fbpx

Yaprak Diş

Yaprak Porselen Nedir?

Söz konusu estetik uygulama, farklı şekillerde ifade edilebilir. Yaprak diş, yaprak porselen, yaprak kaplama ve bunlara benzer isimler, aslında aynı işlemi gösterir. Ancak bu işlemin en doğru açıklaması, lamina porselen kaplama şeklindedir. Lamina porselen kaplama, diş yüzeylerinde yaşanan kırılma gibi sorunlara ya da oluşan deformelere karşı etkili bir çözüm üretir. Doğal diş ile benzer bir doku ve benzer bir renk sunan porselenler, dişlerin ön yüzeylerine entegre edilir. Diğer dişler ile kusursuz bir uyum yakalayan bu porselenler hassasiyeti de ideal seviyelere taşır. Yarı geçirgen ve ince bir görünüm sergilese de yaprak dişler, olabildiğince dayanıklıdır. İmplant diş tedavisi gibi işlemlerin ardından da lamina porselen kaplama yapılabilir. Farklı uygulamalarda sağlam diş dokusu kaybını minimize eden yaprak porselenler, bu konuda da eşsiz bir konumda yer alır. Uygulama esnasında, diş yüzeylerinde 0,3 milimetre ile 0,5 milimetre arasında değişen ufak boyutlu aşındırmalar yapılır. Bu durum da sağlam diş dokusunun kaybedilmemesini sağlar.

Gülüş tasarımı denilen estetik operasyonlar, günden güne popülerliğini artırmaktadır. Özellikle sosyal yaşamı içerisinde daha rahat gülebilmek ve gülerken güzel bir görünüm sergilemek isteyenlerin tercihi olan gülüş tasarımları, farklı yöntemler ile sağlanabilir. Gülüş tasarımını amaçlayan tedavi türlerinden bir tanesi de yaprak porselenlerdir. Yaprak porselenler sağlık temelli olabildiği gibi estetik amaçlar doğrultusunda da tercih edilebilir.

Doktorunuza Danışın
Tedavi süreçleri hakkında detaylı bilgi alın

Yaprak Diş

Travmalara bağlı olarak gelişen kırılma ya da deforme olma gibi durumlar, diş sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bunun dışında bakımın göz ardı edilmemesi ile çürükler de oluşabilir. Kırılma ya da deforme olma gibi diş üzerindeki negatif durumların önüne geçmek ve bunların önüne geçerken estetik kaygıları da göz ardı etmemek için geliştirilen yaprak diş kaplama, uyum ve hassasiyet konusunda da kusursuz sonuçlar verir.

Diş tedavileri arasında estetik çerçevedeki en başarılı uygulamalar arasında gösterilen yaprak diş kaplama ile sağlığın yanı sıra görünüm de önemsenir. Tedavi sonrasında doğal dişe en yakın doku elde edilir, yaprak porselen tercih eden hastaların tamamı sağlıklı, beyaz gülüşlere sahip olur. Galaksi Diş Kliniği, estetik diş uygulamalarında da başarısını kanıtlamış bir adrestir.

Yaprak Diş Porselen Hangi Diş Kusurlarını Kapatır?

Yaprak diş porselen için hem estetik hem de sağlıklı bir sonuç, en kısa açıklama olacaktır. Estetik kaygılar başta olmak üzere pek çok işlemde yaprak diş porselen tercih edilebilir. Bu porselen ile aşağıda sıralanan kusurlar ortadan kaldırılabilir:

 • Ön dişler arasında ayrıklık bulunması
 • Diş yüzeylerinde yapısal bozuklukların görülmesi
 • Renk ve dokunun deforme olması
 • Dolguların eskimesi
 • Temizlik eksikliğine bağlı olarak sarı lekelerin oluşması
 • Dişlerin eğri olması ya da çarpıklaşması
 • Diş kırıklarının restorasyon gerektirmesi

Yukarıda da görüldüğü üzere yaprak porselenlerin tercih edilebileceği pek çok kusurdan bahsedilebilir. Sizin de ön dişlerinizde ayrıklık, diş yapılarınızda çarpıklık ve eğrilik varsa; dişlerinizin üzerinde sarı lekeler bulunuyorsa ya da dişleriniz restorasyona ihtiyaç duyuyorsa yaprak diş porselen yaptırmayı düşünebilirsiniz. Yaprak diş yaptırmak için bu tür problemlerin olması da zorunlu değildir. Yaprak diş porselenleri estetik kaygı güdülmesi halinde de tercih edilebilir. Gülüş biçimini büyük ölçüde değiştiren yaprak dişler, günümüzde sağlıklı gülüşlerin yanı sıra güzel görünümlü gülüşlerin de anahtarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bunun için bizimle iletişime geçebilir, uzman hekimlerimize danışabilirsiniz.

Yaprak Diş Nasıl Yapılır?

Yaprak diş yapımı, estetik uygulamalar arasında en hızlı ve en kolay tedavi süreçlerinden biri olarak kabul edilir. Tedavi, diş ve ağız yapısının, ağız içinin ölçümleri ile başlar. İleri ölçüm ve tarama teknikleri kullanılarak yürütülen bu aşamanın devamında, bir model ortaya konur. Tasarlanan model laboratuvara gönderilir ve birtakım testler yapılır. Oluşturulacak diş modellerinin görünümü, hasta ve diş hekiminin ortak kararı sonucu belirlenir. Bu belirlenim işleminde yüz hatlarının şekilsel özellikleri de göz önünde bulundurulabilir. Hastanın yüz hatlarının yanı sıra dudakları da seçim konusunda belirleyici olabilir. Dudakların yapısı, kalınlık durumu gibi spesifik kriterler de değerlendirilmelidir. Son olarak, yaprak dişin modelini oluştururken üst arka kesici dişlerin yapısı da göz ardı edilmemelidir. İdeal bir gülüş tasarımından söz edilmesi halinde tüm bu sayılan etkenlerin birbirleri ile uyum içerisinde olması beklenir.

Karar verilen modele yönelik öncelikle geçici bir kaplama yapılır. Kaplamalar için seramik ve zirkonyum gibi seçenekler sunulur. Bu kaplamalar problemli dişlerin üzerine yapıştırılır ve diğer dişler ile arasındaki uyum, çiğneme hareketlerine verilen tepki gibi faktörlerin değerlendirilir. Yapılan gözlemler sonucunda olumlu bir görüş bildirilirse son bir düzeltme işlemi gerçekleştirilir. Son düzeltmelerin ardından sıra, gerçek kaplamalara gelir. Özel teknikler ile diş yüzeyine yapıştırılan kaplamalar, hiçbir sorun yaşatmaksızın o andan itibaren kullanıma hazır bir görünüm sergiler. Kaplanacak diş sayısı ve yapısına bağlı olmak üzere yaprak diş kaplama, iki ya da üç seans içerisinde tamamen sonuçlandırılabilir. Bu seanslar da yaklaşık bir ay sürecektir. Yani, yalnızca iki ya da üç seans ile sağlıklı dişlere, güzel gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Yaprak Diş Fiyatları

Yaprak porselen fiyatları konusuna gelecek olursak; fiyatlandırma için çok sayıda değişken olduğunun belirtilmesi gerekir. Kaplanacak diş sayısı, kaplanacak dişlerin sayısı, kaplamada kullanılacak materyal, yöntem, kaplama öncesinde gerekli görülen operasyonlar ve daha birçok faktör, genel fiyat üzerinde etki gösterecektir. Tedavi süreci başlamadan önce hastaya yapılacak işlemler, sürecin aşamaları, fiyatlandırma politikası ve tedavi sonrasındaki temizlik, bakım ihtiyaçları gibi her şey açıkça ifade edilecektir. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle irtibat kurabilir, ilk muayene öncesi iletişime geçebilirsiniz.

Yaprak Diş Porselen Avantajları Nelerdir?

Estetik kaygılar, diş hekimlerinin yaptıkları işlemler üzerinde de belirleyicidir. Son yıllarda giderek artan estetik diş uygulamaları, teknolojinin ve tekniklerin gelişmesi ile birlikte daha başarılı görülmektedir. Estetik bağlamında en çok tercih edilen uygulamalardan bir tanesi da yaprak diş porselen kaplamadır. Yaprak dişlerin avantajları, şu şekilde özetlenebilir:

 • Lamina porselenler görünüm itibarıyla doğal dişe oldukça yakındır. İnce yapısına karşın olabildiğince dayanıklı olan yaprak dişler, uzun süre rahatlıkla kullanılabilir.
 • Yaprak diş uygulamalarında dişleriniz aşındırılmaz. Dişiniz üzerinde yapılan taramalar sonucu model belirlenir, oluşturulan model doğrudan diş üzerine yapıştırılır.
 • Problem gördüğünüz diş sayısı ne olursa olsun yaprak diş tercih edebilirsiniz. Tek bir dişe ya da birden fazla dişe uygulanabilen yaprak dişler, bu konuda da avantaj sunar.
 • Lamina porselenlerin rengi, zaman içerisinde değişime uğramaz. Zamana bağlı olarak renkleşme gibi problemler de yaşatmaz.
 • Pürüzsüz bir yapıya sahip olan bu kaplamaların dokusu da doğal diş gibidir. Çiğneme sırasında herhangi bir farklılık hissetmeniz olası değildir.
 • Direnç açısından da oldukça güçlü görülen yaprak kaplamalar kırılma, germe ve çekme kuvvetlerine karşı yüksek bir direnç gösterir.

Galaksi Diş Kliniği ekibi olarak kliniğimize başvuran hastaların isteği, sağlığı ve yararı için tüm tedavi işlemlerinde profesyonel bir hizmet sunmaktayız. Yaprak diş kaplama alanında uzmanlaşmış estetik diş hekimlerimiz sayesinde, süreç sonunda kliniğimizden mutlu bir şekilde ayrılabilirsiniz.

Yaprak diş hakkında sıkça sorulan sorular

Yaprak diş hangi durumlarda uygulanabilmektedir?
 • Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renklenmiş dişlerde
 • Dişler arasında boşluk (diastema) olması durumunda.
 • Yapısal formu, şekli kotu olan dişlerde
 • Hafif çapraşıklığı olan dişlerde
 • Rengi ,yapısı bozulmuş dolgulu dişlerde
 • Deformasyona uğramış, aşınmış, kırılmış dişlerde
 • Estetik gülüş dizaynlarında
Yaprak diş ne kadar sürede uygulanır ?

Diş estetiğinize müdahalede bulunmamız gerekmez ise 2-3 seansta (1 hafta ) tedaviniz bitmektedir.

Yaprak diş ne kadar süre kullanılabilir?

Diş etine zarar vermemesi ve dayanıklılığı sayesinde porselen laminalar çok uzun süre korunur. Yaşla ortaya çıkan fizyolojik diş eti çekilmesi gerçekleşmesi durumunda yıllar sonra değişmesi gerekebilir.

Hangi durumlarda yaprak diş yapılamaz?
 • Hastada kapanış bozukluğu varsa, Alt Çene önde veya dişler baş başa kapanıyorsa,
 • Dişte yeterli Mine dokusu yoksa,
 • İleri dereceli Florozis (dişlerde sarı beyaz lekeler) varsa,
 • İleri derecede renklenmeler varsa
 • İleri dereceli Diş Sıkma ve Gıcırdatma  gibi durumlar varsa,

Yaprak diş yapılması uygun olmayacaktır.

Yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Yaprak diş yaptıran hastalar, genel ağız temizliği prosedürlerine devam etmelidirler.  Diş Hekimleri, hastaları için hazırlanan gece plağını ilk 1 ay boyunca kullanmalarını istemektedirler.

Yaprak dişin önceden nasıl görüneceğini anlayabilir miyim?

İlk muayenede dişler kesilmeden önce hasta ağzından ölçü alınır. Elde edilen model ile laboratuarda özel bir malzemeden mock-up (prova çalışması) uygulaması yapılır.
Böylece doktor ve hasta 3 boyutlu bu model üzerinde ve ağızda istedikleri değişiklikleri yapabilirler ve nihai estetik görünümün nasıl olması gerektiğine karar verebilirler.

Yaprak dişin avantajları nelerdir?

• Yapımı için diş yüzeyinden çok az madde kaldırılır. Kuron yapımında olduğu gibi dişin çepeçevre küçültülmesine gerek yoktur.
• Sigara, çay, kırmızı şarap, kahve gibi gıdalarladan ötürü lekelenmezler.
• Metal içermedikleri için diş etlerinde zamanla gri bir yansımaya neden olmazlar.
• İnce ve saydam oldukları için ışığın geçmesine izin verirler ve uygulandığı dişlerin tamamen doğal görünmesini sağlarlar.

Yaprak diş kimlere yapılamaz?

• Alt çenenin önde olduğu,
• Dişlerin baş başa kapandığı,
• Yeterli mine dokusu olmayan ,
• İleri derecede fluorozisli vakalarda (bu kişilerde laminadan yansıyabilen ileri derecede renkleşmeler vardır. Ayrıca sağlıklı bir yapışma da olmaz.)
• Diş gıcırdatma gibi kötü alışkanlığı olanlarda yapılmamalı veya bazı gerekli önlemler alınıp yapılmalıdır.

Yaprak diş avantajları neledir?
 • En büyük avantaj dişlerin üzerinden fazla küçültme, aşındırma yapılmasına gerek olmamasıdır. Doğal dokular maksimum düzeyde korunur.
 • Seramik incecik bir tabaka halinde hazırlanır ve ışık geçirgenliği, ışığı yansıtması doğal dişe çok yakındır. Estetiğin altın anahtarı budur.
 • Tam seramik olmayan birçok tedavi seçeneklerine göre daha estetiktir.
 • Tedavi sonrası öngörülerek, dişte tırnak genişliğinde bir bitim çizgisi yeterli olabilir.
 • Seramikler madde bilgisi olarak aşınmaya karşı dirençleri yüksektir.
 • Kullanılan adezivler ile yapıştırma sonrası kimyasal ve mekanik kenetlenme sağlanır.
 • Preparasyon işlemi esnasında anesteziye gerek olmadan; ölçü ve geçici işlemi tamamlanabilir.
Yaprak diş dezavantajları nelerdir?

Kozmetik bir tedavidir, estetik olarak yüksek ve sağlıklı sonuçlar elde edilir. Ancak tedavi fiyatı zirkonyum ve porselenlere göre daha yüksektir.

Ciddi hassasiyet gerektiren bir tekniktir. Bu sebeple, hem diş hekimi, hem de çalışılan teknisyen laboratuvar açısında, özel büyüteçler altında özenli ve teknik bir çalışmayı gerektirir.

Yaprak diş yapılırken ağrı hisseder miyim?

İşlem sırasında genellikle ağrı veya acı duyulmaz. Ancak bazı durumlarda lokal anestezi uygulanarak hastanın işlem esnasında ağrı duymaması sağlanabilir. İşlem sonrası ise yapıştırma seansına kadar dişinizi korumak amacıyla geçici laminalar yerleştirilecektir. Bu sebepten dolayı bir sonraki seansa kadar hasta estetik bir sorun yaşanmaz ve hassasiyet önlemiş olur.

Hasta Yorumları

Tedavi süreçlerinin her anında sizinleyiz.

Samimiyeti, güler yüzü ve işinin ehli olması, tecrübesini kalitesiyle yansıtması, tercih edilmeyi hak eden saygın doktor ve çalışanları ile sergiledikleri işleri ile taktir edilmeyi sonuna kadar hak ediyorlar. Kesinlikle tavsiye ederim? ?

Fatma A.

Harika bir tedavi süreci geçiyorum Yasin bey ve ekibi muhteşemler:) Irmak hanim ve Tuğba hanıma ilgileri için teşekkür ediyorum.

Ebru E.

Dört dörtlük hasta karşılama , güler yüzlü çalışanlar, tedavinin güzel gitmesi daha ne istenir ki . Gülme sevincinizi tekrar kazanıyorsunuz .

Yasin U.

Kendisi ve ekibi samimi , güler yüzlü, hastalarına yardımcı olan bir diş hekimidir. Tedavi sürecimde bana çok yardımcı oldular hepsine minnettarım , içtenlikle tavsiye ediyorum

Onur E.