tedaviler, hastanın durumuna bağlı olarak birden çok seans gerektirebilir. Ancak verimliliğin de amaçlandığı dijital ortodontide tedavi aşamaları, olabildiğince hızlandırılır. Örneğin, ortodontik tedavilerde yapılan modellemelerde alçı plakalar kullanılır. Alt ve üst çenelerin modelleme işlemi hem uzun hem de rahatsız bir şekilde yapılır. Dijital ortodontide bu da ortadan kaldırılır. Üç boyutlu dijital modelleme sayesinde tarama işlemleri hem doğruluk hem de hızlılık perspektifinde daha mantıklı olur. Teknolojilerin gelişmesi fiyat üzerinde de etki gösterir. Özellikle şeffaf plakların sağladığı konfor, dijital ortodonti işlemlerini bir nebze yüksek seviyelere çıkartabilir. Ancak dijital ortodonti fiyatları da günden güne makul seviyelere inmektedir. Galaksi Diş Kliniği, tüm hastaları fiyat konusunda da ayrıntılı bir biçimde bilgilendirir.

 

  •         Dijital ortodonti tedavisi, gündelik yaşamınızı etkileyecek bir zaman dilimini kapsamaz.
  •         Takılacak şeffaf plaklar kolay bir şekilde çıkartılabilir. Yeme – içme ve diş fırçalama eylemlerinde işlem kolaylığı sağlar.
  •         Şeffaf plakların dışarıdan bakıldığında görünmemesi hem estetik hem psikolojik olarak olumlu sonuçlar verir.

·         Diş ya da diş etleri üzerinde negatif bir etki yaratacak materyaller kullanılmaz. Şeffaf plaklar da yumuşak bir yapı gösterir.

Dijital Ortodonti Kimlere Yapılır?

Ortodontik uygulamaların dijitalleşmiş hali olan dijital ortodonti, birçok hasta için uygulanabilir. Dijital sistemin getirdiği imkanlar, her rahatsızlık için önemli ölçüde yarar sağlayabilir. Ancak dijital ortodontiyi ön plana çıkaran ve ciddi anlamda avantajlı kılan unsur, plak ve diş teli yapımına getirdiği inovatif yöntemlerdir.

Dişler arasında görülen uyumsuzluklar, bozuk dizilimler gibi rahatsızlıkların başlıca çözümlerinden biri olan diş teli uygulaması, dijital ortodonti sayesinde tamamen sanal ortama aktarılmıştır. Dişler üzerine yerleştirilen braket ve teller, insan eli değmeden üretilebilir. Bu süreçteki modellemeden baskıya kadar her aşama, dijital ortodonti ile maksimum verimli hale getirilir.

Dijital ortodontinin kullanıldığı bir diğer tedavi, diş plağı uygulamalarıdır. Teknolojinin getirdiği olanakların en önemlileri arasında kabul edilen diş plakları, diş tellerine alternatif olarak geliştirilmiştir. Şeffaf plaklar, ortodonti tedavisini kolaylaştırırken hasta konforunu da amaçlar. Özetle, ortodontik tedavi gerektiren tüm durumlarda dijital ortodonti de tercih edilebilir. Dijital ortodonti tedavisi çocuklara, gençlere ve yetişkinlere de uygulanabilir. Ancak sözü edilen bu dijital ortodonti tedavisinin sizin için uygun olup olmadığına uzman diş hekimlerimiz karar verecektir.

Dijital Ortodonti Nasıl Yapılır?

Dijital ortodonti tedavilerinin yapımı, belli prosedür ve aşamalardan oluşur. Tedaviye başlamadan önce birtakım tetkik ve teşhisler, başladıktan sonra da gerekli müdahaleler yapılır. 3D dijital tedavi alanındaki uzmanlığımız, Galaksi Diş Kliniği’i bu konuda benzersiz bir konuma yükseltir.

Ortodontik tedavilere başlanmadan önce yapılan ilk şey, ağız ve diş modellemelerinin yapılmasıdır. Dijital tarama teknikleri kullanarak hastanın diş yapıları, pratik bir şekilde taranır. Tarama sonuçları dijital ortamda oluşturulur ve saklanır. Verilerin tamamı dijitalleştirilir ve yapılan analizler sonucunda şeffaf plak yapımına başlanır.

Şeffaf plakların elde edilmesi yalnızca iki haftalık bir süreci kapsar. Bu şekilde başlayan tedavi, kişiselleştirilmiş bir süreci de beraberinde getirecektir. Dijital ortodonti tedavisinin bir diğer ismi, invisalign’dir.

Dijital Ortodontinin Diğer Ortodonti Tedavilerinden Farkı Nedir?

Dijital ortodonti ile klasik ortodonti tedavileri arasındaki farklara bakıldığında öncelikli olarak bağlam ve uzam farklılıkları göze çarpar. Önceki ortodonti tedavilerinde somut düzlemde elde edilen ve saklanan veriler, teknolojinin gelişmesi ile birlikte sanal ortama taşınır.

Yapılan modellemelere bakıldığında da farklılıklar görülür. Ortodontik tedavilerde modelleme ve taramalar el yardımı ve alçı ile yapılır. Uygulanan işlemlerde hata payı, haliyle oluşabilir. Ancak dijital ortodonti hata payını sıfıra indirmeyi amaçlar. Çünkü bu işlemlerin tamamı el değmeden, yazılımsal düzlemde gerçekleştirilir. Alçıdan yapılan modellemeler, hazırlanış sürecinde de dezavantajlı bir konumdadır.

Üç boyutlu dijital tarama yönteminde ise sürecin hızlılığı, hastaları memnun eder. Ayrıca sanal ortama üç boyutlu bir şekilde aktarılan modeller, hasta tarafından da istenildiği an takip edilebilir. Tedavi sürecinin başından sonuna kadar, adım adım takip edilebilmesi de hasta çerçevesinde oldukça önemli bir gelişmedir. Sürekli gelişen tedavi teknolojileri, dijital ortodontinin de gelişmeye ve iyileşmeye açık bir yapı sunmasına olanak verir. Dijital ortodonti, gelişebilirliği ile de diğer tedavi türleri arasında farklı bir noktadadır.

Klasik diş tellerinin kişiselleştirilmesinin güçlüğü, tedavi sürecini de sekteye uğratan faktörler arasında yer alır. Ancak dijital ortodontide oluşturulan diş telleri ya da şeffaf plaklar, kişiye özel şekilde üretilir. Modellemelere bağlı olarak planlanan teller, üç boyutlu yazıcılar sayesinde her hasta için ayrı bir şekilde üretilir.

Ayrıca tedavi öncesi ve sonrasının karşılaştırılması, tedavi sonrasında dişlerin alacağı şeklin görülmesi ve öncesi / sonrası şeklindeki bir ayrımın gözler önüne serilmesi de dijital ortodontinin diğer ortodonti tedavilerinden farkını özetleyebilir. Dijital ortodonti tedavilerinin öncü kuruluşlarından biri olan Galaksi Diş Kliniği, diş hekimliğindeki dijitalleşmenin de başarılı örnekleri arasında gösterilir. Dijital ortodonti tedavisi uygulayan birkaç firma bulunur. Galaksi Diş Kliniği da bunların arasındadır. Uzman hekimlerimiz, destek ve tedavi için hazır bekliyor.

Dijital Ortodonti hakkında sıkça sorulan sorular

Ortodontik Bozukluklar nasıl ortaya çıkar?

Ortodontik bozukluklar, birkaç farklı sebepten dolayı meydana gelebilir bunlardan bazıları; kalıtsal etkenlere bağlı, doğumsal anomaliler, kötü alışkanlıklar, hatalı fonksiyonlar, diş eti problemleri ve yatış şeklidir.

Dijital Diş Telleri tasarımı nedir?

Kişiye özel diş tellerinin yapımında, 3 boyutlu taramalarla yine 3 boyutlu yazıcılar tarafında yapılan teller, hata payı olmadan, kusursuz bir şekilde hastanın dişlerine yerleştirilebilir.

Incognito Tedavisi nedir?

Kişiye özel olarak tasarlanan, dişin lingual kısmına takılan diş tellerinin 3 boyutlu olarak tasarlanması yoluyla yapılan tedaviye Incognito Tedavisi denir.

Dijital Ortodontide ölçü nasıl alınır?

Dijital Ortodonti öncesi tedavi edilecek hastaların alt ve üst çenelerinin alçıdan modelleri yapılmaktaydı.  Ancak dijital ortodonti ile birlikte 3 boyutlu taramalarla yapılan ölçüler hem daha hızlı hem de daha az hata payıyla yapılmaktadır.

Şeffaf Plak Telleri nelerdir?

Invisalign gibi diş teli kullanılmadan yapılan tedaviler, Dijital Ortodontinin getirilerinden birisidir.Tamamen dijital sistem üzerinden tasarlanan şeffaf plaklar, 3 boyutlu yazıcılar tarafından oluşturulan tasarımlardan elde edilir.

Hasta Yorumları

Tedavi süreçlerinin her anında sizinleyiz.

Samimiyeti, güler yüzü ve işinin ehli olması, tecrübesini kalitesiyle yansıtması, tercih edilmeyi hak eden saygın doktor ve çalışanları ile sergiledikleri işleri ile taktir edilmeyi sonuna kadar hak ediyorlar. Kesinlikle tavsiye ederim? ?

Fatma A.

Harika bir tedavi süreci geçiyorum Yasin bey ve ekibi muhteşemler:) Irmak hanim ve Tuğba hanıma ilgileri için teşekkür ediyorum.

Ebru E.

Dört dörtlük hasta karşılama , güler yüzlü çalışanlar, tedavinin güzel gitmesi daha ne istenir ki . Gülme sevincinizi tekrar kazanıyorsunuz .

Yasin U.

Kendisi ve ekibi samimi , güler yüzlü, hastalarına yardımcı olan bir diş hekimidir. Tedavi sürecimde bana çok yardımcı oldular hepsine minnettarım , içtenlikle tavsiye ediyorum

Onur E.