fbpx

Şeffaf Plaklar

Şeffaf Diş Plağı Nedir?

Şeffaf diş plakları, genel itibarıyla çekim gerektirmeyen problemlerin çözümünde tercih edilir. Dişler arasındaki dizilim uyuşmazlıklarından boyut ve konumlanma sorunlarına kadar geniş bir problem ağına yönelen şeffaf diş plağı, tedavi boyunca kullanılır. Plaklar gün içerisinde kolayca çıkarılıp takılabilir. Bu durum da şeffaf plakları diş tellerine kıyasla avantajlı hale getirir. Her geçen gün daha da geliştirilen tedavi yöntemlerinin son örneği olan şeffaf plaklar, yetişkinler için braket alternatifidir. Diş plağı kullanımında braket kullanımına gerek yoktur. Bu gerekliliğin ortadan kaldırılması da gündelik yaşamın kalitesi üzerinde pozitif bir etkiye yol açacaktır.

Ortodontik tedaviler üzerindeki gelişim olanakları ile birlikte ortaya çıkan dijital ortodonti, şeffaf diş plaklarını beraberinde getirmiştir. Geçmiş dönemlerde sıklıkla tercih edilen metal diş plakları, yıllar geçtikçe yerini şeffaf diş plaklarına bırakmaktadır. Şeffaf diş plakları ile metal diş tellerinin getirdiği tüm faydalara sahip olunabilir. Birçok yönüyle avantajlı hale gelen şeffaf plakların başlıca avantajı, dışarıdan bakıldığında görülmemesidir. Özellikle gençlik çağındaki hastalar, diş tellerinin görünümünde haz etmeyebilir. Psikolojik anlamda oluşabilecek negatif etkiler, şeffaf diş plakları ile geçmişte kalmıştır.

Doktorunuza Danışın
Tedavi süreçleri hakkında detaylı bilgi alın

Şeffaf Plaklar

Günümüz teknolojilerinin diş hekimliği üzerinde de etki göstermesi ile birlikte ortaya çıkan dijital ortodonti tedavileri, ortodontik uygulamaların geliştirilmiş hali olmasından dolayı önem taşıyor. Tedavi süreci boyunca ve tedavi süreci sonrasındaki tüm işlemlerde hasta konforunu ön plana çıkaran dijital ortodonti tedavilerinin getirdiği yeniliklerden biri de kendisini şeffaf diş plaklarında gösteriyor. Hafif ve orta düzeydeki çapraşıkların tedavisinde kullanılan şeffaf plaklarda da Galaksi Diş Kliniği, profesyonel bir hizmet veriyor.

Dijital ortodontinin uzman adreslerinden biri olan Galaksi Diş Kliniği’da tedavi sürecinin tamamında hasta memnuniyeti gözetiliyor.

Şeffaf Diş Plağı Özellikleri

Şeffaf diş plaklarına ve kullanımına ilişkin bahsedilebilecek genel özellikler, aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Şeffaf diş plakları gün içerisinde 20 saat kadar takılmalıdır. Takılıp çıkarılabilir özellikli olan plaklar, bu açıdan kolay bir kullanım sunar.
 • Sözü edilen plakların bir diğer önemli özelliği, kendisini temizlikte gösterir. Ekstra bir temizliğe gerek duymayan şeffaf plaklar, günde iki defa su ve diş fırçası ile temizlenebilir.
 • Konuşma üzerinde negatif bir etki yaratmayan plakların varlığı dahi hissedilmeyecektir. İlk zamanlarda alışma süreci gerekebilir ancak alışıldıktan sonra varlığı bir rahatsızlık vermez.
 • Yeme – içme sırasında da bir problem yaşanmaz. Tavsiyeler, sıcak içeceklerin içilmesi sırasında plağın çıkarılması yönündedir.
 • Şeffaf plaklar, her kontrolde yenilenmelidir. Her ay bir kontrol yapılması, 15 günde bir de plakların değiştirilmesi esastır.
 • Plaklar, ağrısız kullanım avantajına da sahiptir. Entegrasyon sırasında bir ağrı hissedilebilir ancak sonrasında problem yaşatmaz.

Şeffaf Diş Plağı Nasıl Yapılır?

Şeffaf diş plaklarını içeren ortodontik tedavi süreci, belirli bir aşama sırası izler. Plak taktırmadan önce ağız bakımının yapılması, diş taşlarının ve diş çürüklerinin ortadan kaldırılması gerekir. Alanında uzman olan diş hekimleri, bu konuda elzem olan bilgilendirme ve yönlendirmeleri yapacaktır. Temizlik işlemlerinin ardından plak süreci başlatılır.

Plakları takmadan önce dijital tarama işlemleri yapılır. Ağız ölçüleri alınır ve bu ölçüler üç boyutlu tarama sistemine aktarılır. Simülasyon teknikleri ile diş hareketlilikleri incelenir ve her 0.5 mm’lik bir hareket için şeffaf plak üretimi yapılır. Plakların ağızda durma süresi ve benzeri birçok yönergeyi uzman ortodontistiniz belirler. Düzenli olarak kontrollerin yapılması ve plakların değiştirilmesi gerekir. Şeffaf plak tedavisi tamamlandıktan sonra dişlerinizin iç kısımlarına teller takılır. Ancak bu teller oldukça ince ve küçüktür, dışarıdan bakıldığında görünmez. Bu tellerin de ne kadar süre kullanılacağı, uzman hekimlerin inisiyatifi dahilindedir.

Sözü edilen bu işlemler, invisalign tedavisi olarak bilinir. Galaksi Diş Kliniği ekibi olarak; yıllardır uygulanan bu tedavi sürecini memnuniyet bağlamında değerlendirdiğimizi ve her aşamada aynı titizlik ve uzmanlıkla hareket ettiğimizi belirtmek isteriz. Galaksi Diş Kliniği, invisalign tedavisiyle de sağlıklı ve beyaz bir gülüş sağlamaktan mutluluk duyar.

Şeffaf Diş Plağı Kimlere Yapılır?

Şeffaf diş plakları, geçmiş dönemde diş telleri ile çözülmeye çalışılan tüm diş problemlerinde kullanılabilir. Diş yapılarındaki bozukluklar ile birlikte çarpıklıklar, uyumsuzluklar, dizilim sorunları ve daha birçok problemde kullanılan şeffaf diş plağını sözü edilen bu diş problemlerine sahip olan kişiler için yapılır. Şeffaf diş plağına yönelen kişiler için aşağıdaki gibi bir sınıflandırmadan bahsetmek mümkündür:

 •         Diş çarpıklıklarının ya da diş tellerinin görünmesini istemeyenler
 •         Erken yaştaki çocuklar arasında görülen diş tellerine yönelik ön yargılara maruz kalmak istemeyenler
 •         Ortodontik tedavi süreci boyunca daha rahat bir yaşam sürmek isteyenler
 •         Sağlıklı ve düzgün dizilimli dişlere daha kısa bir süre içinde kavuşmak isteyenler

Şeffaf diş plağına yönelen yukarıdaki birey sınıflandırmalarına ek olarak şeffaf diş plaklarının pek çok avantajından da söz edilebilir. Dijitalleşme ile birlikte modelleme ve tarama işlemleri de kolaylaşmıştır. Diş modellemeleri ve diş teli entegrasyonu işlemlerinden daha pratik bir süreç vadeden şeffaf diş plakları, bu yönden de bir adım öne çıkar. Takip ve kontrol sistemi de dijital ortodontinin getirdiği farklılıklar arasında yer alır. Hastanın tedavi süresi boyunca gelişmeleri rahatlıkla takip edebilmesi, psikolojik bağlamda da önemli görülebilir. Henüz tedaviye başlanmadan önce bile tedavi sonrası görünüm, dijital düzlemde incelenebilir.

Şeffaf Diş Plağı Fiyatları

Şeffaf diş plakları, henüz yeni sayılabilecek bir gelişmedir. Ortodonti dalının teknolojik yeniliklere açık olması, tedavi yöntemlerinde de devamlı bir iyileşmelere neden olur. Bir teknolojinin yeni olması, fiyatının da alternatiflere göre yüksek olmasını gerektirir. Ancak gün geçtikçe popülerleşmeye başlayan şeffaf diş plaklarının fiyatları da günden güne azalacaktır. Şeffaf diş plağı fiyatları incelendiğinde; görülen performans ve tedavi imkanlarının yüksekliği sayesinde hak edilebilir bir değer olduğu düşünülür. Yukarıda da belirtilen avantajlar göz önüne alınırsa bu oran daha makul bir seviyede hissedilecektir. Ayrıca hastanın diş yapısı, ağız durumu, kalıp boyutu gibi faktörler de şeffaf diş plak fiyatı üzerinde etki gösteriyor. Diş problemleri nedeniyle tedavi olmak isteyen hastalar için en doğru tedavi yöntemi, uzman hekimler tarafından belirlenmelidir.

Uzman hekimlerimizin yapacağı muayene sonucunda şeffaf diş plaklarında karar kılındıysa fiyat gibi konular hakkında da bilgilendirme yapılacaktır. Fiyat da dahil olmak üzere süreç hakkında bilinmesi gereken her şey için bizimle iletişime geçebilir, randevu alabilir ve kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Şeffaf plaklar hakkında sıkça sorulan sorular

Şeffaf plaklar nasıl takılır? Nasıl kullanılır?

Alt ve üst çene için doğru şeffaf plağı kullandığınıza emin olun. Alt çene veya üst çene şeffaf plağınızın herhangi birini öncelikli olarak takabilirsiniz. Şeffaf plağı takarken yavaşça ön dişlerinize doğru ittiriniz. Ardından parmaklarınız ile eşit kuvvet uygulayacak şekilde sağ ve sol azı dişlerinize doğru plağınızı yerleşinceye dek bastırınız.

Şeffaf plaklar nasıl çıkarılır?
 • Herhangi bir azı dişinizden başlayarak diğer azı dişinize doğru parmak ucunuzla plağınızı dişinizden çıkartabilirsiniz.
 • Şeffaf plağınızın zarar görmesini önlemek için farklı yöntemler kullanmayınız.
 • Şeffaf plağınızı çıkartırken herhangi bir keskin nesne kullanmayınız.
 • Şeffaf plağınızı çıkarır çıkarmaz durulayın, fazla suyu silkeleyin ve şeffaf plağınızı size verilmiş özel kutusunda muhafaza ediniz.
Diş teli sonrası şeffaf plak kullanılabilir mi?

Ortodontik tedavi bittiğinde güzel bir diş yapısına sahip olarak tedavinizi bitirebilirsiniz fakat, dişlerden tel ve braketler çıkarıldıktan sonra dişleriniz bir süre sonra eski yerlerine dönmeye çalışacaktır. Şeffaf plaklar pekiştirme apareyleri olarak burada devreye girerek diş eti, kemik ve kasların yeni konumlarına alışıp, kemiklerin sertleşmesi için geçen sürede dişlerin yerlerinde sabit durmalarını sağlar. Bu apareyler kullanılmazsa dişler eski yerlerine geri döner ve ortodonti tedaviniz başarısız ve eksik yapılmış olur.
Ya da ortodontik tedavi sonrası dişlerde bozulma, tekrar geri dönme gibi olumsuzluklar oluşursa dişleri düzeltmek için kısa süreli şeffaf plak tedavisi kullanılabilir.

Şeffaf plak temizliği nasıl yapılır?

Her kullanımdan önce şeffaf plağınızı yumuşak kıllı diş fırçası ve az miktarda diş macunu ile fırçalayınız. Şeffaf plak temizleme işlemi her plak için birer dakika olarak ayarlanmalıdır.
Diş plağı temizleme yaparken her temizlemeden sonra iyice durulandığından emin olunuz. Şeffaf plak temizleme ürününün kullanımını gerekli durumlarda ve haftada bir tavsiye ediyoruz.
Şeffaf plak bakımı takma diş temizleyicileri ile yapmayın.
Gargara ürünleri ile yıkamayınız. Bu ürünler şeffaf plağınızın yüzeyine zarar verebilir ve plağınızın şeffaflığını kaybetmesine yol açabilir.

Şeffaf plakları nasıl muhafaza etmeliyiz?

Plaklarınızı çıkartıp temizledikten sonra saklama kutularında muhafaza etmelisiniz. Bu şeffaf plaklarınızın kaybolması ve zarar görmesini engelleyecektir.

Şeffaf plak konuşmamı etkiler mi?

Çoğu ortodontik tedavilerde olduğu gibi Şeffaf plakta konuşmanızı etkileyebilir ve birkaç günlüğüne hafif bir pelteklik görülebilir. Fakat şeffaf plakların neden olduğu bu hafif pelteklik ve hafif konuşma bozukluğu kullanılmaya devam edildikçe düzelecektir.

Şeffaf plaklarım tam oturmazsa ne yapmalıyım?

Yeni plağınız ve o anki diş pozisyonunuz arasında hafif uyumsuzlukların olması normaldir. Dişlerinizin plağınızın tam konumuna gelmesi için biraz zaman gerekmektedir. Plağınızın dişlerinize oturması hakkında önemli bir sorun olduğunda hekiminize danışmalısınız.

Şeffaf plak tedavisi sırasında ne kadar ağrı duyarım?

Çoğu hastada her yeni şeffaf plağa geçildiğinde diş ağrısı görülebilir. Bu gayet normal bir durumdur. Şeffaf plağın işe yaradığını ve dişlerinizin olması gereken konuma doğru hareket ettiğinin göstergesidir. Bu acı yeni plağınızı kullandıkça azalacaktır. Aksi bir durumda hekiminize danışınız.

Şeffaf plak kullanırken sıcak veya soğuk içecek içebilir miyim?

Şeffaf plak kullanırken ılık su dışında herhangi bir içeceğin içilmesini tavsiye etmiyoruz.

Şeffaf plak kullanırken sakız çiğneyebilir miyim ?

Yapışkan yapısında ötürü, şeffaf plağa zarar vereceğinden kesinlikle kullanılmamalıdır.

Şeffaf Plak Tedavisinde Sona Erdikten Sonra Dişlerde Bozulma Görülür Mü?

Diş tellerindeki aynı prosedür burada da geçerlidir. Plaklar takılmadan önce dişleri korumak için koruyucu tedavi uygulanır. Bu tedavi ağrısız ve acısızdır. Şeffaf plak tedavisi doğru bir şekilde uygulandığında tedavi bittikten sonra bir bozukluk görülme olasılığı neredeyse yoktur.

Şeffaf plak herkes için uygun mudur?

Şeffaf plak hem estetik görüntüyü bozmadığı için hem de yumuşak malzemeden yapıldığından günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilir bu yüzden her yaştaki insan için uygundur. Herhangi bir şikayetle doktora gittiğinizde doktor size bir ön muayene yapacak ve bu tedavi için uygun olup olmadığınıza karar verecektir.

Hasta Yorumları

Tedavi süreçlerinin her anında sizinleyiz.

Samimiyeti, güler yüzü ve işinin ehli olması, tecrübesini kalitesiyle yansıtması, tercih edilmeyi hak eden saygın doktor ve çalışanları ile sergiledikleri işleri ile taktir edilmeyi sonuna kadar hak ediyorlar. Kesinlikle tavsiye ederim? ?

Fatma A.

Harika bir tedavi süreci geçiyorum Yasin bey ve ekibi muhteşemler:) Irmak hanim ve Tuğba hanıma ilgileri için teşekkür ediyorum.

Ebru E.

Dört dörtlük hasta karşılama , güler yüzlü çalışanlar, tedavinin güzel gitmesi daha ne istenir ki . Gülme sevincinizi tekrar kazanıyorsunuz .

Yasin U.

Kendisi ve ekibi samimi , güler yüzlü, hastalarına yardımcı olan bir diş hekimidir. Tedavi sürecimde bana çok yardımcı oldular hepsine minnettarım , içtenlikle tavsiye ediyorum

Onur E.