fbpx

Metal Diş Teli

Metal Diş Teli Nedir?

Metal diş telleri, klasik ortodonti tedavileri arasında yer aldığından dolayı metal ortodonti ismiyle de anılabilir. Yukarıda da belirtildiği gibi diş yapılarındaki bozukluklar ya da uyumsuzlukları tedavi etmek amacı ile dişlerin önüne ya da arkasına braketler takılır. Kullanılan materyal ve boyutları, dışarıdan da rahatlıkla fark edilebilir. Tedavi süreci, birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterir. Bu süreç en az sekiz – dokuz ay, en çok ise otuz ay sürebilir. İstenildiği an takılıp çıkartılamayan teller, tedavi boyunca ağız içerisinde kalmak zorundadır. Bundan dolayı diş teli tedavisi, üzerine düşünülmesi gereken önemli bir tedavidir.

Materyal oluşumunda geliştirilen yöntemler, meydana gelebilecek alerjik reaksiyonları da minimum seviyeye indirmiştir. Diş telleri arasındaki en dayanıklı tür olan metal diş telleri, bu sayede kırılma ihtimalini de azaltmış olur. Metal diş teli takılmasının ardından hasta için birtakım sorumluluklardan da bahsedilebilir. Örneğin, diş telinin mevcudiyeti sırasında yapışkan özelliği bulunan şeker ve benzeri gıdalar, mümkün olduğunca tüketilmemelidir. Tellerin arasında herhangi bir madde girer ve yapışırsa braketler arasında oynamalara neden olabilir. Bu durum da tedaviyi olumsuz yönde etkileyerek daha büyük problemler yaratabilir. Ayrıca diş sağlığı için asit içerikli içeceklerin de tüketilmemesi tavsiye edilir. Bu tavsiye, söz konusu metal diş telleri olduğunda daha da önemli olabilir.

Doktorunuza Danışın
Tedavi süreçleri hakkında detaylı bilgi alın

Metal Diş Telleri

Diş yapılarındaki yamukluklar ya da çarpıklıklar, dizilimdeki sorunlar ve iskelete bağlı olarak gelişen problemlere karşı uygulanan ideal tedavilerden biri olan diş telleri, yıllardan beri ilk tercihler arasında yer alır. Özellikle çocukluk döneminde ya da gençlik yaşlarında kullanılan diş telleri, dişler üzerinde kalıcı ve etkili bir tedavi olarak görülür. Diş teli denildiğinde de akla ilk olarak metal teller gelir. Metal diş telleri, sahip olduğu avantajlar sayesinde diğerlerine nazaran bir adım öne çıkabilir. Bu nedenle metal diş teli tedavisi, ortodonti bağlamında oldukça önem taşır.

Metal Diş Telinin Diğer Tellerden Farkı Nedir?

Metal diş telleri ile diğer tel uygulamaları arasında birçok farktan söz edilebilir. Gelişen teknolojiler ile birlikte birkaç yıldır şeffaf diş plakları tercih edilmeye başlanmıştır. Ancak metal diş tellerinin avantajları da bir hayli fazladır. Öncelikle, metal diş tellerinin diğerlerine nazaran daha maliyetsiz bir tedavi olduğu ifade edilebilir. Kullanılan materyal de bu tellere artı puan kazandırır. Çünkü metal diş telleri, sağlamlığı ve dayanıklılığı sayesinde tedavi süresi boyunca herhangi bir problem yaşatmaz, kırılmaz.

Metal diş tellerinin avantajları yukarıdaki gibi özetlense de dezavantajları da mevcuttur. Bilinen en büyük dezavantajı, oluşan görüntüdür. Özellikle ergenlik çağındaki bireyler için diş teli görüntüsü, psikolojik sorunlara yol açabilir. Ancak bunun bir tedavi olduğu, gerekli görüldüğü ve sonucunda etkili, güzel bir görünüm elde edileceği bilindiğinden ötürü bu ön yargılar yok edilmelidir. Ayrıca ortodontik tedavilerdeki dönüşümler sayesinde estetik diş teli gibi alternatifler de bulunur. Teknolojinin de etkisi ile çocuklar için özel metal diş telleri geliştirilmeye başlamıştır. Hareket kabiliyeti kazanan bu diş telleri, kolay bir temizlik ve basit bir kullanım sunduğundan dolayı çocuklar için bir hayli avantajlı olacaktır.

Metal Diş Teli Nasıl Yapılır

Erken yaştaki çocuklar ya da genç yaştaki bireyler, ebeveynleri ile birlikte ilk muayene için kliniğe gelir. Uzman diş hekimleri, yapılan teşhis ve tetkiklerin ardından bir tedavi planlaması oluşturur. Tel takımından önce diğer sorunların giderilmesi gerekir. Bu sebeple dolgu ve kanal gibi tedaviler uygulanır, çürük ve tartar gibi problemler varsa ortadan kaldırılır.

Tedavinin bir diğer aşamasında sıra, ağız içi görüntülerin elde edilmesine gelir. Galaksi Diş Kliniği, 3D dijital tarama yöntemleri ile bu aşamada konfor ve kolaylık sağlar. Görüntüleme işlemlerinin ardından kişiye özel bir tasarım oluşturulur. Herkesin ağız yapısı farklı olduğundan diş tellerinin yapısı da farklılık göstermek durumundadır.

Diş tellerinin takılmasını içeren aşamada iki farklı yöntemden bahsedilebilir. İlk yöntem, klasik olanıdır. Her diş için braketler, ayrı ayrı takılır. Ark teli adı verilen tel, braketlerin arasından geçirilir. Metal diş teli için uygulanan bir diğer yöntem, daha yenilikçi ve kolay bir yol sunar. Önce bir kalıp hazırlanır ve braketler, bu kalıp üzerine yerleştirilir. Bu yöntem sayesinde hem operasyon süresi azalır hem de hasta, kısa sürede tellerine kavuşmuş olur. Galaksi Diş Kliniği, işlemlerin tamamında yenilikçi, pratik bir anlayış güder. Tedavi süreci, kullanılacak yöntem, yapılacak işlemler ve daha birçok konuda uzman hekimler, hasta ve ailesi ile birlikte hareket eder. Hasta memnuniyeti ve yapılan işlemlerin güveni, Galaksi Diş Kliniği’in hassasiyet duyduğu konular arasındadır.

Metal diş telini kapsayan tedaviler, tel takılma sürecinde hastaya herhangi bir ağrı ya da acı hissi vermez. Oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanan tellerin takılması, rahat bir işlem olarak kabul edilir. Tedaviden önce başka işlemlerin yapılması gerekirse, acı ya da ağrı hissetmek olasıdır. Ancak dişe yönelik tedavilerin tamamında olduğu gibi burada da ağrı, dayanılabilir düzeylerde olacaktır.

Metal Diş Teli Ne İşe Yarar?

Metal diş teli uygulaması, ortodontik uygulamalar çerçevesinde birçok problem için kullanılabilir.  Aileler ve diş hekimleri, erken bir tedavi için diş tellerinin çocukluk ya da gençlik çağında tercih edilmesini önerir. 13 – 14 yaşından itibaren her bireye diş teli tedavisi uygulanabilir.

Gençlerde ağız bakımı hem sağlık açısından hem de önleyici bakımdan önemlidir. Hatta ağız bakımlarının bebeklik çağından itibaren yapılması gerekir. İlerleyen yaşlarda problem yaşamamak adına çocuklarda ağız bakımı da dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. Ebeveynler, gelecekte daha büyük problemler yaşamamak adına çocukları için diş tellerine başvurabilir.

  • Yanlış konumlanmış, çarpık ve uyumsuz dişlerinde tedavisinde rol oynar.
  • Genel çene yapısında problem olan kişilere diş teli takılabilir.
  • Bazı dişlerin diğerlerinden daha önde yer alması da metal diş telini gerektirebilir.
  • Çiğneme eyleminde yaşanan problemler, diş teli ile minimize edilebilir.
  • Dişler arasında normalin üzerinde boşluk olanlar, diş teline yönelebilir.

Metal Diş Teli Fiyatları

Metal diş teli fiyatları, hastadan hastaya değişiklik gösterecektir. Dişlerdeki çarpıklığın boyutu, materyal seçimi, tedavi öncesinde gerekli görülen diğer operasyonlar, braket sayısı, tedavi süresi gibi değişkenlerin tamamı, fiyat üzerinde etkili oluyor. Metal ortodonti fiyatları belirlenirken yukarıdaki faktörler göz önüne alınıyor. Ancak şunu belirtmekte yarar var; metal diş telleri diğer diş telleri ile kıyaslandığında daha ekonomik bir tercih olduğu görülebilir.

Kullanılacak apareylerin kalite seçimi de diş teli fiyatlarını büyük ölçüde etkiler. Tedavi süreci ve ödeme planına ilişkin bilgilendirmeler, süreç öncesinde uzman hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Tedavi süresinin kısalığı ve sonuçlarda görülen başarılar, metal diş teli için ödenecek miktar ile kıyas yapılamayacak kadar değerlidir. Ayrıca metal diş tellerine alternatif oluşturabilecek diğer ortodontik tedavilerin maliyeti, metal diş telleri ile kıyaslandığında daha yüksek seviyelerde seyredebilir.

Metal Teller hakkında sıkça sorulan sorular

Metal Diş Tellerini kimler kullanabilir?

Metal diş telleri, çeşitli ortodontik problemler , diş bozukluğu, çiğneme ve konuşma bozukluğu ya da çene bozukluğu yaşayan kişilere uygulanabilir.

Metal Diş Teli tedavisinin avantajları nelerdir?

Diğer diş tellerine göre daha az maliyetli olan Metal Diş teli, aynı zamanda kırılma ihtimali en az olan, en dayanıklı ve her yaştan hastaların kullanabileceği türde olduğundan oldukça avantajlıdır. Bu nedenle diş hekimleri tarafında en çok önerilen tel çeşididir.

Metal Diş Teli Tedavi Süresi

Metal diş telleri, diğer tellere nazaran daha hızlı sonuç vermektedir. Ortalama olarak 8-24 arası kullanılan metal diş telinin kullanım süresi, çeşitli ortodontik problemlerden dolayı uzayabilir.

Metal Diş Teli Tedavi Ücretleri

Metal diş telleri, porselen tellere ve lingual yöntemlere göre daha ekonomiktir, bu nedenle birçok hasta metal diş tellerini tercih etmektedir. Metal diş telleri kullanımı ücreti, kişinin çene yapısına göre kullanılacak olan apareylerin kalitesine, yapılacak diğer tedavilerin gerekliliklerine göre belirlenir.

Metal Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Metal diş teli tedavisinde önce, ağız içindeki çürük dişlere dolgu yapılır ve diş eti rahatsızlıkları tedavi edilir. Ardından ağız için görüntülerin alınmasıyla kişinin ağız ve diş yapısına özel olarak metal diş teli tasarlanır. Tasarlanan kişiye özel metal diş teli ekartör ile genişletilen ağız üzerinde, kuru diş yüzeyine takılır.

Metal Diş Teli tedavisinin dezavantajları nelerdir

Estetik olarak diğer diş tellerine kıyasla daha belirgin olan Metal diş telleri, çeşitli konuşma bozukluklarına da sebep olabilir. Bunun yanı metal diş teli kullananların, kullandığı süre boyunca sert yiyecekler ve asitli içecekler tüketmemesi gerekmektedir.

Metal Diş Teli ile Şeffaf Diş Telinin farkları nelerdir?

Estetikliği ile tercih edilen şeffaf diş tellerine nazaran daha dayanıklı olan metal diş telleri bunun yanı sıra şeffaf diş tellerine göre daha ekonomiktir.